Na co Kobyłka przeznaczy pozyskane dotacje?

Edyta Zbieć, burmistrz Kobyłki,

W czasach minionych październik był miesiącem oszczędzania. W tym roku śmiało można powiedzieć, że jest miesiącem dobrych wiadomości. Nasze lokalne samorządy otrzymały pokaźne dofinansowania z wielu źródeł o czym samorządowcy chętnie informują na różnych forach społecznościowych.

Największe dofinansowanie, jakie w tym miesiącu przyznano, pochodzi z Rządowego Funduszu Polski Ład w ramach Programu Inwestycji Strategicznych, o którym szeroko poinformowano w poniedziałek, 25 października. Dobra wiadomość dotarła również do Kobylki. – Mamy dofinansowanie do budowy ulicy RATAJA w Kobyłce – w wysokości prawie pięć mln złotych. Zgodnie z procedurą Polskiego Ładu ulicę powinniśmy zrealizować w terminie 12 miesięcy od dnia podpisania umowy. Kilka prób składania wniosków w różnych programach, kilka wizyt, dobrych rozmów przyniosło skutek. Dzięki temu dofinansowaniu wybudujemy kolejną ulicę w Kobyłce z pełnym odwodnieniem, kanalizacją sanitarną, chodnikiem i nawierzchnią asfaltową ? informuje Edyta Zbieć, burmistrz Kobyłki.

Dzień później burmistrz dzieli się z mieszkańcami kolejną dobrą wiadomością: – Otrzymaliśmy rekomendację do dofinansowania zadania pn. ?Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w obszarze oddziaływania trzech przejść dla pieszych w Kobyłce na skrzyżowaniu ul. Ks. Kazimierza Pieniążka i ul. Ks. Franciszka Marmo na drogach 431325W i 430492W?. Szacunkowa całkowita wartość inwestycji – 100 000 zł. Wartość przyznanego dofinansowania ? 80 000,00 zł (maksymalny możliwy poziom dofinansowania). Przyznane środki pochodzą Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu pieszych w obszarze oddziaływania przejść dla pieszych. To już kolejne dofinansowane zadanie z tego funduszu. W połowie tego roku otrzymaliśmy również dofinansowanie na przebudowę przejść dla pieszych w ul. Jana Pawła II (przy ul. Wołomińskiej) – 20 tys. zł dofinansowania oraz na ul. Przyjacielskiej (przy ul. Longinusa) 52 tys. zł dofinansowania. Realizacja wszystkich trzech inwestycji zaplanowana jest
w 2022 r.

Kilka dni wcześniej, w tym samym kanale informacyjnym, burmistrz Zbieć poinformowała o dofinansowaniu z PFRON w wysokości ponad 96 tys. zł, które mają być przeznaczone na zakup sprzętu rehabilitacyjnego. Sprzęt za pośrednictwem uruchomionej przez Miasto Kobyłka w 2021 r. wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjno ? wspomagającego, będzie nieodpłatnie przekazywany mieszkańcom Kobyłki, których stan zdrowia wymaga korzystania z takich specjalistycznych pomocy. Przyznany grant pochodzi ze środków PFRON z programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”. Całkowita wartość projektu, który zakłada zakup sprzętu to kwota ponad 118 tys. zł.

W ostatnim czasie mieszkańcy Kobyłki co raz głośniej domagają się stworzenia połączenia Maciołek z centrum Warszawy linią autobusową oraz bezpośredniego połączenia z Wołominem. – W ostatnich dniach gościłam w urzędzie kilkudziesięciu mieszkańców zwracających się o pomoc w przedmiotowym temacie, nie tylko Kobyłki ale również Zielonki i Wołomina. Temat jest na pewno trudny i na pewno wymaga współpracy kilku gmin. Bardzo ważna i kluczowa sprawa to rozmowa z ZTM i sprawdzenie czy będzie możliwe uruchomienie linii ZTM, takiej jaka funkcjonuje na terenie Marek i Radzymin. Musimy sprawdzić w jakiej wysokości ZTM może finansować ten transport, czy ZTM posiada odpowiednią ilość autobusów, które mogłyby kursować na tej linii? I wreszcie, czy będzie możliwe dofinansownie transportu ze środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej (środki Wojewody)? W czwartek tj 21 października odbyło się w Zielonce spotkanie z włodarzami gmin zainteresowanych wspólną linią komunikacyjną łączącą nas ze stolicą. Współpraca w tym temacie jest bardzo ważna i niezbędna. Tego samego dnia wysłałam, jako zainteresowany burmistrz, oraz członek Rady Warszawskiego Transportu Publicznego pismo w tej sprawie do ZTM, a tym samym otworzyłam pierwsze drzwi. To pierwszy krok – ale jak to się mówi, każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku? ? napisała burmistrz Zbieć na swoim internetowym profilu.

