Radnych rozmowy na sesji w Wołominie

? Za udział, nie we wszystkich konferencjach trzeba płacić, a często udziału w nich nie da się w prosty sposób przeliczyć na pieniądze ? stwierdził w czasie dyskusji radny Wołomina Karol Cudny. I trudno się z tym wnioskiem nie zgodzić. Nie powinno się też rezygnować z nawiązywania kontaktów z innymi środowiskami. Warto dzielić się swoimi dobrymi praktykami i korzystać z dobrych praktyk wypracowanych przez innych. Internet ? choć jest potężnym nośnikiem informacji, nie zastąpi osobistych kontaktów.

Mam nadzieję, że tematykę niektórych debat w czasie ostatniego posiedzenia wołomińskiej Rady Miasta można przypisać długiej pandemicznej izolacji. Osobiste, niewiele wnoszące do życia publicznego wycieczki, nie przynoszą nikomu chluby ani nie wnoszą niczego dobrego dla społeczności gminy. Mamy prawo od debaty na sesji rady miejskiej oczekiwać więcej merytoryki.

Na ostatnim posiedzeniu Rady Miejskiej w Wołominie jeden z tematów zajmujących czas i uwagę dyskutujących ze sobą rajców dotyczył udziału przedstawicieli gminy w kongresach i spotkaniach ponadlokalnych poświęconych różnym aspektom życia samorządowego. Przykre jest, że cała dyskusja ? pomimo prób zwrócenia uwagi na korzyści płynące z udziału w tego rodzaju wyjazdach, ciągle skręcała w kierunku wzajemnych, osobistych złośliwości. To wielka szkoda, że tak się dzieje, ponieważ zniechęca to innych do angażowania się w sprawy publiczne.


Do swoich wyjazdów i udziału w pracy w Polsko-Niemieckiej Komisji Związku Miast odniósł się radny Robert Kobus, który przypomniał skąd wziął się jego udział w tej komisji. ? Do pracy w komisji zostałem skierowany przez Radę Miejską w Wołominie w poprzedniej kadencji. Po powrocie z każdej komisji składałem sprawozdanie. Te sprawozdania są podpięte do protokołów, do każdego załączona jest wersja pisemna sprawozdania. W każdej chwili można do tego zajrzeć – wyjaśniał.
Radny Kobus przypomniał również, że w poprzedniej kadencji wielu radnych z wołomińskiej rady było aktywnymi członkami różnych komisji problemowych w ?Związku Miast Polskich?. ? Chciałbym zwrócić uwagę, że w tym roku w tych komisjach brakuje naszych przedstawicieli, a komisji jest ponad 20 i jest gdzie pracować ? stwierdził.
O ile ważne są koszty przeznaczane na promocję i reprezentację na zewnątrz, to nie mniej ważne są korzyści promocyjne, choć te są niezwykle trudne do oszacowania a w przypadku Wołomina, który na szyldzie nosi wiadome odium, jest to tym trudniejsze.
To, że promocja, w tym ta zewnętrzna jest ważna, i że jest ona Wołominowi potrzebna, wydaje się być pewne i oczywiste. Skoro jednak wyjazdy przedstawicieli samorządu wzbudzają za każdym razem tak dużo emocji i owocują angażowaniem w wyjaśnianie różnych kwestii wielu pracowników pokazuje, że być może należy poszukać rozwiązania systemowego ? ustalić na jakiego rodzaju spotkania i w jakim wymiarze rada, burmistrz czy pracownicy mogą być oddelegowani? Ustalić zespół, który te delegacje na bieżąco organizuje według jasno określonych zasad? Rozwiązań może być kilka.
? Za udział, nie we wszystkich konferencjach trzeba płacić, a często udziału w nich nie da się w prosty sposób przeliczyć na pieniądze ? stwierdził w czasie dyskusji radny Karol Cudny. I trudno się z tym wnioskiem nie zgodzić. Nie powinno się też rezygnować z nawiązywania kontaktów z innymi środowiskami. Warto dzielić się swoimi dobrymi praktykami i korzystać z dobrych praktyk wypracowanych przez innych. Internet ? choć jest potężnym nośnikiem informacji, nie zastąpi osobistych kontaktów.
Wydaje mi się jednak, że w Wołominie w tej chwili jest wiele znacznie pilniejszych tematów do uregulowania niż osobiste sympatie pomiędzy poszczególnymi frakcjami w radzie miejskiej.
Choćby oświata, której problemy coraz głośniej są komunikowane przez środowiska szkolne, o czym wielokrotnie mówił Karol Cudny, radny, zawodowo zajmujący się tą tematyką. I tym razem, jako przewodniczący Komisji Edukacji, zwrócił uwagę radnych na ciągle nieuregulowaną sprawę wypłat za godziny ponadnormatywne dla nauczycieli.
? Moim zdaniem nie ma na co czekać i trzeba te pieniądze nauczycielom wypłacić ale wiem, że Pani Burmistrz podjęła decyzję, że czekamy na odpowiedź od Ministra Edukacji na zadane pytania ? powiedział.
Innym elementem minionej sesji było wystąpienie prezesa ZEC Pawła Królaka, który na sesji pojawił się z pracownikami zakładu celem wyjaśnień dotyczących awarii, która miała miejsce jakiś czas temu. Prezes tłumaczył między innymi dlaczego woda z sieci ma kolor zielony.
? Woda będzie nadal barwiona na zielony kolor ponieważ pozwala nam to na szybsze wykrycie awarii naszej sieci ? poinformował w czasie swojego wystąpienia w trakcie czerwcowej sesji.
? Dzięki temu zabiegowi już trzykrotnie udało się w znacznie krótszym czasie wykryć awarię, co spowodowało możliwość naprawy w zarodku i zapobiegło większym szkodom ? tłumaczył.
W dalszej części swojej wypowiedzi Prezes Paweł Królak odczytał pismo jakie pracownicy ZEC skierowali do Rady Miejskiej w Wołominie, w którym domagają się zaprzestania przez radnego Janusza Mirowskiego działań oczerniających działanie przedsiębiorstwa.
Autorzy listu odnieśli się do opublikowanego przez radnego wpisu w mediach społecznościowych. Jak wynika z treści przytoczonych przez prezesa, zdaniem pracowników, radny Mirowski publikuje nieprawdziwe informacje na temat pracowników spółki.
W czasie wizyty przedstawicieli ZEC Wołomin radny Janusz Mirowski, który przyczynił się do tych odwiedzin, nie był obecny na sali obrad.

