Od 2 listopada mieszkańcy Ząbek zyskają bezpośrednie połączenie autobusowe z Dworcem Wschodnim w Warszawie. Nowa linia Ząbki-5W połączy Dworzec Kolejowy Ząbki z jednym z najważniejszych warszawskich węzłów komunikacyjnych.
To decyzja, na którą część mieszkańców czekała od dawna. Dojazd do Dworca Wschodniego oznacza możliwość przesiadki do pociągów dalekobieżnych i regionalnych oraz lepszy dostęp do warszawskiej komunikacji = metra, tramwajów i autobusów.
– Mieszkańcy Ząbek od dawna sygnalizowali, że połączenie z Dworcem Wschodnim jest dla nich bardzo ważne. Ponieważ Warszawa nie wyraziła zgody na uruchomienie dodatkowej linii, zdecydowaliśmy, że trasę obsłużą Ząbkobusy. Linia Ząbki-5W połączy Dworzec Kolejowy Ząbki z dworcem Warszawa Wschodnia i ma ruszyć 2 listopada. Jesteśmy obecnie na etapie ogłaszania przetargu, w którym zostanie uwzględniona ta dodatkowa linia. Dziękuję mieszkańcom za udział w konsultacjach i za wszystkie głosy w tej sprawie. Wsłuchujemy się w potrzeby ząbkowian i konsekwentnie pracujemy nad poprawą komunikacji z Warszawą – mówi Małgorzata Zyśk, burmistrz Ząbek.
Decyzję poprzedziły rozmowy, analizy oraz konsultacje z Miastem Stołecznym Warszawa i Zarządem Transportu Miejskiego, między innymi w sprawie lokalizacji przystanków oraz kwestii formalnych. Na razie miasto jest na etapie ogłaszania przetargu. Dopiero po jego rozstrzygnięciu znane będą szczegóły organizacyjne, w tym ostateczny przebieg, rozkład jazdy i częstotliwość kursowania.
Miasto dynamicznie rośnie, a wraz z nim rosną oczekiwania mieszkańców wobec transportu publicznego. Nowe połączenie do Dworca Wschodniego nie rozwiąże wszystkich problemów komunikacyjnych, ale może stać się ważnym elementem codziennej mobilności – zwłaszcza dla tych, którzy chcą dojeżdżać szybciej, wygodniej i z mniejszą liczbą przesiadek.
Więcej informacji z Ząbek
Oferta pracy w UM w Ząbkach
Ząbki – Spotkanie networkingowe dla przedsiębiorców
Ząbki – Bezpłatne Warsztaty Malowania Eko Toreb dla Dzieci!
Dzień Otwarty w Miejskim Żłobku „Ząbkowskie Promyki”

