15. Uciążliwości ciąży

Okres ciąży, to czas w którym u kobiety mogą występować różne uciążliwości z którymi dotychczas nie miała do czynienia lub które występowały sporadycznie. Przedstawiane poniżej dolegliwości występują dość powszechnie, jednak, jeżeli będą sprawiać ból lub występować zbyt często, wówczas konieczny jest kontakt z lekarzem. Podaję również kilka praktycznych wskazówek jak niektóre z nich można łagodzić.

Poranne mdłości, nudności, niestrawność w ciągu dnia: – Zjedz coś zaraz po przebudzeniu najlepiej jeszcze przed wstaniem z łóżka. W ciągu dnia zjadaj często niewielkie, bogate w węglowodany przekąski takie jak owoce czy krakersy. Unikaj głodu.
Zaparcia: – jedz dużo produktów zawierających błonnik, takich jak otręby, świeże owoce i warzywa, warzywa strączkowe. Codziennie wypijaj co najmniej 7 – 8 szklanek płynów( nie licząc spożywanej zwykle herbaty lub soków). Każdego dnia wykonuj niezbyt intensywne ćwiczenia. Unikaj produktów silnie przetworzonych i środków przeczyszczających.
Wzdęcia, gazy: – postaraj się rozluźnić zwłaszcza w czasie jedzenia. Nie połykaj szybko pokarmu. W ciągu dnia przyjmuj sześć niewielkich zamiast trzech obfitych posiłków. Unikaj produktów wzdymających, takich jak kapusta czy cebula.
Zgaga: – unikaj produktów smażonych, tłustych i silnie przetworzonych, takich jak hot dogi, salami, kiełbasa, bekon, żeberka. Nie jedz ciężkich kremów, nie pij alkoholu, napojów gazowanych i kawy. Relaksuj się. Noś ubrania luźne w talii.
Wrażliwość piersi: – noś podtrzymujący piersi stanik. Jeżeli to konieczne śpij w nim.
Obrzęki (puchnięcie): – unikaj bardzo słonych pokarmów. Koniecznie skontaktuj się z lekarzem.
Zmęczenie…….. Stosuj wyważoną dietę, bogatą w składniki odżywcze. Wypoczywaj. Jeżeli to konieczne, prześpij się trochę również w ciągu dnia.
Ból kręgosłupa: – utrzymuj prawidłową postawę. Stojąc w jednym miejscu, lekko uginaj kolana, przenoś ciężar z nogi na nogę. ( szereg uwag na ten temat przedstawiałem w poprzednim numerze gazety).
Skurcze w nogach: – unoś nogi, korzystaj z rozgrzewającej poduszki. Czasami pomaga przyjmowanie wapnia potasu i magnezu. Jednak zawsze przed ich przyjmowaniem skontaktuj się z lekarzem.
Tłusta skóra, wypryski, sucha skóra swędzenie: – przy przetłuszczającej się skórze pij dużo płynów. Stosuj kosmetyki miejscowo ściągające. Sucha skóra wymaga również dużej podaży płynów i stosowania nawilżających kosmetyków. Aby minimalizować rozstępy, codziennie smaruj narażone na nie partie skóry odpowiednim kosmetykiem lub maścią. W przypadku świądu skóry skontaktuj się z lekarzem.
Napady głodu: – zaspokajaj głód, jedząc odżywcze, niskokaloryczne przekąski, unikaj produktów bezwartościowych.
Mam nadzieję, że tych kilka rad pozwoli Paniom łatwiej przejść przez ten szczęśliwy i trudny okres, jakim w Pań życiu jest ciąża.