99. rocznica odzyskania niepodległości w Markach

Jacek Orych

Wspólne śpiewanie w Miejskim Ośrodku Kultury, złożenie wieńców pod pomnikiem, pokaz laserowy – tak Marki obchodziły wielkie narodowe święto.

O wojnę powszechną za wolność ludów, Prosimy Cię, Panie.
O broń i orły narodowe, Prosimy Cię, Panie (…)
O niepodległość, całość i wolność Ojczyzny naszej, Prosimy Cię Panie.

Powyższe słowa napisał w 1832 r, nasz narodowy wieszcz Adam Mickiewicz w „Litanii pielgrzymskiej”. Polacy, którzy oparli się rusyfikacji i germanizacji, długo musieli czekać, aż modlitwa poety zostanie wysłuchana. Wielka wojna, która wybuchła w 1914 r., skonfliktowała zaborców i pozwoliła na utworzenie niepodległego państwa polskiego.

Tę wspaniałą, 99. rocznicę obchodzono także w Markach. Najpierw w Mareckim Ośrodku Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego zostały wręczone medale z okazji 50-lecia nadania praw miejskich, potem mieszkańcy wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne oraz utwory z okresu międzywojennego. Na gości czekał też urodzinowy tort dla Niepodległej.

Następnie uroczystości odbywały się przy Pomniku Dziesięciu Powieszonych.

– Cieszmy się z wolności, która dla nowych pokoleń Polaków jest czymś naturalnym, a w obronie której walczyły tysiące naszych przodków. Wolność, którą mamy na co dzień, trzeba szanować i pielęgnować. Jest ona naszą wspólną sprawą i naszym wspólnym zadaniem. Korzystać z wolności to rozumieć jej wartość, jej cenę i szanować tych, którzy umieli poświęcić dla niej wszystko – mówił burmistrz Jacek Orych.

Tradycyjnie przedstawiciele kombatantów, władz miasta, powiatu, placówek edukacyjnych i organizacji pozarządowych złożyli wieńce. Finałowym punktem sobotnich obchodów był pokaz laserowy oraz poczęstunek zorganizowany na terenie miejskiego targowiska.

Źródło: UM Marki

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.