01. Kwakanie

Edward M. Urbanowski

Październik rozpoczął się od burzy. Pioruny waliły jak w czerwcu ale deszczyk już był jesienny. Drobniutki kapuśniaczek. Nim zdążył wyschnąć nadciągnęły czarne chmury nad Sejm. Okazało się, że partia miłująca prawo i sprawiedliwość, dla wyższych racji, czyli utrzymania się przy władzy, sprzeniewierzyła się głoszonym ideałom i rozpoczęła handel lukratywnych stołków wśród obcych sobie ludzi. Wybuchł skandal. Elity się obruszyły. Jakże to tak, byle komu posada wiceministra? Tysiące głosów, setki racji. Ale po kilku dniach okazało się, że właściwie to nić się nie stało. PiS miał prawo handlować stołkami. To nic, że był to handel pokątny, bazarowy. Wybaczono handlującym, bo bardziej nielubianą była kupująca. Dla zdezorientowanych obywateli zorganizowano w sobotę kilka wieców, tak by mogli sobie do woli pokrzyczeć. W poniedziałek już wszyscy byli zgodni, że nadeszła pora by wziąć się do pracy. Tym sposobem, mówiąc delikatnie, ta wielka śmierdząca kupa łajna została utylizowana. Znam wielu, co się zaklinają, że czują fiołki. Ja może mam katar, ale wciąż czuję smród.

Przed blisko 60 laty angielski pisarz George Orwell – autor, między innymi, „Folwarku zwierzęcego” – napisał, kpiąc sobie z dyktatury wyimaginowanej partii, znamienne słowa: „O ile bowiem w rozmowie o sprawach codziennych człowiek czasami musi się zastanowić przed wypowiedzeniem jakiejś kwestii, o tyle członek Partii powołany do wygłoszenia oceny natury politycznej lub etycznej powinien umieć wyrzucić z siebie właściwe opinie równie automatycznie, jak karabin maszynowy wystrzeliwuje kule”. Umiejętność tę u członków partii nazwał Orwell „kwakmową”, bo oznaczała mowę podobną do kwakania kaczki. W słowniku partii był to termin pozytywny, bo „kwakmowa” pozwalała bezkrytycznie wypowiadać racje rządzących, a obywatele mogli tylko w milczeniu wysłuchać kwakania. Trudno im było zresztą zrozumień kwakanie, nawet to powolne kwaaa, kwaaa a jeszcze aparat terroru studził ich zapędy lingwistyczne. W ostatnich dniach podobna sytuacja była w Polsce. Każdy, kto ośmielił się mieć inne zdanie albo rozumiał po swojemu handel stołkami, okrzyknięty zostawał agentem wiadomych służb albo też doszukiwano się jego powiązań z szarą strefą w gospodarce. Nowym elementem tej swoistej „kwakmowy” było znajdowanie u przeciwników związków z WSI.

Na naszym gruncie wołomińskim donośnie zakwakał jedynie Pan Paweł Solis. W udzielonym w „Wieściach” wywiadzie podał tyle faktów, dat, numerów pism i wyrecytował tyle cyfr, że trudno z tym dyskutować. Sprawia wrażenie, że jest to logicznie i przekonywująco ułożona wypowiedź. Nic, tylko przyklasnąć Panu Solisowi a jego adwersarzowi, czyli Jerzemu Mikulskiemu, pokazać język. Ale to tylko pierwsze wrażenie. W rzeczywistości, to tylko kwakmowa.

Kilka miesięcy temu zarzuciłem Panu Solisowi, że marnuje pieniądze na ogromne plakaty i listy do mieszkańców, przecież w to miejsce mógłby dofinansować wyjazd biednych dzieci na kolonie. Pan Solis zadał sobie wiele trudu by znaleźć pismo PKW, które – rzekomo – zabrania mu przekazywać środki na cele charytatywne. Zapomniał tylko wyjaśnić, że nikt mu nie każe wydawać całej, dopuszczonej przez prawo kwoty na kampanię wyborczą. Gdyby przeznaczył dla dzieci te skromne 25% to włos by mu z głowy nie spadł. Ale sobie kwaknął i lepiej mu.

26 przemyśleń nt. „01. Kwakanie

 1. O ile sobie przypominam – kilka lat temu – był Pan członkiem partii braci Kaczyńskich i kwakał Pan razem z nimi.

 2. jeżeli dyskusje będa prowadzone w obecnym tonie -to zamiast 20-30% wyborców ->bedzie 5-10% kto na tym wygra ?? :P

 3. Panie Urbanowski pan choruje na trzęsionkę antylustracyjną. Nie więc powodu dziwić się temu co pan ze strachu wypisuje.

