Zmarł ks. prałat Adam Krukowski – Proboszcz parafii Św. Jerzego w Zielonce

13 marca 2019 roku zmarł Śp. ks. prał. Adam Krukowski, Proboszcz Parafii Św. Jerzego Męczennika w Zielonce.

Kuria Biskupia Warszawsko-Praska zawiadamia:

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Parafii Św. Jerzego Męczennika (ul. Paderewskiego 56/60, Zielonka):

– w piątek, 15 marca od godz. 18.00 możliwość modlitwy przy trumnie, godz. 19.00 Msza Święta dla Dekanatu i Parafian

– w sobotę, 16 marca o godz. 11.00 Msza Święta pogrzebowa pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego

po Mszy Świętej złożenie ciała Zmarłego na miejscowym cmentarzu.

Ksiądz Adam urodził się 12 maja 1946 roku w Zakłodziu. Pochodził z Parafii Znalezienia Krzyża Świętego w Mokrymlipiu (Diec. Zamojsko-Lubaczowska). Święcenia kapłańskie przyjął rąk Kardynała Stefana Wyszyńskiego 6 czerwca 1971 roku.

Jako wikariusz pracował w Parafiach: Św. Mikołaja w Tarczynie (1971-1973; AW) i Św. Anny w Piasecznie (1973-1977; AW) a następnie w warszawskich parafiach Chrystusa Króla na Targówku (1977-1983) oraz Św. Marii Magdaleny na Wawrzyszewie (1983-1988; AW).

17 grudnia 1988 roku został mianowany proboszczem Parafii Św. Wawrzyńca w Gliniance. Po upływie bez mała pięciu lat, 22 czerwca 1993 roku objął urząd proboszcza Parafii MB Anielskiej w Warszawie-Radości a po następnych trzech latach, 22 czerwca 1996 roku, bp Kazimierz Romaniuk mianował go proboszczem parafii katedralnej Św. Michała Archanioła i Św. Floriana Męczennika na warszawskiej Pradze. Tę funkcję Ksiądz Adam pełnił do 28 sierpnia 2009 roku, kiedy to objął urząd proboszcza Parafii Św. Jerzego Męczennika w Zielonce-Bankowej.

Przez dwie kadencje był członkiem Rady Kapłańskiej: z nominacji bp. Romaniuka (1992-1997) i z wyboru (1997-2002). W latach 1996-2009 nieprzerwanie pełnił funkcję wicedziekana Dekanatu Praskiego. Od października 2000 roku był spowiednikiem Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Biskup Kazimierz Romaniuk odznaczył go przywilejem rokiety i mantoletu (24 grudnia 1996) a następnie jako kanonika honorowego powołał do Kapituły Katedralnej (24 grudnia 2002). Abp Sławoj Leszek Głódź podniósł go do godności kanonika gremialnego tejże Kapituły (2 października 2005).

Kapłan skromny, serdeczny, życzliwy, o wielkim sercu, otwarty na każdego człowieka, gorliwy duszpasterz – przez wszystkich kochany i ceniony.

Źródło: UM Zielonka

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.