Zielone światło dla mareckiej szkoły

Władze samorządowe Marek przystępują do realizacji kolejnej inwestycji oświatowej. Kilka dni temu starostwo wydało pozwolenie na rozbudowę podstawówki przy Okólnej. Dzięki inwestycji wartej prawie 17 mln zł powstaną miejsca nauki dla 500 dzieci oraz sala sportowa. Marki to jedna z tych miejscowości podwarszawskich, które w ostatnich latach mocno się zaludniły. Z jednej strony dla samorządu to oznacza zwiększone wpływy do budżetu z drugiej zaś wymaga rozbudowy obiektów użyteczności publicznej takich choćby jak szkoły i przedszkola. Jak wiadomo przygotowanie takich inwestycji wymaga często wiele zachodu. Nic więc dziwnego, że wydanie pozwolenia na rozbudowę szkoły to powód do radości. Bowiem budowanie czas zacząć. W dniu 1 grudnia starostwo wydało pozwolenie na rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 1 przy Okólnej. W niecały miesiąc powiat zatwierdził liczący 294 strony projekt budowlany i zapalił zielone światło dla tej ważnej inwestycji. Roboty będzie realizować wybrana w przetargu firma Erbud.  Zadaniem wykonawcy będą przygotowanie części dydaktycznej dla 500 uczniów, w której zlokalizowane będą klasy nauczania początkowego, oraz hali sportowej. Notowana na giełdzie spółka wykonuje już remont ?starej? części ?jedynki?. Erbud zapewnia, że z pracami budowlanymi ruszy jeszcze w tym miesiącu.
Inwestycja przy Okólnej jest realizowana w formule ?zaprojektuj, zbuduj i sfinansuj?. Jej koszty pokryje państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego, a miasto będzie spłacać zobowiązania przez osiem lat. Całkowity wydatek (uwzględniając również koszty finansowania) to dla samorządu 16,9 mln zł. Inwestycja ma być gotowa najpóźniej do października przyszłego roku.
Na podstawówce przy Okólnej lista mareckich inwestycji w edukację się nie skończy.
– Tydzień temu odbyło się spotkanie w sprawie sytuacji demograficznej w mareckich szkołach. Nasze miasto rozwija się w błyskawicznym tempie. Po przeanalizowaniu danych podjąłem decyzję o opracowaniu koncepcji rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Szkolnej ? mówi Jacek Orych, burmistrz Marek.
Miasto podtrzymuje zamiar budowy obiektu edukacyjnego przy Wspólnej. W pierwotnej wersji miało się tam znaleźć gimnazjum.
– Czekamy na ostateczne decyzje dotyczące kształtu reformy oświatowej, które na pewno będą musiały znaleźć odzwierciedlenie w projekcie inwestycji ? podkreśla burmistrz.
Rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 1 przy Okólnej będzie kolejną inwestycją oświatową realizowaną w tej kadencji. Ratusz zdecydował o utworzeniu publicznego przedszkola nr 5, w przedszkolu nr 3 ? po modernizacji ? powstał dodatkowy oddział.
– W tym roku wydaliśmy ponad milion złotych na remonty placówek oświatowych, tyle samo chcemy przeznaczyć w przyszłym roku ? zaznacza Jacek Orych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.