 4. Ja proponuje by pan Urbanowski w porozumieniu z Mikulskim opublikowali koszty „taniej kampanii wyborczej Mikulskiego”

 5. Długo mnie tu nie było! Ale czekałam spokojnie. Kochani przestancie :pieprzyć bzdury: swoje wywody oprzyjcie na faktach a nie na zmyślonych i nie potwierdzonych informacjach. To co wypisujecie swiadczy tylko i wyłącznie o Was a nie o tych, których namiętnie bronicie. Luz kochani to podstawa swobodnej wypowiedzi, ale także gwarancja, że to co mówimy i piszemy to informacja sprawdzona. Etyka dotyczy ludzi mądrych. Do niej też przyznają się głupcy ale oni podobno zawsze mówią, że to co mówią jest mądre.

 6. Do ja- proponuję aby na pierwszej debacie publicznej Solis pokazał kopie rachunków za listy do emerytów, za bilbordy ,banery,ulotki,wynajęcie ludzi do ich roznoszenia,wywiady w gazetach,radiowęzeł na targowisku,samochody jeżdżące z banerami(niedługo będą jeżdziły)emaile do abonentów onetu bo Mikulski będzie miał o wiele mniej rachunków.

 7. Zenon, wiesz ile mozna wydac na kampanię? chyba 50 groszy przypadające na każdego mieszkańca całej gminy. Więc jest to jakieś 24000 zł. A co do jeżdżących samochodow z bilbordami to 4 lata temu nie prosiłeś pana Mikulskiego żeby Ci pokazął rachunek za jego auto jeżdżące z bilboardem ? Zresztą nie wiem czy to było jedno auto. Może kilka? Ale bilboardy jeździły. A wiesz ile kosztował 4 lata temu czat z tym samym kandydatem? Chyba nikt tego za darmo nie robił? A syn pana Burmistrza sam zapraszał w ulotce na czat z ojcem.

 8. Pewnie Zenon jest głównym (i jedynym) sponsorem kampanii Mikulskiego więc się martwi że sam nie podoła konkurencji…

 9. Zofija Ty chyba niczyja, głupota i tempota. Pomyśl zanim zaczniesz pisać. I daj mi wiedzę którą chyba posiadasz, iluż to sponsorów posiada P. Solis i ile mnie jako podatnika będą kosztować ich stanowiska i wygrane przetargi (o ile ten pan zostanie burmistrzem). RSP szkaluje i obrzuca błotem obecnego burmistrza i ma poparcie w warcholstwie. Co czekało by nasze miasto strach pomyśleć! (gdyby doszli do władzy oczywiście). Wołomin to miasto ludzi myślących i te podłe gierki i obietnice bez pokrycja nie przejdą. A Ty Zofija zacznij się zwijać.

 10. Kama ty masz chyba słaby kontakt z rzeczywistością. Przystań palić te świństwa zanim usiądziesz nad klawiaturą.

 11. Kama, wydałaś się. Już wiemy jak się sprawuje władzę, ale uwierz mi- nie wszyscy będą tak jak Ty rozdawali posadki i pomagali wygrywac przetargi. Zwijaj manatki bo w urzędzie nie popracujesz- DOBRO ZWYCIĘŻY!

 12. No proszę Pani Zofia ma już gotowelisty chętnych na wszystkie wstanowiska w urzędzie !! Brawo, to nadchodzi ten obiecywany Czas na normalność ?? To właśnie to dobro się zbliża :-)

 13. A RSP gratuluję członków lub/i sympatyków. Panie Solis kim Pan się otacza ???!!!

 14. Witam Serdecznie!Panie J-23 znowu to samo same domysly i puste zarzuty bez pokrycia.Powtarzasz nie wiem dokladnie , moze.To jak to jest masz klopoty z pamiecia czy gubisz sie w zeznaniach??Skoro jestes takim obeznanym czlowiekiem czekamy zebys objawil nam ta skrywana tajemnice kosztow kampanii wyborczej sprzed 4 lat.Tylko zrob to obiektywnie(czyli jednego i drugiego kandydata).Jesli nie masz nic konkretnego do powiedzenia to sie nie wypowiadaj nie postepuj jak Solis.Obydwaj macie panowie tendencje do stawiania nie popartych niczym zarzutow.Proponuje skonczcie ta blazenade albo robcie walne zebrania ze swoim kandydatem przed napisaniem jakiegos posta.Pamietajcie co dwie glowy to nie jedna(chociaz w tym przypadku tych glow potrzebne jest znacznie wiecej)I co z tego , ze syn Mikulskiego zapraszal na czat ze swoim ojcem?? Co widzisz w tym zlego panie J-23??Zwroc uwage rowniez ze twoj nick ma duzo wspolnego z Mikulskim?? Czyzbys sie wylamywal z obozu Solisa??

 15. qwerty – czystki idą! MÓWIMY STOP ŁAPÓWKOWYM SKRYTOBIORCOM!

 16. Zofija! Na ogół cieżko wyprowadzić mnie z równowag ale Twoja głupota sięga zenitu. Ja na szczęście jestem spokojna o swoje miejsce pracy, chyba że moi szefowie powiedzą mi dość. Jestem niepokorna ale wiem czego chcę i może oni to docenią. Ty widocznie jesteś w innej sytuacji, nie wierzysz w siebie i czuję że tych co bronisz też nie! Ja takich ludzi nazywam :głubcy nad przepaścią: i doradzam skacz nikt nie pożałuje głupca.

