Twoje zdrowie zależy od Ciebie

Pierwsza część publikacji „ Wygrać z rakiem” spotkała się z Państwa olbrzymim zainteresowaniem. Z Państwa reakcji widać,  jak poważny i niedoceniany przez „Włodarzy” jest to problem. Liczba badań zakontraktowana ze Szpitalem przez Narodowy Fundusz Zdrowia i liczba badań dofinansowywanych przez Starostwo i niektóre gminy okazały się kroplą wody w morzu potrzeb.

Prawie wszystkie zostały wyczerpane przed publikacją artykułu. Może ta Państwa reakcja i mam nadzieję Państwa interwencje u decydentów (NFZ i Samorządy) spowodują większe i systematyczne podejście do problemu, a nie tylko akcyjność w ostatnim kwartale lub przed wyborami.
Istotę problemu stanowi  nie samo wykonanie badania mammograficznego lecz wiedza w temacie rozpoznania zagrożenia i wczesne wykrywanie. Podstawę stanowi technika badania piersi. Pierwsze badanie piersi może sprawić Ci kłopot, ponieważ nie wiesz co powinnaś wyczuć. U każdejt kobiety piersi mają inny kształt i rozmiar. Często prawa i lewa  pierś różnią się wielkością oraz ilością zgrubień co spowodowane jest nieidentycznym rozmieszczeniem przewodów i elementów gruczołowych. Twoje piersi mogą podlegać zmianom ze względu na wiek, cykl miesiączkowy, ciążę, przekwitanie, używanie środków antykoncepcyjnych lub innych hormonów. U większości kobiet, piersi ulegają obrzękowi, napięciu i czasami bolesności bezpośrednio przed lub w czasie miesiączkowania. Niektóre kobiety mogą mieć piersi bardzo zbite lub zwłókniałe, które po okresie przekwitania mogą stawać się bardziej miękkie o równej gęstości. Nie wszystkie nierówności lub zwłóknienia w piersi są nowotworem. Jeżeli cokolwiek wyczujesz nie wpadaj w panikę, gdyż bardziej istotne jest znalezienie czegoś, czego nie było w poprzednim badaniu. Staraj się zostać specjalistką od własnych piersi i polegać na profesjonalności własnych oczu i rąk. Im dłużej stosujesz samobadanie tym lepiej poznajesz co jest normą dla ciebie.
Samobadanie piersi opiera się o zasadę „dwóch O „ Obejrzyj i Obmacaj. O tych zasadach będzie można przeczytać w kolejnym numerze.
Pamiętaj – Twoje zdrowie zależy od Ciebie samej.

Dr n. med. Ryszard Stańczak