Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski dla Konrada Rytla i Kazimierza Andrzeja Zycha

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski dla Konrada Rytla i Kazimierza Andrzeja Zycha

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda uhonorował Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski dwóch zasłużonych mieszkańców powiatu wołomińskiego. W gronie odznaczonych znalazł się Konrad Rytel – pierwszy Starosta Wołomiński, a dziś radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego – oraz Kazimierz Andrzej Zych, od lat aktywnie działający na rzecz zachowania pamięci narodowej.

Odznaczenie przyznano za szczególne zasługi w dokumentowaniu i pielęgnowaniu pamięci o kluczowych wydarzeniach w historii Polski oraz o bohaterach, którzy na trwałe zapisali się w dziejach kraju.

Konrad Rytel – człowiek samorządu i tradycji

Konrad Rytel to postać wyjątkowo zasłużona dla lokalnej wspólnoty. Jako pierwszy Starosta Wołomiński (1998–2006) był współtwórcą samorządowych fundamentów powiatu po reformie administracyjnej. W latach 2011–2014 pełnił funkcję wicestarosty, kontynuując swoją misję służby publicznej.

Od początku swojej działalności aktywnie wspierał inicjatywy mające na celu upamiętnianie ważnych wydarzeń historycznych – od obchodów rocznic Bitwy Warszawskiej po projekty edukacyjne i obywatelskie. Jego wkład w utrwalanie dziedzictwa niepodległościowego i patriotycznego był wielokrotnie dostrzegany, a teraz został doceniony na najwyższym szczeblu państwowym.

Kazimierz Andrzej Zych – strażnik pamięci lokalnej

Wyróżnienie trafiło również do Kazimierza Andrzeja Zycha, mieszkańca powiatu wołomińskiego i osoby od lat oddanej działaniom społecznym oraz historycznym. Jego aktywność w obszarze krzewienia wiedzy o przeszłości, w tym o bohaterach walczących o wolność i niepodległość, stanowi nieoceniony wkład w kształtowanie świadomości historycznej młodszych pokoleń.

Wyraz najwyższego uznania

To ogromny zaszczyt mieć wśród nas osoby tak głęboko zaangażowane w służbę Ojczyźnie i troskę o prawdę historyczną – podkreślają przedstawiciele władz powiatu wołomińskiego.

W dobie współczesnych wyzwań społecznych i kulturowych, działalność osób takich jak Konrad Rytel i Kazimierz Andrzej Zych przypomina o wartości lokalnej tożsamości, dumie z narodowego dziedzictwa i roli świadomego obywatelstwa.

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski to nie tylko odznaczenie – to symbol uznania dla trwale budowanej pamięci i wyraz wdzięczności całego społeczeństwa.

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Informacje z Mazowsza

Informacje z Mazowsza

W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego „Informacje z Mazowsza” mówimy m.in. o inwestycjach w szpitalach, tegorocznej Stolicy Kultury Mazowsza – Siedlcach, [...]
0 komentarzy
Wysoka cena za cyfrowe czasy

Wysoka cena za cyfrowe czasy

Wielogodzinna praca przy komputerze, coraz więcej czasu spędzanego przed ekranami smartfonów – to nie sprzyja naszym oczom. Schorzenia wzroku to dziś ogromny problem [...]
0 komentarzy

Areszt dla 36-latka podejrzanego o spowodowanie wypadku oraz nieudzielenie pomocy

Wspólne działania policjantów Wydziału do walki z Przestępczością Samochodową KSP i kryminalnych z Komendy Powiatowej Policji w Wołominie, przy wsparciu funkcjonariuszy Placówki Straży [...]
0 komentarzy
Ile zapłacimy za ogrzewanie domu? Nowe dane PAS na rozpoczęcie sezonu grzewczego

Gminy z Mazowsza i Podlasia liderami “Czystego Powietrza” – nowy ranking za 2025 rok

Gminy z województwa mazowieckiego zwyciężyły w rankingu aktywności w programie Czyste Powietrze za 2025 rok: w pierwszej setce znalazły się aż 23 gminy [...]
0 komentarzy

Od poniedziałku przywrócenie stałych trasy Z2M, Z4M i 199, duże utrudnienia drogowe związane z budową w Rembertowie tunelu już od niedzieli

Kończy się rozpoczęty w listopadzie ubiegłego roku remont fragmentu ul. Paderewskiego w Rembertowie w Warszawie. Linia 199 od niedzieli 15 marca oraz linie [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.