Zielonka – Jubileusz 20-lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Zielonka - Jubileusz 20-lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Zielonkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku obchodzi 20-lecie istnienia. Z tej okazji w Ośrodku Kultury i Sportu odbyła się wczoraj wspaniała uroczystość. Było rozdanie dyplomów, jubileuszowy tort, występy artystyczne, wielkie gratulacje i serdeczne życzenia. 

Dwudziestolatki – tak o sobie mówią słuchacze zielonkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Po pierwsze – bo są wśród nich tacy, którzy „studiują” już 20 lat i wcale nie mają dosyć. A po drugie – duchem dokładnie tak się czują, jakby wciąż byli młodzi i pełni apetytu na życie.

Uniwersytet Trzeciego Wieku działa przy Ośrodku Kultury i Sportu. Słuchacze spotykają się regularnie raz w tygodniu na wykładach – w środy o godz. 11.00. Za każdym razem wykład dotyczy innego, interesującego tematu. W ostatnich miesiącach były to m.in. następujące tematy:

  • Skąd wziął się nasz gatunek
  • Niesamowita kultura Andaluzji
  • Witkacy – szalony awangardysta i ponury myśliciel
  • Rembrandt malarz duszy
  • Kultura kulinarna Ameryki Łacińskiej
  • Tajemnice kawy

Jako prelegenci zapraszani są specjaliści z różnych dziedzin – praktycy i pasjonaci, którzy bardzo ciekawie przedstawiają dany temat.

Ponadto w programie każdego semestru znajdują się propozycje zajęć dodatkowych i wyjazdów, w tym roku akademickim studenci byli m.in. w Tatrze Współczesnym w Warszawie oraz na 3-dniowej wycieczce we Wrocławiu.

Choć Uniwersytet Trzeciego Wieku skupia w swoich szeregach głównie seniorów, którzy zakończyli już działalność zawodową, to należeć może tu każdy dorosły, również w młodszym wieku.

W środę 12 czerwca odbyło się zakończenie kolejnego, 20 już roku działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Słuchacze odebrali dyplomy ukończenia zajęć z rąk koordynarorki UTW, Agnieszki Sokołowskiej.

W tym roku rozdanie dyplomów miało wyjątkowo uroczysty charakter, bowiem zielonkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku świętuje 20. rocznicę istnienia.

Z tej okazji w Ośrodku Kultury i Sportu, gdzie odbywały się obchody jubileuszu, oprócz studentów, pojawiło się wielu znakomitych gości i artystów.

Udział w uroczystości wziął Burmistrz Kamil Michał Iwandowski oraz Sekretarz Miasta Renata Jóźwiak. Wśród gości była także Joanna Nicole-Urbanowicz, Radna Rady Miasta Zielonka. Jak podkreśliła Radna, na uroczystość nie przybyła w charakterze Radnej, ale założycielki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Zielonce. Pani Joanna Nicole-Urbanowicz, która przez pierwszych 9 lat była koordynatorką UTW, wspominała trudne początki tworzenia i działalności tej organizacji. Opowiadała, jakie trudności musiała pokonać, aby zachęcić seniorów do udziału w wykładach oraz jak pozyskiwała pierwszych wykładowców. Wraz z falą wspomnień, pojawiło się wzruszenie, serdeczne podziękowania oraz życzenia dalszej pozytywnej aktywności dla słuchaczy.

Obecnie koordynatorką Uniwersytetu Trzeciego Wieku, od 11 już lat jest pani Agnieszka Sokołowska. Wraz ze słuchaczami przygotowała bogaty program artystyczny, który utalentowane seniorki zaprezentowały na scenie. Były m.in. deklamacje wierszy i koncert piosenki greckiej.

Co ciekawe, prezentowane wiersze oraz odśpiewany „Hymn zielonkowskiej młodzieży w wieku dojrzałym” to utwory autorstwa obchodzącej w tym roku 100 lat poetki, pani Marii Maciaszek – byłej wieloletniej słuchaczki UTW.

Pani Maria była obecna na uroczystości. Otrzymała od organizatorów oraz innych studentów szczególnie serdeczne podziękowania i życzenia.

– Te lata, które spędziłam uczestnicząc w wykładach Uniwersytetu Trzeciego Wieku, są moimi najszczęśliwszymi latami w życiu – powiedziała dostojna jubilatka.

