15. Czym jest ZOK?

Agata Mijewska

Wielu z nas słyszało o nerwicy natręctw. Czym jest tego rodzaju nerwica? Otóż obecnie nazywa się ją zaburzeniami obsesyjno – kompulsyjnymi, w skrócie ZOK. Ten rodzaj nerwicy charakteryzuje się występowaniem tzw. obsesji, czyli natrętnych myśli oraz kompulsji, czyli natrętnych czynności. Mogą one występować w podobnym nasileniu, może również występować przewaga jednych albo drugich. U dzieci najczęściej nerwica ta ogranicza się tylko do kompulsji.
Natrętne myśli pojawiają się wbrew naszej woli, nie potrafimy się ich pozbyć, co powoduje ogromne cierpienie. Często myśli te dotyczą czynów agresywnych, bądź niebezpiecznych dla siebie lub innych, porządku, czystości, często zawierają też treści religijne, bądź erotyczne. Często wydaje nam się, że za chwilę stracimy nad sobą kontrolę i np. zrobimy komuś krzywdę. Zachowania kompulsyjne to czynności, które mimowolnie wykonujemy. Może być to np. mycie rąk, układanie przedmiotów, czy nawet liczenie płyt chodnikowych. Czynności te mogą tworzyć całe, codziennie powtarzane rytuały.
Zarówno myśli, jak i czynności natrętne są próbą obniżenia charakterystycznego dla nerwic poziomu lęku. Osoby cierpiące na ZOK to często ludzie dążący do perfekcjonizmu, pedantyczni, mający przesadne poczucie obowiązku i odpowiedzialności, a także sztywne zasady moralne. Tak jak w przypadku innych rodzajów nerwic, częściej na ZOK cierpią kobiety. Podstawową metodą leczenie nerwic jest psychoterapia, w przypadku ZOK ważna jest również farmakoterapia, pomagająca rozładować lęk i przygotować się do psychoterapii. Dobrym wyjściem jest tu zatem leczenie w ośrodku zapewniającym kompleksową terapię.

Agata Mijewska – psycholog
Centrum Psychologiczne „Razem”
ul. 1 Maja 34A (I piętro), Wołomin
tel. 423 81 80, kom. 0 508 358 903