Życie w Dąbrówce

Noc Świętojańska w Chruścielach

20 czerwca o godzinie 18.30 staropolskim obrzędem rozpalania ognisk rozpoczęła się Noc Świętojańska w Chruścielach. Dokonały tego opasane bylicą gospodynie sołtys – Anna Matak i przewodnicząca KGW Chruścielanki – Halina Sarna oraz Wójt Gminy Dąbrówka Tadeusz Bulik i Przewodniczący Rady Gminy Jacek Skłodowski. Pierwsze na scenie zaprezentowały się panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Chruściel. Wystąpiły także Dąbrowianki i panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Chajęt. Swoje umiejętności taneczne zaprezentowały dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kruszu. W przepięknych ludowych strojach zatańczyły m.in. krakowiaka i kujawiaka.

Każdy mógł własnoręcznie wykonać świętojański wianek oraz złożyć życzenie do specjalnego wieńca gminnego. Wedle zawartej przepowiedni jeśli wieniec bez przeszkód dopłynął do brzegu wszystkie życzenia się spełnią. Nie obyło się bez konkursów i zabaw. Jednym z najważniejszych zwyczajów nocy świętojańskiej było poszukiwanie kwiatu paproci. Trzy drużyny uczestników starały się go zdobyć, jednak nie było to takie proste. Zmagania wygrały dziewczyny z Krusza, zdobywając upragniony kwiat paproci i cenne nagrody.

Po raz drugi odbyło się sadzenie wierzby. Zaszczyt ten przypadł gospodyniom całej uroczystości: Annie Matak i Halinie Sarnie.

Koncert ? Zespołu Przydrożnego? prezentującego ludowe pieśni porwał mieszkańców i KGW do wspólnej zabawy. Gdy zapadł zmrok przyszedł czas na najbardziej oczekiwany moment, jakim było puszczanie wianków.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim mieszkańcom wsi Chruściele za pomoc w organizacji uroczystości: panu Jackowi Skłodowskiemu za transport sceny, panom z Zakładu Gospodarki Komunalnej, Ewelinie Kaszubie i Karolinie Kaszubie oraz mieszkańcom gminy za wspaniałą zabawę. Dziękujemy, że razem z Państwem możemy podtrzymywać i kultywować staropolskie, ale jakże piękne tradycje. Mamy nadzieje, że za rok znów spotkamy się w Chruścielach.