15. Męskie problemy

Prostata, stercz, gruczolak – to słowa coraz częściej pojawiające się nie tylko w gabinecie lekarskim, mediach, ale także w naszym codziennym życiu.

Nasza wiedza na temat schorzeń układu moczowo-płciowego jest coraz większa, i dobrze, bo możemy lepiej zrozumieć istotę choroby, rozpoznać typowe dolegliwości i bez zwlekania przedstawić je lekarzowi. Z danych epidemiologicznych wynika, że na dolegliwości ze strony dolnych dróg moczowych, głównie w następstwie łagodnego rozrostu stercza, cierpi ponad dwa miliony Polaków. W tym miejscu powinniśmy powiedzieć co kryje się pod pojęciem prostata (stercz) i na czym polega łagodny rozrost stercza. Prostata jest gruczołem położonym bezpośrednio pod pęcherzem moczowym, przez który przechodzi cewka moczowa. Mimo iż należy on do układu męskich narządów płciowych, jego stany chorobowe manifestują się zwykle dolegliwościami z dolnych dróg moczowych. Powiększająca się z upływem czasu masa gruczolaka powoduje narastanie trudności w skutecznym opróżnianiu pęcherza i związane z tym dolegliwości. Mówimy wtedy o łagodnym rozroście stercza.
Częstość występowania owego schorzenia wzrasta wyraźnie po 50 roku życia dlatego mężczyźni w tej grupie wiekowej powinni poddać się kontroli specjalisty urologa.
Jak rozpoznać kłopoty z prostatą? Do głównych objawów należą:
lzwiększona częstotliwość oddawania moczu w dzień i w nocy
ltrudne do opanowania parcie na pęcherz
lwydłużone oczekiwanie na rozpoczęcie oddawania moczu
losłabienie strumienia moczu
lwydłużenie czasu potrzebnego do opróżnienia pęcherza
luczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza
Kiedy zauważymy u siebie niektóre z tych objawów powinniśmy zgłosić się do urologa, który przeprowadzi badania. Jednym z nowoczesnych badań jest badanie uroflowmetrem. To urządzenie jest niezwykle wartościową i obiektywnĄ metodą oceny stopnia nasilenia objawów rozrostu.
Niestety nie jest jeszcze dostępny we wszystkich gabinetach urologicznych.
Następnym problemem, który może dotknąć mężczyznę po 40 roku życia są zaburzenia erekcji (potencji). Niestety jest to nadal temat tabu w naszym społeczeństwie i nie chcemy o tym mówić podczas wizyty u lekarza. Zaburzenia wzwodu są schorzeniem uleczalnym u wiekszości mężczyzn, którzy ich doświadczyli. Oczywiście nie jest to schorzenie zagrażające życiu, jednakże może mieć znaczący wpływ na samopoczucie mężczyzny i wzajemne stosunki z partnerką. W większości przyczyną owych zaburzeń są choroby takie jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom cholesterolu czy też przebyte operacje. Zatem by ciągle uszczęśliwiać naszą partnerkę i budować trwałe związki powinniśmy zwracać się o pomoc do lekarzy rodzinnych, bądź zgłosić się do urologa lub seksuologa.
W naszej Przychodni w Wołominie odbędzie sie spotkanie z urologiem, na które Panów zapraszamy. Doktor będzie dysponował wspomnianym wcześniej uroflowmetrem.
Zatem jeśli masz kłopot z oddawaniem moczu lub też chciałbyś porozmawiać o problemach z potencją zgłoś sie do nas na konsultacje. Poniżej umieszczamy wszelkie potrzebne dane na temat spotkania.

Jedno przemyślenie nt. „15. Męskie problemy

  1. Bardzo bobry pomysl ze strony osob troszczacych sie o stan naszego zdrowia .Dla tych ktorych problem jeszcze nie dotyczy -wspaniala informacja na przyszlosc.Skoro wszelkie objawy mozna wykryc i leczyc wczesnie ,nie nalezy czekac az nas zacznie atakowac choroba rakotworcza.

Możliwość komentowania jest wyłączona.