Teresa Urbanowska: Pomóżmy Panu Leonowi Palesie

Teresa Urbanowska

Ubiegła mnie TVP 3 Warszawa, która zamieściła apel: ?Animator kultury, założyciel pierwszej galerii artystycznej w powiecie wołomińskim potrzebuje pomocy. Dwa tygodnie temu w pożarze domu stracił dorobek swojego życia. Spalił się dom i gromadzone przez lata zbiory. Dziś mieszka w barakowozie i marzy, by w rodzinnej wsi Czubajowiźnie znów zaczęły działać ?Wiatraki Kultury?.
Kilka dni temu spotkaliśmy się z Panem Leonem Palesą ? bo o nim mowa, na kilkudniowym wyjeździe szkoleniowym. Wiedząc o nieszczęściu jakie go dotknęło, lecz nie znając jego rozmiarów, zapytałam Pana Leona jakiej pomocy potrzebuje, czego brak mu najbardziej w chwili obecnej. Odpowiedzią było milczenie i widok zamglonych oczu. Po dłuższej chwili usłyszałam westchnienie i  kilka nieśmiałych słów, że pomoc by się przydała. Niestety nie udało się wrócić do tej rozmowy podczas wyjazdu, ale znając trochę warunki panujące w ?Czubajce? wiem, że oprócz pomocy rzeczowej i materialnej przydałoby się wiele rąk do pomocy przy pracach fizycznych.
Dom Pana Leona Palesy, daleko odbiegał od standardów dnia dzisiejszego, stanowił jednak jego własną enklawę, w której gromadził przedmioty z minionych lat, by móc pokazywać je innym.
Kilka lat wstecz w Czubajowiźnie odbywały się cykliczne plenery i kwitło życie artystyczne, które w ostatnim czasie nieco zwolniło tempa.
Z kart historii: ?Czubajowizna Twórców? trwa od 1986r. i w 2007 roku liczyła około 20 aktywnie działających osób oraz ponad 50-ciu sympatyków. Ich najważniejszą inspiracją był i jest ?krajobraz kulturowy Mazowsza Wschodniego z dystansem do tego, co przemija?. Dalej czytamy, że grupa tych twórców, mimo dobrej organizacji, nie ma jednego manifestu. Wynika to z zasady wolności twórczej, która realizuje się w tym, że ?każdy po swojemu wyraża uczucia i kształtuje formę nie czekając na podpowiedzi i nauczycieli. Artysta zawsze działa dla siebie, a to, co pozostaje z jego wysiłku może być spożytkowane przez społeczeństwo. ?Dzięki uprzejmości galerii Korozja i Kolor każdy może obejrzeć prace tej grupy i ?użyć? ich dla własnych przemyśleń.

Fundacja Hereditas
współpracująca ze stowarzyszeniem uruchomiła konto pomocowe:
Czubajowizna 77105010381000002313854909
Fundacja Hereditas,
ul. Marszałkowska 58 lok. 24,
00-545 Warszawa
KRS 0000270087

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.