Podobną opinię o działalności UTW potwierdzali też inni studenci. Dla seniorów udział w wykładach czy wycieczkach ma szczególnie ważne znaczenie. Jest dla nich sposobem na poszerzanie wiedzy na różne tematy i pozwala im wciąż się rozwijać, ale też jest okazją aby wyjść domu i spotkać z innymi ludźmi. To motywuje ich, aby zadbać o siebie, ładnie się ubrać, przeczytać książkę, zainteresować się czymś nowym. Mając towarzystwo i wzajemne wsparcie, seniorzy dużo lepiej się czują i funkcjonują.

Z okazji jubileuszu Uniwersytetu Trzeciego Wieku, oprócz utalentowanych studentów, na scenie sali widowiskowej wystąpił także zespół „Nutki Zielonki” oraz chór klubu „Młodzi duchem”. Gwiazdą wieczoru był Piotr Pręgowski, aktor znany z wielu filmów i seriali, m.in. z „Rancho” czy „Leśniczówka”. Artysta zachęcił seniorów do wspólnej aktywności na scenie i z humorem rozbawił publiczność.

Następnie wszyscy słuchacze UTW oraz goście zostali zaproszeni na uroczysty poczęstunek, w tym wspaniały, jubileuszowy tort.

Serdeczne gratulacje, podziękowania oraz życzenia dalszej pomyślności złożyli jubilatom Burmistrz Kamil Michał Iwandowski oraz Sekretarz Miasta Renata Jóźwiak.

Środowisko seniorialne w naszym mieście, czyli wszyscy seniorzy, są i byli dla nas bardzo ważni już od poprzedniej kadencji – powiedział Burmistrz Kamil Michał Iwandowski. – Głównym założeniem było to, aby nasi seniorzy trochę bardziej wyszli na zewnątrz, w przestrzeń miasta i skorzystali z różnorodnej oferty: ciekawych zajęć, które pozwolą na rozwój ich pasji, ale przede wszystkim takich, które będą budowały pozytywne emocje i relacje. Z klubu Senior+ wyrosło Centrum Aktywności Seniora, dbamy też o rozwój Uniwersytetu Trzeciego Wieku. UTW, który kończy dzisiaj 20 lat, łączy w sobie te dobre, pozytywne relacje oraz poszerzanie wiedzy i dzielenie się swoja mądrością życiową, którą wnosicie tutaj wy, wszyscy Państwo. Z tej mądrości Państwa bardzo często korzystam i się nią wspieram – Waszymi opiniami w różnych sprawach, których realizację planujemy w przyszłości. Mam nadzieje, że nasz uniwersytet dalej będzie się rozwijał, że za 30 lat, będąc w poważnym wieku, będę mógł był uczestnikiem UTW, który wciąż będzie działał w Zielonce. Życzę nam wszystkim, aby grono słuchaczy stale się powiększało. Bo im nas więcej, tym radośniej i więcej tej mądrości życiowej w przestrzeniach naszego miasta. Tego z całego serca wszystkim uczestnikom gorąco życzę.

Źródło: UM Zielonka

Więcej informacji z Zielonki

Zielonka - dla każdego coś miłego na weekend

Zielonka – dla każdego coś miłego na weekend

Ten weekend w Zielonce będzie należał przede wszystkim do dzieci, choć dla dorosłych też są ciekawe propozycje, jak choćby Grające Sąsiedztwo na Siwkach. [...]
0 komentarzy
Zielonka - Lato w Mieście - tu nie ma nudy!

Zielonka – Lato w Mieście – tu nie ma nudy!

Za nami pierwszy turnus półkolonii „Lato w mieście”, dzisiaj rozpoczął się następny. Dzieci odwiedziły już m.in. „Malowaną zagrodę”, były w parku trampolin, w [...]
0 komentarzy
Cyberbezpieczna Zielonka

Cyberbezpieczna Zielonka

Miasto Zielonka wkracza na nowy poziom bezpieczeństwa cyfrowego dzięki projektowi „Cyberbezpieczna Zielonka”. Dzięki pozyskaniu ponad 750 000 zł ze środków europejskich w ramach [...]
0 komentarzy
Zielonka - artystyczny weekend - czas start

Zielonka – artystyczny weekend – czas start

Plener malarski, klasyczna muzyka na żywo, kino pod gwiazdami i koncert atrystyki z Majorki – na ten ciepły, wakacyjny weekend przygotowano atrakcje artystyczne [...]
0 komentarzy
Zielonka - zielona Sobota w PSZOK

Zielonka – zielona Sobota w PSZOK

Mieszkańcy, którzy oddadzą do Punktu przy ul. Krzywej kompletne elektrośmieci lub baterie, otrzymają w zamian sadzonki kwiatów albo praktyczne eko-upominki.  Oprócz  barwnych kwiatów, [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.