25 Tłuszczańskie Biesiady z Książką

W piątek, 26 kwietnia 2019r. po raz 25. rozpoczęły się Tłuszczańskie Biesiady z Książką. Poprowadziła je Dyrektor Biblioteki Bogumiła Boguszewska oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Tłuszczu Krzysztof Gajcy.

Tłuszczańskie Biesiady to wyjątkowe wydarzenie, które pozwala na osobisty kontakt  z pisarzami, aktorami, artystami, ludźmi sztuki i kultury i zapoznanie się z najnowszą ofertą wydawniczą wielu polskich wydawnictw. Tegoroczne hasło przewodnie brzmiało: ?Kultura ludowa źródłem inspiracji artystycznej?. Tradycyjnie podczas Biesiad nagradzani są najlepsi czytelnicy, którymi w tym roku byli: Agnieszka Białek, Katarzyna Mierzwa, Nina Babańczyk, Małgorzata Kamińska, Beata Mikiciuk, Grażyna Dzięcioł, Halina Brzozowska, Grażyna Piwowarczyk, Krzysztof Świątkowski oraz Jan Wytrykowski. Po wręczeniu wyróżnień  i części oficjalnej przyszedł czas na gawędę góralską  w wykonaniu Zbigniewa Wałacha oraz koncert Kapeli Górali Beskidzkich ?Wałasi?- ambasadorów polskiego folkloru. Są oni nie tylko znakomitymi muzykami, ale też pedagogami muzyki, wytrwale uczącymi kolejne pokolenia. Najcenniejszą część repertuaru stanowi najstarsza muzyka Beskidu Śląskiego, w tym pieśni pasterskie, polki, owięzioki.
Drugiego dnia Biesiad odbyło się spotkanie z Rutą Śpiewak – współautorką albumu ?Patrząc na wieś. Sto lat rozwoju polskiej wsi?,  w którym autorzy pokazali prawdziwy i niezafałszowany obraz wsi: trud pracy, blaski i cienie bytu chłopskich rodzin i całych wiejskich zbiorowości w epoce wielkich wydarzeń – wojen, przesiedleń, reform rolnych, a także ewolucji techniki, struktury gospodarstw i produkcji.
Ostatni dzień wydarzenia był skierowany do najmłodszych. Specjalnie dla nich  29 kwietnia do Biblioteki Publicznej w Tłuszczu przyjechał Teatr Arkada z Suwałk  z przedstawieniem zatytułowanym ?Kto jest najpiękniejszy? opowiadającym o uczuciach.
Źródło: UM Tłuszcz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.