Co zmienia się w przepisach w 2018 roku?

O zmianach w prawie podatkowym oraz o planowaniu podatków rozmawiamy z Pawłem Żółtkiem ? właścicielem biura rachunkowego z Kobyłki

? Czy podatki naprawdę można zaplanować?
? Nie tylko można, ale wręcz należy planować! Podatki to przecież nasze pieniądze!
? A dlaczego akurat teraz pojawia się temat planowania podatków?
? Styczeń to miesiąc, w którym przedsiębiorca ma kilka tygodni na podsumowanie poprzedniego roku, przemyślenia, wyciągnięcie wniosków i działanie.
– A jakie możliwości ma przedsiębiorca?
? Mówimy przede wszystkim o wyborze formy opodatkowania dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą zarówno indywidualnie jak i w formie spółek cywilnych (pod warunkiem, że wszyscy wspólnicy takiej spółki to osoby fizyczne).
? Czyli jakie to możliwości?
? Co do zasady przedsiębiorca może wybrać pomiędzy ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, zasadami ogólnymi a podatkiem liniowym.
? A jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi formami opodatkowania?
? Zasadnicze. A także może się okazać, że bardzo wymierne jeśli chodzi o wysokość płaconych podatków.
? Co w związku z tym doradzałby Pan przedsiębiorcom?
? Każdy powinien przeanalizować dotychczasowe dochody i zastanowić się nad prognozami na nadchodzący rok. Nie ma uniwersalnego rozwiązania dla wszystkich. Każda firma wymaga osobnej analizy i rady. Warto pamiętać, że w podatku dochodowym domyślną formą opodatkowania jest opodatkowanie na zasadach ogólnych, które wiąże się z progresywnymi stawkami podatku 18% i 32%, ale jednocześnie dopuszcza wspólne opodatkowanie małżonków, czy preferencyjne opodatkowanie osób samotnie wychowujących dziecko.
? A co z podatkiem liniowym?
? Podatek liniowy ma tylko jedną stawkę podatku i cały dochód, niezależnie od wysokości, opodatkowany jest według stawki 19%. Należy jednak skrupulatnie wyliczyć, czy akurat dla nas podatek liniowy będzie najkorzystniejszy.
? No i mamy jeszcze możliwość wyboru ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
?Tak, ale należy pamiętać, że nie każdy może wybrać tę formę opodatkowania. Jest ona dozwolona przede wszystkim dla podatników, którzy nie przekroczyli w 2017 roku przychodów w równowartości 250.000 EUR oraz są pewne rodzaje działalności, które wprost wykluczone są z tej możliwości.
? Na przykład jakie?
? Chociażby handel częściami i akcesoriami samochodowymi. Nie mniej jednak dla usług budowlanych czy transportowych opodatkowanie przychodów ryczałtem może być bardzo korzystnym rozwiązaniem.
? A do kiedy dokładnie mamy czas na planowanie podatków?
? Wyboru formy opodatkowania możemy dokonać do 20 stycznia. Ponieważ w tym roku ten termin wypada w sobotę, więc mamy jeszcze dodatkowo dwa dni na przemyślenia. Tak więc najpóźniej w poniedziałek 22 stycznia należy dokonać zmiany formy opodatkowania. Jeżeli nie chcemy dokonywać zmian to nic nie musimy robić. Wybór dokonany w latach poprzednich ma zastosowanie również w latach kolejnych.
? Czy o czymś jeszcze powinni wiedzieć przedsiębiorcy w kontekście nowego roku?
? Podatnicy VAT z pewnością muszą pamiętać o sporządzeniu i przekazaniu do urzędu skarbowego w wersji elektronicznej pliku JPK_VAT.
? Czy zmiany dotyczą wyłącznie przedsiębiorców?
? Otóż nie. Osoby fizyczne uzyskujące dochody z najmu prywatnego zapłacą wyższy podatek w formie ryczałtu jeśli ich przychody z tego tytułu przekroczą kwotę 100.000 zł. Do tej kwoty płacić będą tak jak do tej pory 8,5%, a powyżej tej kwoty już 12,5 %.
? Czy na tym kończymy naszą rozmowę?
? Jest jeszcze kwestia formy wpłaty zaliczek na podatek dochodowy. Co prawda w tym przypadku mamy czas na decyzję do 20 lutego, ale może już dziś, łącznie z wyborem formy opodatkowania, warto zastanowić się również nad sposobem wpłaty zaliczek.
? A jakie możliwości ma przedsiębiorca?
? Przedsiębiorca może wybierać pomiędzy wpłatą zaliczek na podatek dochodowy miesięcznie albo kwartalnie.
? Czy to jedyny wybór?
? Otóż nie. Dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność co najmniej od 2016 roku jest również możliwość wyboru zaliczek uproszczonych. Polega to na tym, że przez cały rok 2018 przedsiębiorca będzie opłacał zaliczki w wysokości 1/12 podatku wyliczonego od dochodu wykazanego w zeznaniu za rok 2016 (albo za rok 2015, jeśli w 2016 nie osiągnął dochodu).
? Czy każdemu przedsiębiorcy takie rozwiązanie będzie się opłacać?
? Najkorzystniejsze będzie dla tych przedsiębiorców, którzy za rok 2016 wykazali niewielki dochód, a w roku 2018 przewidują dochód dużo wyższy. Różnicę podatku za 2018 dopłacą dopiero w kwietniu 2019 roku.

zoltek_logoBiuro Rachunkowe,
Kobyłka ul. Szeroka 6, tel. 22 786 06 11
www.mojerozliczenia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.