Ze Starostą o szpitalu i nie tylko

O planach rozbudowy obiektów szpitalnych, inwestycjach drogowych i oświatowych z Kazimierzem Rakowskim, starostą wołomińskim rozmawia Teresa Urbanowska.

? Nocna Pomoc Lekarska czy SOR to odcinki pracy służby zdrowia wiązane z pracą Szpitala Powiatowego w Wołominie. Słyszy się coraz więcej narzekań na funkcjonowanie tych miejsc. Czy jest szansa na poprawę sytuacji?
– Zarząd Powiatu jak i dyrekcja Szpitala analizuje opinie mieszkańców i reaguje na nie. Pewne zmiany w funkcjonowaniu newralgicznych miejsc już wprowadzono. W lipcu bieżącego roku w drodze postępowania konkursowego wyłoniona została pracownia, której zadaniem będzie przygotowanie koncepcji architektonicznej rozbudowy szpitala. Zakres prac będzie obejmował m.in. przygotowanie planów rozbudowy szpitalnego oddziału ratunkowego wraz ze sprzężonymi z nim: centralnym blokiem operacyjnym, zakładem diagnostyki obrazowej (RTG, USG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, ECHO serca) i pracownią badań endoskopowych. Zakres prac będzie także uwzględniał powiększenie oddziału anestezjologii i intensywnej terapii. Kolejnym istotnym elementem koncepcji architektonicznej będzie nowy obiekt przeznaczony do udzielania ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych (poradnie specjalistyczne, medycyna pracy, pracowania fizjoterapii) ? wzdłuż ulicy Gdyńskiej. Projekt będzie przygotowywany w taki sposób aby zapewnić możliwość realizacji etapowej kolejnych modułów ze zminimalizowaniem oddziaływania na funkcjonowanie szpitala. Zgodnie z warunkami umowy zawartej z pracownią architektoniczną etap prac koncepcyjnych powinien zakończyć się w październiku bieżącego roku. Kolejnym etapem będzie ogłoszenie przetargu na przygotowanie projektu wykonawczego.
? Gdzie ma być nowy SOR?
? Od strony ulicy Gdyńskiej, prostopadle do tej ulicy, na wysokości obecnego SOR-u. Chcemy aby była to perspektywiczna inwestycja, która uwzględni stały wzrost liczby mieszkańców w naszej okolicy. Mieszkańców przybywa w szybkim tempie. Dwa lata temu SOR w ciągu roku przyjął 16 000 pacjentów a dziś jest to już 35 000 w ciągu roku. To pokazuje skalę problemu.
Szybko rośnie ilość zachorowań na udary co powoduje brak miejsc na rehabilitacji dla chorych po udarach. A tu ważny jest czas. Chory musi podjąć rehabilitację jak najwcześniej bo to rokuje na lepsze efekty rehabilitacji.
? Jaki jest harmonogram robót?
? Koncepcja przebudowy ma powstać do października. Chcielibyśmy, aby projekt powstał jak najszybciej ? mamy jednak świadomość jego złożoności. Marzeniem jest aby był on gotowy w przyszłym roku.
? Czy jest nadzieja na opiekę chirurgiczną dla najmłodszych?
? Priorytetami szpitala jest przede wszystkim stworzenie warunków aby dzieci miały udzielaną profesjonalną pierwszą pomoc w szpitalnym oddziale ratunkowym. Wiąże się to przede wszystkim ze wzmocnieniem kadry lekarskiej w specjalistów medycyny ratunkowej. Plany rozbudowy szpitalnego oddziału ratunkowego uwzględniają potrzebę stworzenia przestrzeni dedykowanej małym pacjentom. Trwają przygotowania do uruchomienia możliwości przeprowadzania niektórych operacji z zakresu chirurgii urazowo-ortopedycznej u dzieci. Konieczne jest jednak dodatkowe przeszkolenie personelu i przygotowanie techniczne (sale chorych, sprzęt).
– Zadania powiatu to również oświata ? edukacja na poziomie ponadgimnazjalnym, dla osób niepełnosprawnych. Na co możemy liczyć w najbliższej przyszłości?
? Remonty sal lekcyjnych i korytarzy, przystosowanie pracowni do zajęć praktycznych, modernizacje boisk, mają poprawić warunki nauki młodzieży. W tej chwili największą z inwestycji oświatowych jest budowa hali sportowej przy LO w Radzyminie. Przeznaczymy na ten cel ponad 7 milionów, z czego 2 mln w tym roku. Wylane są fundamenty. Chcielibyśmy w tym roku zrealizować stan surowy zamknięty dla tego obiektu. Planujemy oddanie hali do użytku w 2017 r. Szukamy terenu pod budowę szkoły specjalnej na terenie pomiędzy Radzyminem, Markami, Zielonką i Wołominem.
– Jakie są plany odnośnie inwestycji drogowych?
– Jak pokazała ankieta przeprowadzona do opracowania strategii rozwoju powiatu, komunikacja jest najważniejsza dla naszych mieszkańców. Podobnie myślą członkowie Zarządu Powiatu. Obecnie realizujemy wiele inwestycji ze środków własnych. Nie będę ukrywał, że jest z tym niemały problem ponieważ po przejęciu władzy zderzyliśmy się z zastaną sytuacją ? brakiem dokumentacji technicznej pozwalającej na aplikowanie o środki zewnętrzne na drogi np. tzw. ?schetynówki?. Niewiele spełnia wymogi, które pozwalają na ubieganie się o dofinansowanie.
? Nie ma żadnych projektów?
? Przygotowano tylko krótkie odcinki dróg w Ostrówku i w Ząbkach. Reszta jest dopiero w sferze projektowania. Nie ma nawet pewności, że te przygotowane odcinki spełniają wymogi stawiane przez rząd. Wiele wskazuje na to, że z tego powodu w tym roku ominie nas możliwość udziału w konkursach. Oczywiście będziemy składać wnioski, ale pewności na otrzymanie wsparcia finansowego nie ma.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.