PGNiG ostrzega przed oszustami, najczęściej ich celem są seniorzy

Oszuści bardzo często działają w internecie, ale podszywają się też pod sprzedawców i bezpośrednio nachodzą klientów w domu. Pretekstem najczęściej jest oferowanie tańszych usług na dostawę gazu czy prądu. Najlepiej nie wpuszczać takiej osoby do środka i nie podejmować rozmowy na ten temat. Zgodnie z prawem umowa na gaz czy prąd zawarta poza biurem przedsiębiorstwa (np. PGNiG), czyli w domu klienta, jest po prostu nieważna. Jednak jest to sposób na uzyskanie danych osobowych.

Seniorzy mniej chętnie korzystają z internetu, wolą bezpośredni kontakt, dlatego fałszywym akwizytorom łatwiej dokonać oszustwa, kiedy odwiedzają ich w domu. Są mili, uśmiechnięci, oferują umowy na bardzo korzystnych warunkach. Jednak są też bardzo zdeterminowani, by jak najszybciej uzyskać decyzję klienta o zawarciu umowy i wykraść jego dane, które potem mogą posłużyć do zaciągnięcia zobowiązań finansowych w jego imieniu.

?Należy pamiętać o tym, że fałszywego sprzedawcę demaskuje presja czasu. Osoba, której zależy, żebyśmy mogli podjąć dobrą decyzję, nie naciska, żebyśmy podjęli ją jak najszybciej? – ostrzega Natalia Hofman, psycholożka i ekspertka od psychologii kłamstwa i doradza, by zawsze dać sobie czas na przemyślenie ważnych decyzji, zamiast podejmować je pochopnie.

Według danych UOKiK ponad połowa seniorów nie czyta podpisywanych przez siebie umów, więc często nie ma nawet świadomości, że pada ofiarą oszustwa. Często też nie śledzą na bieżąco dokonujących się zmian prawnych, co powoduje, że nie wiedzą, że istnieje zakaz zawierania umów z dostawcami prądu i gazu z poza ich siedzibami.

Aby zwiększyć wiedzę swoich klientów i uchronić ich w ten sposób przed zakusami oszustów, PGNiG cyklicznie prowadzi kampanię społeczną ?Akcja Świadomy Klient?, adresowaną przede wszystkim do osób starszych. Podczas trwania akcji materiały edukacyjne są dostępne w Biurach Obsługi Klienta i w mediach.

?Obsługujemy ponad 7 milionów klientów w całej Polsce, w tej liczbie sporą grupę stanowią seniorzy, dlatego odpowiedzialność społeczna jest dla nas bardzo istotna? – mówi Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG SA. ?Przejawia się także w tym, że od lat przypominamy, iż pracownicy PGNiG nie odwiedzają klientów w ich domach i nie oferują tą drogą sprzedaży żadnych produktów czy usług. Teraz prawny zakaz takiej formy sprzedaży stał się faktem i chcemy, żeby jak najwięcej osób miało tego świadomość, ponieważ może to je uchronić przed potencjalnym zagrożeniem? – wyjaśnia.

W wyniku pandemii wielu klientów PGNiG, również z tej najstarszej grupy, przeniosło się do internetu, a w ślad za tym swój ?rewir? działania zmienili oszuści. Jak wynika z danych, które zebrał Państwowy Instytut Badawczy ? NASK, w ubiegłym roku odnotowano blisko 8 tys. ataków polegających na wyłudzeniu poufnych danych osobowych w internecie. To aż o 117 proc. więcej niż rok wcześniej!

Ponad dwa mln klientów PGNiG korzysta każdego dnia z elektronicznego Biura Obsługi Klienta. Spółka odnotowała podobną liczbę pobrań aplikacji mobilnej. Blisko 120 tys. klientów zawarło z PGNiG umowę online, bez wychodzenia z domu. Dlatego w kampanii PGNiG pojawiają się spoty ostrzegające nie tylko przed nieuczciwymi sprzedawcami krążącymi od domu do domu, ale także dotyczące ostrożności w sieci. W nowej edycji występują dzieci, które przypominają dorosłym – swoim rodzicom i dziadkom – by nie dali się oszukać nieuczciwym sprzedawcom, podszywającym się pod przedstawicieli spółki. Spoty nawiązują do zasad, które dorośli wpajają dzieciom, ale sami często się do nich nie stosują. Na przykład Jacek, 10 lat, wskazuje: ?Mówicie nam, żeby nie rozmawiać z nieznajomymi, a sami bez zastanowienia podajecie obcym nawet swój numer pesel?.

