Zmiana ustawy o swobodzie działalności gospodarczej

Z dniem 19 maja 2016r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Celem zmian jest wprowadzenie nowych rozwiązań prawnych umożliwiających sprawniejszą i skuteczniejszą obsługę przedsiębiorców przez CEiDG.Celem zmian jest wprowadzenie nowych rozwiązań prawnych umożliwiających sprawniejszą i skuteczniejszą obsługę przedsiębiorców przez CEiDG, najważniejsze z nich to:
uproszczenie procedury wykreślania i dokonywania sprostowań wpisów w CEIDG,
automatyczne wykreślanie z rejestru w przypadku niezłożenia w terminie wniosku o wznowienie działalności
umożliwienie niedoszłym przedsiębiorcom ?rezygnacji? z wpisu przed rozpoczęciem wykonywania działalności gospodarczej
uproszczenie i ujednolicenie zasad uzyskiwania zaświadczeń o wpisie z CEIDG,
poszerzenie zakresu danych zawartych we wpisie do CEIDG,
ograniczenie zakresu danych podawanych przez przedsiębiorcę we wniosku o zmianę wpisu w CEIDG w sytuacji zawieszenia działalności gospodarczej,
ułatwienie w dochodzeniu przez wierzycieli roszczeń od przedsiębiorców wpisanych do CEIDG,
rozwiązanie wątpliwości interpretacyjnych w zakresie stosowania przepisów ustawy SDG ? w części dotyczącej dokonywania wpisów do CEIDG,
Zgodnie z  art. 25 ust. 5 ustawy SDG przedsiębiorca będzie mógł we wniosku o wpis/zmianę w CEIDG dokonać zmiany formy wpłaty zaliczki na podatek dochodowy, wpisać rodzaj prowadzonej dokumentacji rachunkowej oraz dane podmiotu prowadzącego dokumentację rachunkową wnioskodawcy, które są integralną częścią wniosku.
Bardzo istotną zmianą jest też możliwość wykreślenia przedsiębiorcy z CEIDG z urzędu przez Ministra Gospodarki, dokonanej po uprzednim wezwaniu do samodzielnej zmiany wpisu. Zgodnie z nowelizacją, wykreślenie będzie miało miejsce w przypadku braku tytułu prawnego do nieruchomości wskazanej we wpisie do CEIDG (nowy art. 35 ust. 1a, 2a i 2b).
Nowelizacja wprowadza także możliwość dołączenia przez przedsiębiorcę prowadzącego jednoosobowo działalność gospodarczą do wniosku o wpis do CEIDG, danych niezbędnych do zgłoszenia w zakresie ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego oraz członków rodziny przedsiębiorcy do ubezpieczenia zdrowotnego, zmiana ta obowiązywać zacznie po 12 miesiącach od  dnia wejścia w życie nowelizacji.
Nowe przepisy porządkują także  tryb przekazywania informacji dotyczących upadłości i zakazów pomiędzy CEIDG, sądami upadłościowymi oraz Krajowym Rejestrem Karnym (zmiana art. 31).

http://wiedzaifinanse.pl/baza-wiedzy/firma/zakladanie-firmy/zmiana-ustawy-o-swobodzie-dzialalnosci-gospodarczej
Opracowała: Małgorzata Baranowska – Dyrektor Departamentu Administracji
Kancelaria Podatkowa
Skłodowscy

reklama skłodowscy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.