11 LISTOPADA ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Europy, ale przede wszystkim w dziejach Polski. Po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała niepodległość. Nadeszła upragniona wolność.
Ten szczególny dzień jest okazją, aby oddać hołd tym pokoleniom naszych przodków, którzy wywalczyli wolność. Jest okazją, aby przypomnieć starszemu i młodszemu pokoleniu, że naród polski mimo prześladowań ze strony zaborców wytrwał, zachował swój język ojczysty, obyczaje, religię, że na szlaku ich dziejów nie tylko były klęski, ale też zrywy kończące się zwycięstwem. Entuzjazm i ofiarność Polaków oraz patriotyczna postawa doprowadziły do niepodległości.
Ich droga do niepodległości wiodła przez wielką pracę edukacyjną kultury polskiej, która zaszczepiła Polakom wzór życia rozumianego jako służbę w sprawie wolności Ojczyzny.

(…) Na ziemi Piastów, na ziemi Chrobrych,
Łokietków i Kazimierzów stanął znowu
z głową ku słońcu wzniesioną On.
Orzeł nasz biały. Ptak nieśmiertelny.
Głęboko wbijaj w ziemię szpony swe tryumfalne,
obejmij ją całą tą ziemię świętą praojcową!
Kajdany skruszone rzuć precz, zerwij nam
je z rąk, zerwij z dusz naszych.
Stań wolny, dumny, niezwyciężony.
Z błękitów nieba polskiego pij życie wiekuiste (…)

„Pęta zerwane”

Dzisiejsza 86 rocznica jest nawiązaniem do bogatej historii narodowej.
Centralną uroczystością będzie msza święta z ceremoniałem wojskowym 9 Pułku Dowodzenia Wojsk Lądowych w Białobrzegach w Kolegiacie Radzymińskiej o godz. 11.30, a następnie Apel Poległych na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 roku.
Chyląc czoła przed powstańcami, legionistami, oddając pokłon wszystkim Polakom owych czasów, którzy byli razem, gdy Ojczyzna znalazła się w potrzebie serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców do uczestniczenia w uroczystościach 86 rocznicy odzyskania niepodległości.
Burmistrz Radzymina Zbigniew Piotrowski
Przewodniczący Rady Gminy Radzymin Cezary Wnuk