„Sport to nie tylko wynik, ale przede wszystkim charakter, wytrwałość i serce do walki” te słowa stały się motywem przewodnim II Mareckiej Gali Sportu. 21 kwietnia 2026 roku Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne (MCER) ponownie wypełniło się mistrzami, ich trenerami oraz kibicami, by wspólnie świętować sukcesy, które promują Marki na arenie krajowej i międzynarodowej.
Marki stawiają na sportowców
Gospodarz gali Burmistrz Jacek Orych, powitał licznie zgromadzonych gości. Znaleźli się wśród nich przedstawiciele Rady Miasta: Przewodnicząca Marzena Wieczorek-Starczewska, Agnieszka Lużyńska oraz Marlena Stosio – Wiceprzewodniczące Rady Miasta Marki oraz Radni: Anna Chojecka, Dariusz Czepurko, Jarosław Jaździk i Marek Mielczarek, dyrektorzy placówek oświatowych, nauczyciele oraz goście specjalni. Burmistrz podkreślił rolę determinacji sportowców, natomiast II Zastępca Burmistrza Miasta Marki Paweł Pniewski, przybliżył nowości w tegorocznym regulaminie oraz kulisy pracy komisji oceniającej.
Inspirujący goście: Od lodowatej wody po freestyle
Istotnym punktem programu był wywiad z dwoma mistrzami, którzy pokazali skrajnie różne oblicza sportu:
- Krzysztof Jaszczyk – reprezentant Polski w lodowym pływaniu, który udowadnia, że na sportową pasję nigdy nie jest za późno (zaczął po 40. roku życia!), zajmując miejsca
w czołowej dziesiątce Mistrzostw Europy. - Dawid Krzyżowski – Mistrz Polski Red Bull Street Style, który zaprezentował niesamowity pokaz freestyle football, udowadniając, że za lekkością trików stoją tysiące godzin treningów.
Uhonorowane szkoły
W tym roku Marki szczególnie doceniły system sportu szkolnego.
W tegorocznej klasyfikacji uhonorowano pięć szkół – trzy z najlepszymi wynikami otrzymały nagrody główne:
- SP nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Żołnierzy A.K. II Rejonu Celków
- SP nr 3 im. Pomnik Zwycięstwa 1920 r.
- SP nr 4 im. Stefana Roweckiego GROTA
Dwie pozostałe szkoły: SP nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego oraz SP nr 5 im. Prymasa Tysiąclecia zostały wyróżnione za udział i zaangażowanie.
Zasłużeni dla sportu szkolnego
Ponieważ za każdym z tych sukcesów stoją konkretni ludzie, którzy na co dzień pracują
z uczniami i wspierają ich w rozwoju, nagrodzono następujących nauczycieli i trenerów:
- Ewę Dobrowolską, SP2
- Tomasza Gołębia, SP2
- Panią Ewę Gębską, SP3
- Wioletę Bereda-Tomalę, SP4
- Darię Gierę, SP4
Wyróżniono również 12 nauczycieli, bez których sukcesy młodzieży szkolnej nie byłyby możliwe.
Podziękowania za wkład w organizację zawodów otrzymał także koordynator Maciej Goławski.
Elita mareckiego sportu 2025
Kulminacją wieczoru było wręczenie nagród indywidualnych.
Sportową nagrodę Miasta Marki za osiągnięte wyniki w roku 2025 otrzymali:
- Amelia Błaziak – taniec sportowy
- Małgorzata Brysiak – judo
- Rafał Brysiak – judo
- Bianka Burlikowska – piłka ręczna plażowa
- Stanisław Chaciński – piłka siatkowa
- Stanisław Cieślik – boksie
- Zofia Cieśluk – judo
- Michalina Daniewska – floret
- Fabian Dudkiewicz – Wushu-Kungfu
- Oskar Grzegorzewski – tenis
- Bartłomiej Hunkiewicz – judo
- Łukasz Jamorski – ping pong
- Piotr Jaszczyk – dwubój nowoczesny
- Weronika Klepacka – akrobatyka sportowa
- Marta Kopczyńska – rugby
- Magdalena Lewkowicz – boks
- Antoni Majewski – boks olimpijskim
- Nina Oleszek – judo
- Albert Pak – sporty halowe
- Jakub Pawłowski – kickboxing
- Paulina Perz – judo
- Maciej Sokal – dwubój nowoczesny
- Marcel Ścibor – judo
- Norbert Ścibor – judo
- Aleksander Wieczorkiewicz – kolarstwo
- Julia Wiśniewska – judo
- Iwona Zakrzewska – badminton
- Daniel Zawadzki – zapasy
- Małgorzata Żak – piłka ręczna
Dodatkowo wyróżnienia otrzymało 24 młodych adeptów.
Finał godny mistrzów
Tegoroczna edycja gali zyskała nową energię i rozszerzoną formułę. Wydarzenie otworzył spektakularny pokaz świetlny z użyciem kijów LED, który w kompletnej ciemności wprowadził gości w atmosferę nowoczesnego show.
Artystycznym dopełnieniem gali były występy zespołów CHEER FIRE 1 oraz Dance Fire Kids
z Akademii Pani Szafki. Wieczór zakończył się finałowym pokazem łączącym akrobatykę z grą świateł wykonanym przez Jo Art Show.
Więcej informacji z Marek
Marki – Porażka Marcovii z Oskarem Przysucha
Marki – Program Ochrony Środowiska – konsultacje społeczne
Marki – Odnawianie oznakowania poziomego
Marki – Biegnij po emocje i medale!

