15. Będę dobrą mamą

Dziewięć miesięcy oczekiwania na dziecko to niezwykły i jeden z najszczęśliwszych okresów w życiu kobiety. Ciąża dodaje urody, sprawia, że kobieta promienieje i rozkwita. Jednak zmiany zachodzące w organizmie wymagają nowego sposobu pielęgnacji ciała i radzenia sobie z problemami, które pojawiają się w skutek zmian hormonalnych.

W ciąży organizm wydziela więcej hormonów(estrogeny i progesteron, a także hormony tarczycy i kory nadnerczy), pod których wpływem skóra staje się czulsza, bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrzne, wymaga intensywniejszego niż dotychczas nawilżania. Może stać się sucha, a nawet łuszczyć się i swędzieć. Zmniejsza się poziom łoju w skórze, zwiększa pocenie, trzeba częściej brać prysznic, a po wytarciu skóry troskliwie ją smarować mocno nawilżającym balsamem. Aby zapobiec przebarwieniom, smaruj twarz kremem z filtrem ochronnym i unikaj słońca.
U co drugiej kobiety pojawiają się rozstępy – skutek silnie rozciągającej się skóry na brzuchu, biuście, biodrach, pośladkach. Początkowo sinoczerwone, wyraźnie odcinające się barwą od skóry, z czasem przybierają jaśniejszy odcień.. Dermatolodzy twierdzą, że kobiety są skazane na rozstępy i profilaktyka(smarowanie skóry specjalistycznymi kremami) nie ma sensu. Uważają, że posiadaczki wrażliwej i delikatnej skóry( blondynki i rudowłose) prędzej czy później będą je miały. Jednak wiele kobiet, od początku ciąży stosujących kosmetyki zapobiegające rozstępom, twierdzi, że można ich uniknąć albo pomniejszyć. Trudniej poradzić sobie z już istniejącymi, na ogół udaje się je rozjaśnić lub zmniejszyć.
Nogi puchną, zwłaszcza w upały, pojawiają się też drobne zmiany żylakowe. Od czwartego miesiąca ciąży następuje przyrost wagi i zwiększenie objętości macicy. W wyniku tych zmian dochodzi do utrudnienia krążenia krwi żylnej i limfy w nogach, które puchną i sprawiają wrażenie ciężkich. Ulgę przynosi polewanie ich chłodniejszą wodą pod prysznicem, częste odpoczywanie z uniesionymi nogami, unikanie obcisłych skarpet czy spodni oraz odświeżanie stóp i łydek specjalnymi kremami.
Czego unikać w ciąży?
Kremów z witaminą A, silnymi kwasami
i innymi aktywnymi składnikami,
Olejków eterycznych – imbirowy, cynamonowy, szałwiowy, goździkowi, rozmarynowy, jaśminowy. W pierwszych miesiącach ciąży najlepiej z nich zrezygnować.
Kremy antycellulitowe
Wosk do depilacji na gorąco
Podzielone są zdania na temat farbowania włosów, bezpieczniej jest stosować w ciąży balejaż lub delikatne płukanki.