22. Obowiązki i przywileje

Wybory samorządowe, które odbywały się w tym roku, spowodowały duże zmiany w składach rad naszych gmin jak też w radzie samego powiatu. W znacznej większości osoby, które otrzymały mandat zaufania społecznego będą tę funkcję pełniły po raz pierwszy.

Wszyscy powinni sobie zdawać sprawę z tego, że oprócz przywilejów mają również liczne obowiązki. Zaczynając pracę w samorządzie radny ma obowiązek złożyć ślubowanie (na pierwszej sesji rady) oraz w ciągu 30 dni od daty ślubowania ujawnić swój majątek, składając do swojego przewodniczącego oświadczenie majątkowe. Zaniechanie tej czynności lub, nie złożenie oświadczenia w określonym terminie może spowodować nawet utratę mandatu radnego.

Wszystkie rady w naszym powiecie spotkały się już na pierwszych posiedzeniach. Wybrani zostali ich przewodniczący a w przypadku Starostwa Powiatu Wołomińskiego również Starosta – Maciej Urmanowski z PO, mieszkaniec Wołomina jak też jego zastępca Piotr Uściński PiS – mieszkaniec Ząbek. W skład zarządu weszli: Izabela Dziewiątkowska PiS – Kobyłka, Marek Szafrański PiS – Wołomin oraz Hanna Szyszkowska PSL – Gmina Tłuszcz.

Jakie prawa

Radny ma prawo należeć do wybranej komisji problemowej rady. Prawo gwarantuje również radnemu ochronę prawną podczas wykonywania swojego mandatu taką samą jaką daje kodeks karny funkcjonariuszom publicznym, które dotyczą znieważenia czy nietykalności cielesnej. Pracodawca ma obowiązek zwalniać radnego z pracy na posiedzenia rady czy komisji, których radny jest członkiem. Nie ma jednak obowiązku wypłaty wynagrodzenia za ten czas ponieważ radni mają prawo do otrzymania za te czynności diet jak też do zwrotu kosztów podróży służbowych. Problemem jest zwolnienie z pracy radnego, aby pracownik będący jednocześnie radnym mógł być zwolniony z pracy rada w której skład wchodzi dana osoba musi wyrazić na to zgodę.

To od radnego zależy czy będzie działał indywidualnie czy też wejdzie w skład klubów radnych.

Jakie obowiązki

Często podczas trwania kadencji radni starają się sprostać wymaganiom stawianym im przez elektorat wyborczy jednak zgodnie z prawem nie mają obowiązku kierować się takimi wytycznymi wyborców. Radny ma obowiązek kierować się dobrem całej wspólnoty samorządowej.

Taki zapis nie zwalnia jednak radnego z obowiązku jakim jest utrzymywanie kontaktów i więzi z wyborcami co oznacza, że powinien spotykać się z mieszkańcami terenu z którego radnym został wybrany jak też z organizacjami na tym terenie działającymi. Zgłaszane podczas takich spotkań sprawy i problemy radny powinien przedstawić radzie oraz burmistrzowi czy staroście – zgodnie z wykonywanym mandatem radnego. Obowiązkiem radnego jest uczestniczyć w posiedzeniach rady oraz w komisjach i ciałach doradczych do których został skierowany przez radę.

Jakie ograniczenia

Radny nie ma prawa wykorzystywać swojej funkcji dla celów prywatnych, nie może być zatrudniony w urzędzie tej jednostki samorządu w której jest radnym. Nie może kierować żadną samorządową jednostką ani być zastępcą. To nie jedyne ograniczenia związane z pełnieniem mandatu radnego. Ani radny ani jego małżonka nie może zasiadać we władzach spółek handlowych ani przedsiębiorstw. Zabrania się również radnym wykonywania działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego tej jednostki w której sprawuje mandat. Podobnych ograniczenień jest znacznie więcej.

Teresa Urbanowska