II Festiwal Kolęd i Pastorałek za nami

30 stycznia w Katedrze św. Floriana w Warszawie odbył się Koncert Kolęd w wykonaniu zespołu Trebunie Tutki w towarzystwie zespołu Małe Trebunie Tutki. Koncert  poprzedził występ laureatów II Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Młodzież Mazowsza u wrót stajenki”.Na drugie już tego typu wydarzenie zaprosili wszystkich zainteresowanych poświątecznych kolędowaniem: Diecezja Warszawsko-Praska, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Praska Giełda Spożywcza oraz Miasto Ząbki. Koncert objęli honorowym patronatem Arcybiskup Henryk Hoser Biskup Warszawsko-Praski oraz Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego. Uroczystość poprowadzili: Janusz Dąbrowski ? Dyrektor Praskiej Giełdy Spożywczej oraz Ksiądz Marek Solarczyk Proboszcz Parafii św. Floriana – gospodarz miejsca sobotniego koncertu.
– Gromadzi nas tutaj jedyna i niepowtarzalna uroczystość, jaką jest tajemnica Bożego Narodzenia – przywitał wszystkich ks. Solarczyk. – Myślę, że chlubnie w tę tradycję wpisuje się również organizacja diecezjalnych koncertów kolęd, podczas których występują znane i mniej znane zespoły, chóry, soliści i śpiewają polskie kolędy i pastorałki.
Rok temu na koncert zaproszony został zespół ?Skaldowie?. W tym roku zaśpiewał i zatańczył zespół „Trebunie Tutki” w towarzystwie  zespołu „Małe Trebunie Tutki”. Przed występem gwiazdy wieczoru nastąpiło uroczyste wręczenie nagród laureatom II Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Młodzież Mazowsza u wrót stajenki”. Jury Festiwalu, w składzie: Halina Frąckowiak ? przewodnicząca oraz Marek Gaszyński i Bogdan Gajkowski (znany jako Kapitan Nemo), wyłoniło zwycięzców. Pierwsze miejsce w kategorii ?zespół? zdobyła „Alegoria” z Warszawy. Drugą nagrodę przyznano ubiegłorocznym zwycięzcom –  zespołowi „Faustynki” z Helenowa. Wyróżniono: zespół „Schola” z Myszyńca oraz „Jutrzenka” z Jednorożca. W kategorii ?soliści? najlepsza okazała się Edyta Gajcy z Zagościńca. Drugie miejsce zdobyła Paulina Przychodzień z Otwocka. Wyróżniono też Agatę Radzką z Radzymina. Przed zgromadzoną w  Katedrze św. Floriana publicznością wystąpili zdobywcy I i II miejsc. Laureatów zapowiedzieli prowadzący galę.
Paulina Przychodzień poza zajęciami w Otwockim Centrum Kultury prowadzi założony wspólnie ze znajomymi zespół muzyczny ?Snufkin?, który wykonuje własne melodie i teksty. Znajduje także czas na działalność społeczną. Jest drużynową 295. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej ?Sulima?.
?Faustynki? zapowiedział ks. Solarczyk: – Działający od trzynastu lat zespół z Helenowa koło Wołomina, pod kierownictwem i batutą Iwony Kalickiej oraz opieką księdza Jana Śmigasiewicza ma na swym koncie występy zarówno w kraju, jak i za granicą w Austrii, Niemczech i w Stanach Zjednoczonych. W bogatym repertuarze zespołu znajduje się wiele pieśni religijnych, są także pieśni patriotyczne, utwory klasyczne, ludowe oraz własne. Religijne koncerty ?Faustynek? nacechowane są przesłaniem o Miłosierdziu Bożym. ?Faustynki? nagrały kilka płyt, w tym także w języku angielskim. Wśród członków zespołu są gimnazjaliści, licealiści i trzy studentki.
Parę słów o zespole ?Alegoria? powiedział Janusz Dąbrowski: – Zespół, a właściwie duet, powstał przed kilkoma miesiącami z inicjatywy wokalisty Szymona Kusarka i gitarzysty Sebastiana Iwanowicza, którzy połączyli swoje talenty w ciekawy projekt muzyczny. Wokalista jest pedagogiem i animatorem kultury, miłośnikiem teatru i kabaretu Z kolei gitarzysta prowadzi zespół muzyczny i warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży w parafii Matki Bożej Królowej Aniołów na warszawskim Bemowie. Mają na swym koncie liczne koncerty na terenie kraju. Na co dzień grają przeboje z dawnych lat, piosenki aktorskie i kabaretowe. Ich mocną stroną jest znakomity warsztat muzyczny i umiejętność nadania świeżego oblicza znanym kompozycjom.
Jako ostatnia z laureatów wystąpiła Edyta Gajcy, na co dzień studentka III roku polonistyki na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dokonania muzyczne solistki były do tej pory związane wyłącznie z ?Faustynkami?, z którymi śpiewa od ośmiu lat.
Po występach nagrodzonych osób nadszedł czas na muzyczno-taneczne popisy  zespołu „Trebunie Tutki”. Zespół ten to tak naprawdę muzykująca od pokoleń rodzina, która przeszła ewolucję od kapeli ludowej po zespół koncertujący na największych festiwalach Muzyki Świata w Europie, a także Azji i Ameryce Płn. Charakterystyczne aranżacje zespołu opierają się na wykorzystaniu tradycyjnych instrumentów, skali góralskiej, specyficznym stylu wykonawczym. Współpracują z artystami w kraju i za granicą. Kapela skutecznie rozgrzała zgromadzoną w Katedrze publikę swoimi niezwykle żywiołowymi występami.

Sylwia Kowalska