Radni podsumowali realizację zadań samorządowych w ubiegłym roku. Kluczowymi punktami obrad były debata nad raportem o stanie miasta oraz analiza wykonania budżetu za 2025 rok Posiedzenie zakończyło się udzieleniem wotum zaufania oraz absolutorium dla burmistrza Jacka Orycha.
Sesja absolutoryjna, która zgodnie z tradycją odbyła się pod koniec czerwca, stanowi formalne podsumowanie rocznej pracy organu wykonawczego. Radni podjęli decyzje po wcześniejszym zapoznaniu się ze szczegółowymi sprawozdaniami oraz opinią organu nadzorczego.
Pierwsza część debaty dotyczyła „Raportu o stanie Gminy Miasto Marki za 2025 rok”. Jest to blisko 300-stronicowy dokument, który szczegółowo opisuje ubiegłoroczne działania gminy w obszarach takich jak infrastruktura drogowa, oświata, ochrona środowiska, pomoc społeczna, sport oraz kultura.
Po zakończeniu dyskusji nad raportem, radni przystąpili do głosowania, w którym udzielili burmistrzowi wotum zaufania: 13 głosów „za”, 7 – „wstrzymujących się”.
Traktuję to jako wyraz podziękowań dla wszystkich pracowników urzędu, miejskich jednostek i przedsiębiorstw samorządowych za ich codzienny wysiłek – podkreślił burmistrz Jacek Orych.
Kolejnym punktem porządku obrad było rozpatrzenie sprawozdania z wykonania ubiegłorocznego budżetu.
Oto podstawowe wskaźniki
Dochody ogółem: 355 951 323,41 zł
Wydatki ogółem: 397 842 425,23 zł
w tym:
Wydatki inwestycyjne (majątkowe): 66 373 241,93 zł
Deficyt budżetowy: 41 891 101,82 zł
Prawidłowość prowadzenia gospodarki finansowej przez miasto została potwierdzona przez Regionalną Izbę Obrachunkową (RIO), która wydała pozytywną opinię na temat wykonania ubiegłorocznego budżetu. W ślad za tą decyzją, radni jednomyślnie podjęli uchwałę o udzieleniu burmistrzowi absolutorium.
Jacek Orych we wpisie na FB podziękował służbom finansowym miasta na czele ze skarbnik Beatą Orczyk za profesjonalny nadzór nad realizacją budżetu..
Dziękuję również radnym za kolejny rok współpracy, za życzliwe uwagi, za merytoryczną krytykę, a nade wszystko za to, że wspólnie trzymamy miasto na kursie pozytywnych zmian. Oczywiście – wiele zadań i tematów jeszcze przed nami, ale jestem pewien, że wspólnie będziemy je wdrażać w życie – zaznaczył burmistrz.
Więcej informacji z Marek
Marki – Boiska jak nowe
Marki – 1 lipca ruszy rekrutacja do żłobka
28 czerwca 2026. LOTTO Poland Bike Marathon jedzie do Marek
Marki – Rodzinne Kino Letnie w CAF3

