Edward M. Urbanowski: Święte słowa

W sobotę  8 września w Dąbrowie Górniczej, swoją konwencję wyborczą odbył Sojusz Lewicy Demokratycznej – Lewica Razem. Wybór miejsca nie był przypadkowy: to robotnicze miasto, którym rządzi SLD-owski prezydent Zbigniew Podraza. Na konwencji, która odbyła się pod hasłem „Silny samorząd, demokratyczna Polska”, pojawili się działacze 20 ugrupowań i stowarzyszeń o charakterze lewicowym.
Włodzimierz Czarzasty, lider SLD: – Dla nas ważniejsze jest to, co będzie po PiS-ie, dlatego do wyborów idziemy własną drogą. Nie ma wroga na lewicy, nie ma wroga na opozycji. Ale musi być rozum, brak obłudy, jasne stawianie spraw, partnerstwo i szacunek dla wszystkich stron opozycji. W Polsce toczy się debata na temat tego, czy mają być tylko dwa bloki polityczne PiS i PO, czy też jest jeszcze miejsce dla trzeciej siły o socjaldemokratycznych wartościach. Nie może być tak, że jedynym spoiwem budowania koalicji opozycji jest nienawiść do PiS. Dla nas przyszłość Polski i to co będzie po PiS-ie jest ważniejsze niż nienawiść. Dlatego do wyborów idziemy swoją drogą. Polska lewica chce państwa świeckiego, z religią poza szkołami, z wypowiedzianym konkordatem, opodatkowaniem kleru i traktowaniem księży tak samo jak innych obywateli. Chcemy państwa gwarantującego prawa mniejszościom, państwa wolnego od homofobii i antysemityzmu, państwa z szacunkiem odnoszącego się do historii i uczciwie nazywającego żołnierzy wyklętych. Państwa, które nie będzie odbierało ludziom nabytych już uprawnień, gwarantującego opiekę zdrowotną i społeczną. Lewica chce sprawiedliwego systemu podatkowego, gdzie bogaci mają większe, a biedni mniejsze obciążenia, większej kwoty wolnej od podatku, a także gwarancji równego dostępu do kultury i edukacji dla wszystkich.
Marcin Kulasek, sekretarz generalny SLD: – Dzisiaj walczymy nie tylko o naszą obecność w samorządzie, o realizację naszego programu, ale przede wszystkim o demokrację, o rządy prawa, o przerwanie dominacji Prawa i Sprawiedliwości. To zadanie dla lewicy, bo Polska potrzebuje prawdziwej alternatywy. Mówię: prawdziwej alternatywy, bo taką nie jest Platforma Obywatelska, nie jest też taką Nowoczesna. Dzisiaj nie wystarczy powiedzieć: głosujcie na nas, bo Prawo i Sprawiedliwość jest złe. Dzisiaj musimy przekonać do naszej wizji gmin, powiatów i województw, pokazać, że lewica potrafi.
Andrzej Rozenek, kandydat na prezydenta Warszawy: – Lewica nie zabierze nikomu tego, co PiS dało, ale odda Polkom i Polakom to, co PiS zabrało! Oddamy obywatelom poczucie bezpieczeństwa, przywrócimy Polsce zaszczytne miejsce we wspaniałej, zaszczytnej, wielkiej rodzinie europejskiej, zwrócimy wolność i swobodę obywatelską, odbudujemy społeczeństwo obywatelskie i świeckie państwo. Przywrócimy niezależne sądownictwo i niezależną prokuraturę, zadbamy o ludzką godność, szczególnie godność wykluczonych, połączymy Polki i Polaków – zasypiemy te rowy, które przez tyle lat prawica tak skrzętnie w Polsce buduje. Dość podziałów! Dość polityki dwóch zwalczających się narodów. Mamy jedną Polskę i jedną ojczyznę! Wszyscy wiemy, że PiS to zagrożenie. Trzeba ratować nasze małe ojczyzny przed tą zarazą, która się nazywa Prawo i Sprawiedliwość!

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.