 17. No to cały Wołomin teraz zadrżał razem z Gminą :-) O czym Ty piszesz ?? Ktoś kiedyś powiedział, że niektórzy „politycy” ostatnio widzoczni cierpią na mainię prześladowczą. Ty prawdopodobnie do nich należysz. Śmieszna jesteś po prostu z tymi hasłami. Ale to normalne skończyły się argumenty, nadrabiamy pokrzykiwaniem. Jesteś żałosna. MÓWIĘ STOP DEMAGOGII !!

 18. qwerty. W jednym widzę mamy rację. :politycy: ostatnio ciągle widoczni cierpią na manię prześladowczą.Tym widocznym jest TWÓJ BURMISTRZ a prześladuje go Mikulski o którym tak :pozytywnie: się wypowiada. I pytanie czy Zofija jest Twoja czy niczyja?

 19. Maxymilianie! Nie tyle mi chodzi by wiedzieć kto ile wydał pieniędzy ale o to by bez potrzeby nie robić głupich dyskusji. Obaj panowie rozliczą się jak Bóg przykazał i wszystko będzie wiadome. Skoro Zenon atakuje Solisa i jego kampanię to ja tylko odpowiedziałem tym samym, ale zaprawdę nie interesuje mnie aż tak by robić z tego powodu zadymkę. Od sprawdzania finansow komitetów są odpowiednie organa i one zapewne wzystko sprawdzą. Nigdy bym się nie zapytał o wydatki Mikulskiego gdyby Zenon nie zapytał o wydatki Solisa. Cierpliwie i w wierze pełnej uczciwości czekam na koniec kampanii i rozliczenie się komitetów. I zakończmy tą marną dyskusję bo ona nic nie wnosi. Ani do programu kandydatów ani nic dobrego dla Wołomina. To zwykła przepychanka. Czy na prawdę nikt nie kontroluje tego co się tu pisze?

 20. J-23. To Solis ciągle atakuje i jego grupa. Myślę że wiekszość tych negatywnych komentarzy prowadzą jego ludzie. Ja tylko podziwiam P. Mikulskiego za jego spokój. Ja osobiście już dawno zareagowałabym na bezczelność i chamstwo ugrupowania RSP (ostatni Solisa wywiad w Faktach) . Nam którzy będą głosować na obecnego burmistrza poprostu puszczają nerwy. A p.Mikulskiego podziwiam za spokój. I niech będzie tak dalej.

 21. Puszczają wam nerwy bo jak Mikulski nie wygra to go zamkną za przekręty w gminie

 22. Witam szanownych Państwa. Delikatnie przypominam wszystkim, że jest okres wyborów i jak któyś z kandydatów się zdenerwuje tymi wpisami to może to się przykro zakończyć dla kogoś z piszących – przy skierowaniu takiej sprawy do sądu w trybie wyborczym, są skrócone procedury – proszę więc bardzo o wstrzemięźliwość w wypowiedzich – nie chciałabym, by dla kogokolwiek ta dyskusja zakończyła się nieprzyjemnie – ustalenie adresu osoby piszącej nie jest problemem: Zofija, J-23 i kama – czytajcie co piszecie i zanim załączycie swoją wypowiedź zastanówcie się chociaż trzy razy – bardzo Was o to proszę

 23. teresa. Ja jako wyborca mam prawo wypowiadać się negatywnie o kandydacje na burmistrza gdy on wysyła mi listy z nieprawdziwymi informacjami. I w gazetach wypisuje nieprawdę o inwestycjach w mieście, obraża moim zdaniem mojego kandydata i jego wyborców. Gdy głosowałam na Mikulskiego wiedziałam, że jego kadencja będzie trudna i wyniki jego pracy będzie widać późno i tak jest, ale je widać i trzeba teraz dać szansę by program który przedstawił w poprzedniej i obecnej kampanii był realizowany w spokoju. A co robi jego główny przeciwnik, szkoda słów atak, atak i jeszcze raz atak. I dlatego nie będę pokorna. Sądy nie są mi obce!!!

 24. do www: nie rzucaj na lewo i prawo bezpodstawnych oskarzen.Rozumiem , ze na tym opiera sie cala kampania Solisa P. ale pomysl , ze takie twoje wypowiedzi nie zaszkodza Solisowi ale Tobie.Jesli dasz rade najpierw pomysl chociaz raz.

 25. Pani Tereso a co ja takiego złego tu napisałem że mnie Pani wymieniła? Czym się zasłużyłem? jeździł samochód z bilboardem pana Mikulskiego 4 lata temu? Jeździł. Był czat z panem Mikulskim? Był, zapraszał na niego syn pana Mikulskiego? Zaprasazał. Ulotkę mam w domu. Czyżbym kogoś uraził lub obraził?

Możliwość komentowania jest wyłączona.