Teresa Urbanowska

Wesprzyj Nas
Wszyscy potrzebujemy rzetelnych i sprawdzonych informacji. Lokalna prasa potrzebuje Twojego wsparcia Wesprzyj Życie Powiatu na Mazowszu >>>

Czytaj także

Ząbki - Burmistrz Małgorzata Zyśk z Wotum Zaufania i Absolutorium

Ząbki – Burmistrz Małgorzata Zyśk z Wotum Zaufania i Absolutorium

Podczas  Sesji Rady Miasta Ząbki Burmistrz Miasta Małgorzata Zyśk otrzymała Wotum Zaufania oraz Absolutorium. To bardzo ważna decyzja Rady Miasta, która oznacza pozytywną [...]
0 komentarzy

19 wypadków na drogach Mazowsza w miniony weekend. 22 osoby ranne, 40 nietrzeźwych kierujących wyeliminowanych z ruchu

W miniony weekend, od 19 do 21 czerwca 2026 r., na drogach garnizonu mazowieckiego doszło do 19 wypadków drogowych, w których 22 osoby [...]
0 komentarzy
Informacje z Mazowsza

Informacje z Mazowsza

W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego „Informacje z Mazowsza” mówimy m.in. o wotum zaufania dla władz województwa, starcie sezonu turystycznego na [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

W dniach od 23 do 26 czerwca planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego. Dane o harmonogramie planowanych wyłączeniach [...]
0 komentarzy
Straż Ochrony Kolei ostrzega przed trainsurfingiem

Straż Ochrony Kolei ostrzega przed trainsurfingiem

Straż Ochrony Kolei alarmuje o zagrożeniu związanym z tzw. trainsurfingiem, czyli podróżowaniem na dachach pociągów lub innych elementach zewnętrznych składów. Choć zjawisko to [...]
0 komentarzy
Mazowsze walczy z suszą. Sejmik wspiera gminy w budowie studni i zbiorników retencyjnych

Mazowsze walczy z suszą. Sejmik wspiera gminy w budowie studni i zbiorników retencyjnych

17 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 r. Narastający problem suszy na [...]
0 komentarzy
Mazowsze dla gospodarki o obiegu zamkniętym

Mazowsze dla gospodarki o obiegu zamkniętym

Rozwój PSZOK-ów, zakup inteligentnych koszy do segregacji odpadów czy projekty proekologiczne – to część zadań, które otrzymały pieniądze z programu „Mazowsze dla gospodarki o [...]
0 komentarzy
Zabierz flagę Mazowsza i ruszaj w drogę. Wakacyjna przygoda, która może wygrać tysiące złotych

Zabierz flagę Mazowsza i ruszaj w drogę. Wakacyjna przygoda, która może wygrać tysiące złotych

Mazowsze inspiruje do odkrywania, podróżowania i dzielenia się wyjątkowymi chwilami. Tegoroczne wakacje mogą być nie tylko okazją do poznania nowych miejsc, ale także [...]
0 komentarzy
Jubileusz „Słonecznego” – 20 edycja połączeń Kolei Mazowieckich nad morze

Jubileusz „Słonecznego” – 20 edycja połączeń Kolei Mazowieckich nad morze

Wakacyjne połączenia Kolei Mazowieckich wracają na kolejowy szlak w wyjątkowej atmosferze. Nadchodząca edycja upłynie pod znakiem jubileuszu. Będzie to już 20 uruchomione połączenie [...]
0 komentarzy
Wianki dla Seniorów w Zielonce

Wianki dla Seniorów w Zielonce

Kolorowe wianki, muzyka i rozmowy w letniej atmosferze. W Domu Pomocy Społecznej w Zielonce odbył się piknik „Wianki dla Seniorów”, który zgromadził mieszkańców [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.