04. Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych

Zabezpieczenie się przed różnymi ryzykami mogącymi wystąpić w życiu jest głównym celem ubezpieczania się. Ściślej mówiąc nie tyle staramy się uniknąć nieszczęśliwych zdarzeń – bo one były, są i będą – ile zapewnić środki finansowe w momencie, gdy nieszczęśliwy wypadek nastąpi, poprzez ich gromadzenie na tego typu „trudne chwile”. Dzieje się tak nie tylko w życiu prywatnym, gdy ubezpieczamy samochód, czy mieszkanie, lecz również w naszych firmach, gdy chcemy zabezpieczyć się przed niewykonywaniem umowy ze strony innych lub nasi partnerzy handlowi wymagają od nas zabezpieczenia.

nowa forma ubezpieczeń „TUZ”

W czerwcu 2004 r. z inicjatywy Mariusza Gazdy powstał Związek Wzajemności Członkowskiej „AS”. Jest to instytucja całkowicie polska (100% polski kapitał). Warto zaznaczyć, że pierwszymi założycielami Towarzystwa są osoby wywodzące się z Kościoła.

Cechą wypadków jest ich nieprzewidywalność. Gdybyśmy wiedzieli komu i kiedy zdarzy się nieszczęśliwe zdarzenie, to ubezpieczenie nie byłoby potrzebne. Skoro jednak takiej wiedzy nie mamy, to powstaje konieczność zabezpieczyć się przed różnymi ryzykami.
TUW – co to jest?
Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych może być odpowiedzią na nasze kłopoty ubezpieczeniowe. Czym zatem jest TUW? Aby odpowiedzieć na to pytanie należy cofnąć się ponad 200 lat. Kiedy rozwój handlu i techniki doprowadził do rozbudowy statków handlowych i strata nawet jednego z nich oznaczała często bankructwo i nędzę dla pechowego kupca. Taka sytuacja doprowadziła do powstania wzajemnej organizacji kupców, którzy wpłacali do „wspólnej kasy” pieniądze służące na pokrycie strat dla pechowego kupca. Gdy do instytucji tej zaprzęgnięto statystykę, narodziły się nowoczesne ubezpieczenia. Dopiero daleko później powstały pierwsze firmy ubezpieczeniowe w postaci spółek akcyjnych.
W II Rzeczpospolitej ponad 70 % ubezpieczeń funkcjonowało w formie wzajemnej. Także PZU było TUW-em. Dopiero po wojnie PZU zostało przez władzę znacjonalizowane, a ubezpieczenia przez wiele lat były traktowane jak dodatkowy podatek. Sytuacja zmieniła się diametralnie w momencie tworzenia rynku ubezpieczeniowego na konkurencję. Nowa ustawa ubezpieczeniowa pozwoliła na tworzenie nie tylko spółek akcyjnych, ale również TUW-ów. Co prawda ich udział w rynku jest niewielki (niecały 1% zbieranych składek w ubezpieczeniach majątkowych), lecz na ponad 60 % dominację PZU i zaledwie kilkuletni okres działalności odrodzenie się tej formy ubezpieczeń jest wielkim sukcesem. Stało się to możliwe, gdyż ubezpieczenia wzajemne są dla ubezpieczonych dużo korzystniejsza świadczy o tym np. udział ubezpieczeń wzajemnych w takich krajach, jak USA i Japonia, gdzie wynosi on około 50 % wszystkich ubezpieczeń. Przykładowe porównanie świadczy o ogromnym potencjale rozwoju, jaki tkwi w TUW-ach.
Oddział w Wołominie
Mariusz Gazda – Członek Zarządu TUW „TUZ”, Dyrektor ZWCz „As”, inicjator i założyciel Związku Wzajemności Członkowskiej „As”, Prezes Zarządu i jeden z założycieli Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej w Wołominie oraz Spółdzielni Mieszkaniowej „Gwarek”. Dobry organizator, propagator szczytnych idei, aktywny działacz na rzecz rozwoju Wołomina, człowiek sukcesu.
W czerwcu 2004 r. z inicjatywy Mariusza Gazdy powstał Związek Wzajemności Członkowskiej „AS”. Można powiedzieć, że jest to oddział Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUZ”, które ma siedzibę w Warszawie. TUW TUZ to instytucja finansowa działająca, podobnie jak Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa, na zasadzie samopomocy, tzn. nie jest nastawiona na zysk, wypracowana nadwyżka finansowa jest zwracana członkom w postaci niższych składek ubezpieczeniowych.
Jest to instytucja całkowicie polska (100% polski kapitał). Warto zaznaczyć, że pierwszymi założycielami Towarzystwa są osoby wywodzące się z Kościoła.
Pełna oferta
TUW TUZ prowadzi ubezpieczenia nieruchomości, komunikacyjne AC, OC, ubezpieczenia OC w życiu prywatnym i zawodowym, ubezpieczenia finansowe. Posiada bardzo atrakcyjną ofertę ubezpieczeniową dla szkół i jednostek samorządowych, specjalizuje się w ubezpieczaniu pielgrzymek, zlotów młodzieży (m.in. ruchu Taize), ubezpiecza majątek kościelny tj. budynki sakralne, cmentarze itp.. Koszt ubezpieczenia ustalany jest na atrakcyjnym poziomie.
Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach Towarzystwo reasekuruje się i dzięki temu pewność wypłaty odszkodowania jest taka sama, jak w każdym innym Towarzystwie Ubezpieczeniowym.
Duży procent dotychczas zawartych umów ubezpieczeń stanowią ubezpieczenia osób kościelnych, aktywnie uczestniczą diecezje na terenie całego kraju.
Wołomiński oddział posiada swoją siedzibę w Wołominie przy ul. Moniuszki 11 w budynku Cechu Rzemiosł Różnych. Od maja 2005 r. będzie ona otwarta dla Klientów. Obecnie informacje i ubezpieczenia można uzyskać w Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej w Wołominie przy ul. Legionów 29.
Nowa firma w Wołominie to szeroka i atrakcyjna oferta ubezpieczeniowa dla mieszkańców oraz , podobnie jak Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa, nowe miejsca pracy.
Wioletta Malinowska