Zmarł ppłk Ryszard Włodarczyk

7 marca 2019 r., w wieku 92 lat, zmarł ppłk Ryszard Włodarczyk, żołnierz Armii Krajowej, prezes Stowarzyszenia Polskich Kombatantów oddział w Zielonce.

Śp. Jakub Ryszard Włodarczyk był podpułkownikiem rezerwy, żołnierzem Armii Krajowej, zasłużonym kombatantem 15. Pułku Piechoty AK ?Wilków?, wielokrotnie odznaczanym za zasługi wojenne.

Pan Ryszard zamieszkał w Zielonce w 1953 r. Na polu zawodowym był cenionym nauczycielem chemii w Technikum Ekonomicznym i Technikum Przemysłu Szklarskiego w Wołominie. Działał aktywnie w środowisku kombatanckim, zakładając w Zielonce oddział Stowarzyszenia Polskich Kombatantów. Jako Prezes SPK był inicjatorem budowy pomnika Żołnierzy Armii Krajowej, znajdującego się na skwerze AK przy ul. Kolejowej. Pomnik powstał w 1998 r. ze zbiórek publicznych zorganizowanych przez Komitet Budowy Pomnika pod przewodnictwem Prezesa SPK. Również z jego inicjatywy powstało miejsce Pamięci Zamordowanych na Wschodzie ? Epitafium w kruchcie kościoła MB Częstochowskiej.

Ryszard Włodarczyk spotykał się z uczniami zielonkowskich szkół opowiadając o historii Polski, szczególnie tej związanej z II wojną światową. Miał niebagatelny wkład w kalendarz obchodzonych w Zielonce uroczystości patriotycznych. Przez wiele lat udzielał się również w ogólnopolskich strukturach Urzędu do spraw Kombatantów, reprezentując Zielonkę na wydarzeniach ponad lokalnych. W 2009 r. z jego inicjatywy udało się zorganizować wyjazd przedstawicieli zielonkowskiej społeczności na uroczystości rocznicowe do Katynia.

Działalność społeczna Ryszarda Włodarczyka została doceniona w 2011 r. przez kapitułę nagrody Towarzystwa Przyjaciół Zielonki ?Mutka vel Zielonka?. Pan Ryszard otrzymał nagrodę za całokształt osiągnięć.

Źródło: UM Zielonka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.