15. Na pomoc grubaskom

Tłuste jedzenie, słodycze, brak ruchu, to główne przyczyny nadwagi u dzieci. Lekarze biją na alarm, że liczba małych grubasów wciąż rośnie. Zadbaj więc, aby twój maluch był szczupły i zdrowy.

Obiegowa opinia mówiąca, że dziecko pulchne to znaczy zdrowe, dawno odeszła do lamusa. Naukowcy udowodnili, że otyłość jest chorobą. Jeszcze 20 lat temu z powodu otyłości cierpieli jedynie dorośli. Teraz niestety coraz częściej dotyczy ona dzieci.
Zaledwie u 5 procent małych grubasków przyczyną otyłości są schorzenia genetyczne lub immunologiczne. W pozostałych przypadkach nadwaga spowodowana jest nieprawidłowym odżywianiem i zbyt małą aktywnością fizyczną. Maluchy wprost uwielbiają niezbyt zdrowe i tuczące jedzenie. Ciągle dopominają się frytek, hamburgerów pizzy i chipsów. Maluchy coraz więcej czasu spędzają przed komputerem i telewizorem kosztem jazdy na rowerze czy gry w piłkę. Dodatkowo oglądaniu filmów i komputerowym grom towarzyszy podjadanie cukierków, prażonej kukurydzy, czekoladowych batoników. Brak ruchu i nadmiar kalorii to najkrótsza droga, żeby maluch stał się grubasem.
Profilaktyka otyłości i dbanie o linię swojego dziecka musisz dbać od urodzenia. Przede wszystkim nie należy zmuszać malucha do jedzenia. Jeśli karmisz piersią, to podawaj ją maleństwu na żądanie. Jeśli nie zawsze chce opróżnić obie piersi, a przybiera prawidłowo na wadze, nie martw się. Na pewno nie jest głodny. Gdy maluch zaczyna jeść owoce warzywa i zupki przyrządzaj je tak, by zawierały mało cukru. Zrezygnuj z wysokosłodzonych kaszek i soków. Jeśli nie chce dokończyć posiłku nie zmuszaj go do tego. Gdy dziecko zaczyna raczkować, dobrze zapewnić mu dużo miejsca, żeby mogło swobodnie się poruszać. Nie martw się , że podłoga nie jest idealnie czysta, a ubranko trzeba będzie prać dwa razy. Maluch, który całe dnie spędza w kojcu lub na kolanach babci, ma duże szanse przybrać nadmiernie na wadze.

Ważne zasady
posiłki regularne o ile to możliwe o tej samej porze
lepiej pięć mniejszych posiłków niż trzy duże ( dziecko nie będzie wówczas sięgać po wysokokaloryczne przekąski).
pieczywo ciemne pełnoziarniste lepsze od białego.
podawaj dziecku dużo warzyw, chude mięso, niskokaloryczne owoce
zrezygnuj ze smażonych tłustych mięs na rzecz duszonego czy pieczonego drobiu lub dziczyzny.
zapewnij swojemu maluchowi dużo ruchu
telewizor lub komputer nie więcej niż 2 godziny dziennie
jazda na rowerze, długie spacery, gra w piłkę, basen, jogging powinny zapewnić smukłą sylwetkę.
Twoje dziecko nawyków żywieniowych i trybu życia uczy się od ciebie. Jeśli rodzice będą jeść zdrowo, maluchowi też taka kuchnia przypadnie do gustu
Warto ograniczyć ilość słodyczy w diecie malca – skorzystają też na tym jego zęby.