Chwile ogromnego napięcia rozegrały się w środowy poranek, 12 lutego 2026 roku, na terenie jednej z budów przy ul. Sikorskiego w Ząbkach. O godzinie 8:40 służby ratunkowe zostały zadysponowane do pożaru butli z gazem. W miejscu, gdzie każdego dnia pracują ludzie i prowadzone są intensywne roboty budowlane, doszło do zdarzenia, które mogło zakończyć się tragedią.
Dramatyczny poranek na DK-62. Autobus z 32 osobami przewrócił się w lesie.
Ogień wśród betonowych ścian
Na placu budowy – w surowej, betonowej konstrukcji powstającego obiektu – znajdowała się butla z gazem, która uległa zapaleniu. W takich warunkach ryzyko jest ogromne. Nagrzana butla może w każdej chwili doprowadzić do wybuchu, a fala uderzeniowa w zamkniętej przestrzeni stanowi śmiertelne zagrożenie dla przebywających w pobliżu osób.

Na miejsce natychmiast skierowano zastęp OSP Ząbki oraz JRG Wołomin. W działaniach uczestniczyła również Policja z KP Ząbki, która zabezpieczała teren i dbała o bezpieczeństwo osób postronnych.
Walka z czasem i temperaturą
Strażacy po przybyciu przystąpili do rozpoznania sytuacji i zabezpieczenia miejsca zdarzenia. Kluczowe było szybkie schłodzenie butli oraz niedopuszczenie do eskalacji zagrożenia. W tego typu sytuacjach każda minuta ma znaczenie – wzrost temperatury może doprowadzić do rozszczelnienia zbiornika i gwałtownej eksplozji.
Działania prowadzone były w trudnych warunkach – wśród rozstawionych szalunków, zbrojeń i elementów konstrukcyjnych. Strażacy musieli zachować szczególną ostrożność, by nie narazić siebie ani innych na dodatkowe niebezpieczeństwo.
Sytuacja opanowana
Dzięki sprawnej i zdecydowanej interwencji służb pożar został opanowany, a zagrożenie wyeliminowane. Na szczęście w zdarzeniu nikt nie odniósł obrażeń.
Okoliczności pojawienia się ognia będą wyjaśniane. Teren budowy został zabezpieczony, a działania zakończono po upewnieniu się, że nie istnieje ryzyko ponownego zapłonu.
ℹ️ sekc. Krystian Jakóbisiak
📸 mł. ogn. Marcin Duszny
📸 OSP Ząbki
Więcej wiadomości z Mazowsza
O krok od tragedii na budowie w Ząbkach. Zapaliła się butla z gazem.
Poranne zderzenie dwóch osobówek. Trzy osoby trafiły do szpitala.
Dramatyczny poranek na DK-62. Autobus z 32 osobami przewrócił się w lesie.
Oszukiwali metodą ,,na lekarza”- skuteczna akcja policjantów
Gdy wjechał na torowisko był nietrzeźwy i obowiązywał go dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów
Fałszywym banknotem próbował zapłacić za zakupy
Modernizacja taboru i spadek przestępczości
Śmiertelny wypadek na krajowej „50”
Dom stanął w płomieniach. Żywioł pochłonął cały obiekt
Poślizg na drodze serwisowej S7. Nissan przewrócił się na bok.
Poranne zderzenie autokarów. Kilkunastu poszkodowanych.
Czołowe zderzenie osobówek na oblodzonej trasie. Dwie osoby trafiły do szpitala.
Zderzenie 6 aut na krajowej 50
Ucieczkę przed drogówką zakończył w rowie – miał ponad 3 promile

