Jubileuszowy zawrót głowy na xx ? lecie UKS Struga

Kilkanaście dni temu urodzinowe fanfary zabrzmiały na cześć okrągłego jubileuszu UKS Struga w Markach. Organizatorzy przygotowali prawdziwą ucztę dla koneserów gier logicznych. Szkolny hol przy ulicy Wczasowej zapełnił się niesztampowymi dekoracjami.Bogata ekspozycja zdjęć klubowych wiodła niczym aleja gwiazd do miejsca gdzie złotem i srebrem skrzyły się mistrzowskie puchary zawodników.  W menu programu znalazły się artystyczne występy dzieci, podziękowania dla przybyłych gości, a także prezentacja mówiąca o historii powstania klubu i wydarzeniach ukazujących kolejne etapy rozwoju działalności klubu. Prawdziwym smaczkiem okazała się galeria osiągnięć zawodników UKS Struga, a na deser puszczono humorystyczne zdjęcia graczy i ich trenerów, które do łez ubawiły zgromadzoną publiczność.  O tym, jak ceniona jest działalność najstarszego mareckiego klubu, świadczyła wysoka frekwencja zgromadzonych, a rangę wydarzenia podnieśli honorowi goście, m.in. przedstawiciele Starostwa Powiatowego: p. Janusz Werczyński – Przewodniczący Rady Powiatu i p. Arkadiusz Werelich – Przewodniczący Komisji Edukacji Sportu i Turystyki. W poczet władz miejskich wstąpili: Burmistrz Miasta Marki p. Jacek Orych i Przewodniczący Rady Miasta p. Tomasz Paciorek, Radni Miasta Marki i pracownicy Urzędu Miejskiego. Gościnnie zawitał p. Grzegorz Dudzik – Burmistrz Miasta Zielonka, który przez wiele lat jako Wicestarosta Powiatowy współpracował z UKS Struga. Uroczystość zaakcentowali również dyrektorzy szkół z Marek i Słupna, byli prezesi klubu UKS Struga oraz przedstawiciele Polskiego Związku Warcabowego i Światowej Organizacji Warcabowej. Wśród obecnych nie zabrakło miłośników rozgrywek warcabowych, a mianowicie działaczy i zawodników, zarówno rodzimego klubu jak i z pozostałych regionów Polski.
Na sali panowała przyjazna atmosfera, a radość i wzruszenie na przemian gościły na twarzach Państwa Elżbiety i Jarosława Sucheckich – założycieli i wiernych działaczy UKS Struga. Swoich podopiecznych nagrodzili pamiątkowymi medalami za godne reprezentowanie klubu, a przedstawicieli wszystkich instytucji wspomagających działalność UKS Struga ? medalami ?Przyjaciela Klubu?. Nie potrafili ukryć zaskoczenia, gdy kolejno wywoływani na scenę goście wręczali podarunki i tablice pamiątkowe. Z ust płynęły szczere gratulacje, niejednokrotnie wymieniano wręcz braterskie uściski, a pod herbem Marek noszonym na klubowych koszulkach słychać było bicie serc dumnych zawodników. Logo UKS Struga widniało nie tylko na slajdach, ale także na dwunastokilogramowej warcabnicy, która okazała się być tortem ku uciesze najmłodszych gości.  Niespodzianką było także przeprowadzenie testu kompetencji trenerskich z przymrużeniem oka. Prezesi i trenerzy klubu rzutko uwinęli się z konkurencjami, które były miłym akcentem humorystycznym. Wydarzenie zorganizowane było na wysokim poziomie z fantazją i polotem.
Poniżej zamieszczamy krótką notkę biograficzną mareckiego klubu.
Uczniowski Klub Sportowy został założony w 1996 r. Pierwszym prezesem był p. A. Kopczyński, w następnych kadencjach funkcję tę sprawowali kolejno Panowie: M. Rowicki, K. Warabida, D. Rydzewski, a od 2006 r. nieprzerwanie prezesem jest p. Jarosław Suchecki. Początkowo klub skupiał amatorów szachów. Z czasem dołączały kolejne sekcje: tenisa stołowego, piłki nożnej i kółko warcabowe. Do dziś warcaby są fundamentem prowadzonej działalności i ostoją UKS Struga. Przy wsparciu władz powiatu i miasta oraz Polskiego Związku Warcabowego klub organizuje turnieje lokalne m.in. Mistrzostwa Szkół Podstawowych Powiatu Wołomińskiego, Noworoczny Turniej Warcabowy oraz turnieje cyklu Grand Prix Mazowsza. Przedstawiciele UKS Struga promują grę w warcaby uczestnicząc w festynach, spartakiadach, piknikach oraz pokazach gry symultanicznej. Aktywności te są świetną formą propagowania gier logicznych i alternatywną formą spędzania wolnego czasu, dedykowaną wszystkim miłośnikom gry w warcaby. Ci, którzy załapią pozytywnego bakcyla, uczęszczają na zajęcia kółka warcabowego i z czasem wstępują w szeregi licencjonowanych zawodników.  Dla nich otwiera się nowa ścieżka rozwoju uczestniczenia w Mistrzostwach Polski, skąd miejsca medalowe otwierają drogę na Europę i Świat. UKS Struga organizuje także turnieje rangi Mistrzostw Polski, a w 2009 r podjął się organizacji kilkudniowych Mistrzostw Świata na terenie Marek. Zawodnicy dziesięć lat z rzędu zajmowali pierwsze miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski, indywidualnie zaś wielu z nich bierze udział w międzynarodowych meczach. Wielokrotnie są powoływani do Kadry Narodowej, gdzie podczas Mistrzostw Europy i Świata reprezentują nasz kraj.
Serdecznie gratulujemy wieloletniej działalności i życzymy kolejnych sukcesów na sportowej arenie.

 Joanna Piotrowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.