PGNiG doradza klientom, by w razie podpisania dokumentów przedstawionych przez nieuczciwego sprzedawcę, po stwierdzeniu tego faktu, jak najszybciej skontaktowali się z Biurem Obsługi Klienta pod numerem 22 515 515.

Źródło informacji: PGNiG

 

 

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Mazowsze dla gospodarki o obiegu zamkniętym

Mazowsze dla gospodarki o obiegu zamkniętym

Rozwój PSZOK-ów, zakup inteligentnych koszy do segregacji odpadów czy projekty proekologiczne – to część zadań, które otrzymały pieniądze z programu „Mazowsze dla gospodarki o [...]
0 komentarzy
Zabierz flagę Mazowsza i ruszaj w drogę. Wakacyjna przygoda, która może wygrać tysiące złotych

Zabierz flagę Mazowsza i ruszaj w drogę. Wakacyjna przygoda, która może wygrać tysiące złotych

Mazowsze inspiruje do odkrywania, podróżowania i dzielenia się wyjątkowymi chwilami. Tegoroczne wakacje mogą być nie tylko okazją do poznania nowych miejsc, ale także [...]
0 komentarzy
Jubileusz „Słonecznego” – 20 edycja połączeń Kolei Mazowieckich nad morze

Jubileusz „Słonecznego” – 20 edycja połączeń Kolei Mazowieckich nad morze

Wakacyjne połączenia Kolei Mazowieckich wracają na kolejowy szlak w wyjątkowej atmosferze. Nadchodząca edycja upłynie pod znakiem jubileuszu. Będzie to już 20 uruchomione połączenie [...]
0 komentarzy
Wianki dla Seniorów w Zielonce

Wianki dla Seniorów w Zielonce

Kolorowe wianki, muzyka i rozmowy w letniej atmosferze. W Domu Pomocy Społecznej w Zielonce odbył się piknik „Wianki dla Seniorów”, który zgromadził mieszkańców [...]
0 komentarzy

Mazowsze wspiera rozwój społeczności energetycznych – ponad 6,4 mln zł dla gmin

Samorząd Województwa Mazowieckiego uruchamia drugą edycję programu wsparcia lokalnej energetyki. W ramach „Mazowsze dla społeczności energetycznych 2026” do gmin trafi ponad 6,44 mln [...]
0 komentarzy
Szczęśliwy finał poszukiwań 15-latki. W akcji uczestniczyło blisko 150 osób

Szczęśliwy finał poszukiwań 15-latki. W akcji uczestniczyło blisko 150 osób

Po kilku godzinach intensywnych poszukiwań zakończyła się akcja odnalezienia 15-letniej mieszkanki powiatu wołomińskiego, która 16 czerwca 2026 roku oddaliła się z miejsca zamieszkania [...]
0 komentarzy
XXV sesja sejmiku

XXV sesja sejmiku

Wotum zaufania i absolutorium dla Zarządu Województwa Mazowieckiego oraz 47 mln zł dla samorządów na programy obejmujące energetykę, gospodarkę odpadami i sport – [...]
0 komentarzy
Na straży kluczowych obiektów - kolejny dzień OGNISTEJ BURZY-26 w 5 MBOT

Na straży kluczowych obiektów – kolejny dzień OGNISTEJ BURZY-26 w 5 MBOT

Ochrona elektrowni wodnej, zabezpieczenie węzła kolejowego oraz obrona mostu na rzece Bug – to główne zadania realizowane przez żołnierzy 5 Mazowieckiej BOT podczas [...]
0 komentarzy

Krajowy Trening Pierwszej Pomocy na Mazowszu

Jak sprawdzić oddech, wezwać pomoc, wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową i użyć defibrylatora? W sobotę, 20 czerwca mieszkanki i mieszkańcy województwa mazowieckiego będą mogli pod okiem [...]
0 komentarzy
Weekend w Kobyłce

Weekend w Kobyłce / 19-21.06

Czym zajmował się bartnik, a czym kowal? Pokaż dzieciom kawałek historii i odwiedź piknik historyczny. Wybierz się także na parafialny piknik Caritas i [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.