W 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej rozpoczęła się XV edycja bazowego kursu podoficerskiego TSW „SONDA”. W szkoleniu bierze udział 23 kursantów.
Głównym celem kursu jest przygotowanie żołnierzy do objęcia pierwszych stanowisk w korpusie podoficerów oraz rozwijanie cech i postaw niezbędnych do pełnienia funkcji lidera w pododdziale.
Szkolenie obejmuje szeroki zakres zagadnień wojskowych, w tym m.in. taktykę, elementy musztry, zasady nawiązywania i utrzymania łączności, maskowanie oraz prowadzenie obserwacji na posterunku obserwacyjnym. Przyszli podoficerowie doskonalą również umiejętności działania w bazie patrolowej, planowania i realizacji zasadzek oraz poruszania się w zróżnicowanym terenie.

Istotnym elementem zajęć jest wykorzystanie nowoczesnych środków szkoleniowych, w tym bezzałogowych systemów powietrznych typu FPV w ramach rozpoznania obrazowego. Terytorialsi pracują także z mapą i busolą, realizując marsze na azymut, co rozwija ich orientację w terenie i samodzielność działania.
Przed uczestnikami kursu pozostaje jeszcze intensywny etap zajęć praktycznych, który zakończy się egzaminem końcowym tzw. „pętlą taktyczną”. Sprawdzi on wiedzę, umiejętności oraz zdolność działania w warunkach zbliżonych do realnego pola walki.
Po pomyślnym zaliczeniu egzaminu oraz uzyskaniu promocji na pierwszy stopień podoficerski, kursanci obejmą stanowiska dowódców sekcji w batalionach lekkiej piechoty oraz samodzielnych kompaniach.
Zespół prasowy 5 MBOT – kpr. Renata Jaskulska
Więcej informacji z Mazowsza
Producenci żywności z Mazowsza nagrodzeni
Prawie 1,5 mln zł dla powiatów otwockiego i legionowskiego
Cyfryzacja, cyberbezpieczeństwo i AI w JST – samorząd przyszłości zaczyna się dziś
17 maja 2026. LOTTO Poland Bike Marathon jedzie do Ciechanowca i Perlejewa