Oprac. red.

 

Więcej informacji z Kobyłki

Kobyłka - Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Kobyłka – Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Każdy właściciel nieruchomości posiada indywidualny numer rachunku bankowego, przeznaczony do wnoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Prosimy o terminowe regulowanie należności na przypisany [...]
0 komentarzy
Kobyłka - Preparat odstraszający dziki

Kobyłka – Preparat odstraszający dziki

Informujemy o rozmieszczaniu na terenie Miasta dyspenserów z preparatem odstraszającym dziki. Są to małe pojemniki zawieszone na drucianych zawieszkach, umieszczane w miejscach bytowania [...]
0 komentarzy

Kobyłka – Wasze pomysły wchodzą w życie!

Kultura zaczyna się tam, gdzie mieszkańcy biorą sprawy w swoje ręce. Właśnie dlatego projekt „Kobyłka (od)Nowa – sąsiedzkie projektowanie kultury!” wchodzi w swój [...]
0 komentarzy
Weekend w Kobyłce

Weekend w Kobyłce / 19-21.06

Czym zajmował się bartnik, a czym kowal? Pokaż dzieciom kawałek historii i odwiedź piknik historyczny. Wybierz się także na parafialny piknik Caritas i [...]
0 komentarzy
324 tys. zł dla Kobyłki z programów Mazowsza. Pieniądze trafią na PSZOK i remont hali sportowej

324 tys. zł dla Kobyłki z programów Mazowsza. Pieniądze trafią na PSZOK i remont hali sportowej

Kobyłka otrzyma łącznie 324 tys. zł z kolejnych środków rozdysponowanych przez Sejmik Województwa Mazowieckiego. Dofinansowanie zostanie przeznaczone na dwa zadania: cyfryzację obsługi Punktu [...]
0 komentarzy
Kobyłka - 20 czerwca - Krajowy Trening Pierwszej Pomocy

Kobyłka – 20 czerwca – Krajowy Trening Pierwszej Pomocy

20 czerwca 2026 r. w całej Polsce odbędzie się Krajowy Trening Pierwszej Pomocy – pierwsze ogólnopolskie wydarzenie realizowane w ramach Akademii Ochrony Ludności [...]
0 komentarzy

Zabiegi pielęgnacyjne przy pomniku przyrody w Kobyłce. Lipa przy ul. Chałubińskiego pod opieką specjalistów

Przy ul. Chałubińskiego w Kobyłce przeprowadzono prace pielęgnacyjne przy pomniku przyrody — lipie drobnolistnej. 16 czerwca mieszkańcy mogli zauważyć ekipę zajmującą się drzewem, [...]
0 komentarzy
MKS Wicher Kobyłka na podium Pucharu Świata w Kielcach!

MKS Wicher Kobyłka na podium Pucharu Świata w Kielcach!

Kobyłka po raz kolejny udowodniła, że jest miejscem, w którym rodzą się wielkie sportowe talenty. Zawodnicy MKS Wicher Kobyłka wrócili z Pucharu Świata [...]
0 komentarzy
Kobyłka - Po 98 latach powrócił łańcuch pierwszego wójta gminy

Kobyłka – Po 98 latach powrócił łańcuch pierwszego wójta gminy

Do Kobyłki wróciła wyjątkowa pamiątka związana z historią  miasta. Po 98 latach do rodzinnej miejscowości powrócił Łańcuch Urzędowy należący do pierwszego wójta gminy [...]
0 komentarzy
Weekend w Kobyłce

Weekend w Kobyłce / 12-14 czerwca

Szykuje się prawdziwe święto aktywności, kreatywności i rodzinnej rozrywki – pikniki, pełna uśmiechu zabawa dla dzieci, rajd rowerowy, warsztaty szydełkowania, spotkanie podróżnicze oraz [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.