44. Projekt EAL-NET

Łukasz Marek

Projekt EAL-Net ma na celu stworzenie nowej, międzynarodowej usługi eRecruitment (rekrutacja przez Internet), kierowanej do absolwentów i szeroko pojętego biznesu. Projekt umożliwia stworzenie elektronicznej bazy CV absolwentów uczelni europejskich. Jego szczególną wartością jest fakt współtworzenia życiorysów zarówno przez samych absolwentów, jak i przez uniwersytety

Wszystko zaczęło się w 1994 roku. Wtedy to włoskie zrzeszenie uniwersytetów AlmaLaurea, z których wywodzi się aż 65% absolwentów wszystkich włoskich uczelni, uruchomiło zintegrowany system WEB. System ten oferuje drogą internetową dostęp do informacji opartych na umieszczonych w bazie CV. Obecnie w bazie systemu znajduje się ponad 530 tysięcy CV i w samych Włoszech korzysta z nich ponad 4 tysięcy firm. Projekt EAL wykorzystuje bezpośrednio doświadczenia tego systemu.

Projekt EAL-Net jest przedsięwzięciem mającym na celu stworzenie nowej, międzynarodowej usługi eRecruitment (rekrutacja przez Internet), kierowanej zarówno do absolwentów, jak też szeroko pojętego biznesu. Projekt umożliwia stworzenie elektronicznej bazy CV absolwentów uczelni europejskich. Jego szczególną wartością jest fakt współtworzenia życiorysów zarówno przez samych absolwentów, jak i przez uniwersytety. Efektem tego jest wiarygodne, certyfikowane(!) przez uczelnie CV oraz bardziej atrakcyjna pozycja absolwentów na europejskim rynku pracy. Celem EAL jest również intensyfikacja współpracy między administracją, biznesem i obywatelami przy wykorzystaniu Internetu.

Inicjatywa EAL-Net ma za zadanie rozszerzenie dotychczasowych doświadczeń włoskich na poziom ogólnoeuropejski, poprzez wykorzystanie rozwiązań technologicznych oraz stworzenie ogólnoeuropejskiego systemu uniwersyteckiego. Partnerem ze strony polskiej jest Uniwersytet Warszawski reprezentowany przez Biuro Zawodowej Promocji Absolwentów i Ośrodek Badań Młodzieży Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych. W projekcie uczestniczą także takie uczelnie, jak: Marne-la-Vallée Université z Francji, Maastricht Univesity z Holandii oraz Eötvös Loránd University z Węgier.

System EAL-Net opiera się na rejestrze absolwentów pozostawiających swoje dane w kwestionariuszu zawierającym takie informacje, jak: przebieg studiów, uzyskany tytuł, zdobyte doświadczenie, znajomość języków, ocena jakości kształcenia i infrastruktury na danej uczelni. System bezpieczeństwa w formie haseł dostępu ma umożliwić absolwentom wielokrotną i swobodną aktualizację CV w dowolnym momencie ich dalszej kariery. Dzięki możliwościom systemu, CV wprowadzane do bazy przez absolwentów powyższych uczelni, będzie dostępne w ujednoliconej i wielojęzycznej formie (po angielsku, włosku, francusku, holendersku, węgiersku i polsku). Umożliwia to dystrybucję CV w skali globalnej, zwiększając tym samym szanse absolwentów na rynku pracy, zarówno w kraju, jak i za granicą. Dla absolwentów przystępujących do projektu przewidziany jest pakiet bezpłatnych usług, takich, jak: dostęp do serwisów informacyjnych (m.in. o stypendiach i możliwości studiowania za granicą), ofert pracy, ofert szkoleń, warsztatów, seminariów, konkursów.

EAL działa od 2006 roku (na razie jako program pilotażowy), jednak już dziś można opisać korzyści jakie przyniesie jego kompletne wdrożenie. Z pewnością ułatwi poruszanie się młodym ludziom na rynku pracy – znalezienie pracy godnej ich wykształcenia. Z drugiej strony projekt usprawni współpracę międzyuczelnianą, a także między firmami a uczelniami w celu efektywnego poszukiwania pracowników, a tym samym skrócenie czasu potrzebnego do rekrutacji pracowników. Innym niezmiernie ważnym (choć niebezpiecznym dla „jakościowo upośledzonych” szkół, których w naszym kraju nie brakuje) elementem jest umożliwienie dokładnego monitorowania oraz oceny sposobu nauczania na poszczególnych uczelniach oraz możliwość porównywania uczelni i wydziałów. Ułatwi to poszczególnym członkom systemu oraz innym europejskim instytucjom porównanie i ocenę systemów edukacji na wyższych uczelniach. Na razie dostęp do EAL mają tylko studenci Uniwersytetu Warszawskiego. 13 września ilość CV w bazie EAL przekroczyła 750 tys. Więcej informacji znajdziecie Państwo pod adresem: http://www.eal-net.org.