Mazowsze dla gospodarki o obiegu zamkniętym

Rusza nowy program wsparcia – „Mazowsze dla gospodarki o obiegu zamkniętym”. Jego celem jest wsparcie gmin w działaniach na rzecz poprawy poziomów recyklingu. Wnioski można składać do 24 kwietnia.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami unijnymi i krajowymi, gminy w Polsce mają obowiązek osiągania corocznie rosnących poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych. To one organizują system odbioru, selektywnej zbiórki oraz przekazywania odpadów do odpowiednich instalacji przetwarzania.

W 2024 r. w województwie mazowieckim udało się zebrać ponad 40 proc. odpadów selektywnie, co pozwoliło sprostać obowiązującym wymogom. Jednak obserwowany trend wzrostu poziomów recyklingu, narzuconych przepisami, powoduje, że system będzie wymagał coraz większej mobilizacji i zaangażowania zarówno gmin, jak i samych mieszkańców.

– Dane za 2024 r. pokazują jednak, że wciąż są miejsca, w których system wymaga znaczącej poprawy: 96 gmin nie osiągnęło wymaganych poziomów recyklingu. To ważny sygnał, że konieczne są inwestycje w infrastrukturę, intensyfikacja edukacji oraz dodatkowe mechanizmy wsparcia – stwierdza marszałek Adam Struzik.

To właśnie z myślą o takich gminach samorząd województwa uruchomił nowy program wsparcia – „Mazowsze dla gospodarki o obiegu zamkniętym”.

Mazowsze dla gospodarki o obiegu zamkniętym

Program wspiera również działania związane z wdrażaniem zasad gospodarki o obiegu zamkniętym, w tym zapobieganiem powstawaniu odpadów oraz przeciwdziałaniem marnowaniu żywności. Dofinansowanie obejmie także narzędzia analityczne pomagające lepiej zrozumieć, gdzie i dlaczego powstają odpady, a tym samym skuteczniej im zapobiegać. W ramach programu możliwe będzie również m.in. rozwijanie PSZOK-ów, zakup inteligentnych koszy do segregacji odpadów, kompostowników w przestrzeni publicznej oraz innych rozwiązań wspierających segregację i ponowne wykorzystanie surowców.

– Program jest realną szansą na rozwój nowoczesnych i przyjaznych środowisku rozwiązań w gospodarce odpadami. Gminy będą mogły uzyskać dofinansowanie na zakup infrastruktury oraz urządzeń, które zwiększą poziom przygotowania odpadów komunalnych do ponownego użycia i recyklingu, a także przyczynią się do ograniczenia ich składowania – dodaje Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

Kto może ubiegać się o wsparcie

Wnioski mogą składać gminy z województwa mazowieckiego. Wsparcie może wynieść do 200 tys. zł – zależnie od rodzaju zadania, o którego dofinansowanie się ubiegają. Szczegółowy zakres i warunki udzielania pomocy finansowej są określone w regulaminie na stronach www.mazovia.pl.

Do kiedy i jak składać wnioski

Termin składania wniosków mija 24 kwietnia. Jedna gmina może złożyć jeden wniosek. Można je złożyć elektronicznie za pomocą platform ePUAP lub e-Doręczenia, a w przypadku awarii systemów – także mailowo na adres: gospodarka.odpadami@mazovia.pl[2].

Więcej informacji z Mazowsza

28 czerwca 2026. LOTTO Poland Bike Marathon jedzie do Marek

28 czerwca 2026. LOTTO Poland Bike Marathon jedzie do Marek

Marki na początek wakacji! W niedzielę 28 czerwca cykl LOTTO Poland Bike Marathon 2026, organizowany przez Grzegorza Wajsa, jedenasty raz zawita do podwarszawskich [...]
0 komentarzy

LOTTO Poland Bike Marathon w Radzyminie

To była znów prawdziwa bitwa na rowerach górskich w Mieście „Cudu nad Wisłą”. Kolarski cykl LOTTO Poland Bike Marathon 2026 tym razem w [...]
0 komentarzy

Czarne punkty wodne oznaczone

Czarne punkty wodne stoją w miejscach szczególnie niebezpiecznych. Ostrzegają i studzą zapał – zauważają WOPR-owcy. Dzięki współpracy samorządu województwa mazowieckiego z policją wiemy, [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim, Wyszkowskim, Ostrowskim, Węgrowskim i Sokołowskim

W dniach od  24 do 30 czerwca planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego, Wyszkowskiego, Ostrowskiego, Węgrowskiego i Sokołowskiego. [...]
0 komentarzy
Mazowsze walczy z suszą. Sejmik wspiera gminy w budowie studni i zbiorników retencyjnych

Mazowsze walczy z suszą. Sejmik wspiera gminy w budowie studni i zbiorników retencyjnych

17 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 r. Narastający problem suszy na [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.