Założenie własnej firmy nie jest decyzją na chwilę

O tym, czy warto założyć firmę przez telefon i jak to w praktyce przebiega, rozmawiamy z Pawłem Żółtkiem ? właścicielem biura rachunkowego z Kobyłki

? Czy firmę rzeczywiście można założyć przez telefon?
? Może to brzmieć nieprawdopodobnie, ale to możliwe. Co prawda ostatnim krokiem i tak jest wizyta w urzędzie gminy, ale takie ułatwienie jak możliwość założenia firmy przez telefon rzeczywiście istnieje.
? Na czym to właściwie polega?
? Założenie firmy przez telefon sprowadza się do tego, że to konsultant telefoniczny na infolinii Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) pomaga przyszłemu przedsiębiorcy wypełnić wniosek o rejestrację firmy. Cała procedura wymaga kilku prostych kroków.
? Jakie to kroki?
? Krok numer 1: dzwonimy na infolinię CEIDG pod numer 801 055 088 lub 22 765 67 32. Możemy to zrobić od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 ? 16:00.
Krok numer 2: podajemy wszystkie dane niezbędne do wypełnienia wniosku o rejestrację firmy. Oczywiście w razie pytań konsultant z pewnością pospieszy z pomocą i pomoże rozwiać nasze wątpliwości.
Krok numer 3: po zakończonej rozmowie z konsultantem taki przyszły przedsiębiorca otrzyma SMS z numerem wniosku.
Krok numer 4: idziemy do dowolnego urzędu gminy i podajemy numer wniosku, który otrzymaliśmy na SMS. Urzędnik wydrukuje wniosek, da nam do podpisu
i firma otwarta.
? Wydaje się bardzo proste.
? Bo to w rzeczywistości  jest bardzo proste.
? Ale to nie do końca odbywa się przez telefon.
? Fakt, że w ostatnim kroku i tak trzeba pójść do urzędu, aby firmę założyć, wbrew pozorom jest dużym plusem.
? Jak to?
? W urzędzie, zanim podpiszemy gotowy już wniosek, urzędnik wylegitymuje nas z dowodu osobistego i sprawdzi, że JA to rzeczywiście jestem JA i w ten sposób nikt inny nie założy działalności gospodarczej podszywając się pode mnie.
? A czy w dobie internetu naprawdę konieczna jest wizyta w urzędzie?
? Dodam tylko, że to nie musi być urząd gminy w naszym miejscu zamieszkania ? to może być dowolny urząd gminy w całej Polsce i już odpowiadam na pytanie. Jeżeli mamy podpis elektroniczny, tj. profil zaufany albo certyfikat kwalifikowany, to taki wniosek możemy samodzielnie podpisać elektronicznie i wtedy rzeczywiście wizyta w urzędzie gminy nie będzie potrzebna.
? Ale skąd wziąć ten wniosek skoro na SMS otrzymaliśmy tylko jego numer?
? Otrzymamy go e-mailem jako załącznik. To będzie plik w formacie XML. Wtedy wystarczy zaimportować ten plik na stronie www.ceidg.gov.pl w sekcji  rejestracji firmy.
? A skąd wziąć podpis elektroniczny?
? Najprościej chyba za pośrednictwem banku, w którym mamy konto. Dziś wiele banków oferuje założenie profilu zaufanego, czyli bezpłatnego podpisu elektronicznego.
? A co jeśli się rozmyślimy i nie będziemy chcieli założyć firmy albo odłożyć tę decyzję w czasie?
? Sama rozmowa telefoniczna i wypełnienie wniosku CEIDG przez telefon nie skutkuje jeszcze założeniem firmy. Firmę założymy dopiero w momencie podpisania wniosku. Przypomnijmy ? wniosek podpisujemy albo osobiście w dowolnym urzędzie gminy, albo elektronicznie profilem zaufanym lub certyfikatem kwalifikowanym. Taki wypełniony wniosek ważny jest przez siedem dni, jeśli w ciągu siedmiu dni nie podpiszemy go, jest on usuwany z serwerów Ministra Przedsiębiorczości i Technologii.
? A zna Pan przedsiębiorców, którzy założyli firmę w ten sposób?
? (Uśmiech).
? Czemu się Pan uśmiecha?
? W procesie zakładania firmy od wielu lat działamy trochę tak jak konsultanci telefoniczni infolinii CEIDG wypełniając wnioski o rejestrację firmy i wyjaśniając przy tym wiele wątpliwości przyszłych przedsiębiorców. W końcu założenie własnej firmy to nie jest decyzja na chwilę.

zoltek_logoBiuro Rachunkowe,
Kobyłka ul. Szeroka 6, tel. 22 786 06 11
www.mojerozliczenia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.