Minione dni na drogach powiatu przysuskiego obfitowały w niebezpieczne zdarzenia, których prawdopodobną przyczyną było lekceważenie obowiązujących przepisów oraz nieodpowiedzialne zachowania uczestników ruchu drogowego. Policjanci interweniowali wobec nietrzeźwych kierujących, a także prowadzili czynności w związku ze zdarzeniem z udziałem nastolatka poruszającego się hulajnogą. Funkcjonariusze po raz kolejny apelują o rozsądek i odpowiedzialność na drodze.
I zdarzenie – Jastrząb
17 czerwca policjanci Zespołu Patrolowo-Interwencyjnego zostali skierowani do miejscowości Jastrząb, gdzie doszło do zdarzenia drogowego. Na miejscu funkcjonariusze zastali pojazd marki Audi, który po zjechaniu z drogi uderzył w ogrodzenie jednej z posesji.
Jak ustalili policjanci, za kierownicą siedział 18-letni mieszkaniec powiatu opoczyńskiego. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że młody kierowca miał w organizmie prawie 1,5 promila alkoholu. Ponadto sprawdzenie w policyjnych systemach wykazało, że nie miał on uprawnień do kierowania pojazdami. W samochodzie podróżował również 20-letni mieszkaniec powiatu przysuskiego.
Kierowca oraz pasażer zostali przewiezieni do szpitala na badania. Po ich zakończeniu, decyzją prokuratora, 18-latek został zatrzymany i osadzony w Pomieszczeniu dla Osób Zatrzymanych. Następnie, 19 czerwca, Sąd Rejonowy w Przysusze zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji. Mężczyzna odpowie przed sądem za swoje czyny.
II zdarzenie – Rzuców
Do kolejnego zdarzenia doszło 18 czerwca w miejscowości Rzuców. Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Przysusze zostali skierowani do interwencji związanej z udziałem 13-letniego użytkownika hulajnogi elektrycznej. Ze wstępnych ustaleń wynika, że jadącemu chłopcu niespodziewanie wybiegł z zarośli pies, w wyniku czego stracił panowanie nad pojazdem i przewrócił się. Nastolatek miał założony kask ochronny. Został przetransportowany karetką do szpitala.
III zdarzenie – Klwów
Tego samego dnia funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego prowadzili kontrolę drogową w miejscowości Klwów. Ich uwagę zwrócił kierujący Fordem, który poruszał się bez włączonych świateł mijania. Podczas kontroli okazało się, że za kierownicą siedział 52-letni mieszkaniec powiatu przysuskiego. Badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 2 promile alkoholu w organizmie.
Dalsze sprawdzenia wykazały również, że mężczyzna posiada sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, orzeczony na okres trzech lat w 2024 roku za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. 52-latek usłyszał zarzut kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Ze względu na wcześniejsze skazanie za to samo przestępstwo oraz złamanie obowiązującego zakazu prowadzenia pojazdów będzie odpowiadał w warunkach surowszej odpowiedzialności karnej. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności. 22 czerwca Prokuratura Rejonowa w Przysusze wydała postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym pojazdu należącego do mężczyzny na kwotę 8 tysięcy złotych.
IV zdarzenie – Pogroszyn
Kolejna interwencja miała miejsce 23 czerwca w miejscowości Pogroszyn. Jak ustalili policjanci, 46-letni mieszkaniec powiatu szydłowieckiego kierujący samochodem marki BMW stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup energetyczny. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że miał on w organizmie prawie 2 promile alkoholu. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy.
Pojazd został zabezpieczony na policyjnym parkingu. 46-latek usłyszał zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. Mężczyzna odpowie przed sądem. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.
Apel Policji
Policjanci po raz kolejny przypominają, że alkohol i kierownica to połączenie, które może prowadzić do tragedii. Nietrzeźwi kierujący stwarzają śmiertelne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego. Każda decyzja o prowadzeniu pojazdu po spożyciu alkoholu może zakończyć się utratą zdrowia, życia oraz konsekwencjami prawnymi.
Funkcjonariusze apelują również do użytkowników hulajnóg elektrycznych i innych urządzeń transportu osobistego o zachowanie szczególnej ostrożności. Nawet pozornie niegroźne zdarzenie może doprowadzić do poważnych obrażeń. Warto pamiętać o stosowaniu kasków ochronnych, które znacząco zwiększają bezpieczeństwo i mogą ograniczyć skutki upadku.
Przestrzeganie przepisów, dostosowanie prędkości do warunków oraz zachowanie ostrożności wobec nieprzewidzianych sytuacji na drodze to podstawowe zasady, które pomagają uniknąć tragedii.
Autor: sierż. Aleksandra Bałtowska/MS
tekst i zdjęcia Policja Mazowiecka
Więcej wiadomości z Mazowsza
Groźny wypadek na DW634 w Lipce. Cztery osoby poszkodowane, lądował śmigłowiec LPR
Tragiczne utonięcie na Jeziorze Górskim
Cztery pojazdy zderzyły się na DK50. Wystarczyła chwila nieuwagi
Zderzenie na ul. Mleczarskiej w Ciechanowie. Kia uderzona z przodu, służby apelują o ostrożność w upały
Dachowanie na DW 571. Auto wypadło z drogi, jedna osoba poszkodowana
Pożar w Udrzynie. Ogień objął trzy budynki gospodarcze
Dynamiczny pościg i zatrzymanie – mężczyzna ukrywał narkotyki w bieliźnie
Nieodpowiedzialni kierowcy pod wpływem alkoholu i groźne zdarzenia drogowe
Krowa wyszła na miasto – policjanci szybko zakończyli jej spacer
Ponad 27 mln zł strat i brak podstaw do oskarżenia. Jest decyzja prokuratury po pożarze w Ząbkach
Nietrzeźwy senior za kierownica Toyoty. Jazdę zakończył na pasie zieleni
Niebezpieczne zdarzenie na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w gminie Raciąż. Szynobus zderzył się z osobówką
Kompletnie pijany kosił trawę przy DK60 – dzielnicowy po służbie zareagował natychmiast
Prawie 1,5 kilograma amfetaminy nie trafi na czarny rynek

