Przekaż 1% podatku dla naszych OSP

Przekaż 1% podatku dla naszych OSP

1% to niewiele, a może pomóc uratować czyjeś życie. Druhowie z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, każdego dnia niosą pomoc uczestnikom wypadków drogowych, gaszą pożary, wspierają Zespoły Ratownictwa Medycznego, zabezpieczają imprezy masowe i współpracują z Państwową Strażą Pożarną. W minionym roku spędzili na akcjach ponad 4300 godzin. O tym ilu ich jest i jak działają z Pawłem Bednarczykiem prezesem Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wołominie rozmawia Aleksandra Olczyk.

– Ile jednostek OSP działa na terenie naszego powiatu?

– Oddział Powiatowy ZOSP RP w Wołominie liczy 49 jednostek zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym, z których 47 wyjeżdża do akcji ratowniczo-gaśniczych. Zrzeszają one łącznie 2014 druhów, w tym czynnych 1831, 254 kobiet, 130 członków honorowych oraz 53 wspierających. Do KSRG należą 22 jednostki. W czasie trwania ostatniej kadencji do KSRG włączono 5 jednostek: OSP Zawady, OSP Myszadła, OSP Poświętne, OSP Lasków i OSP Jasienica. Z tego miejsca serdecznie im gratuluję, bo wiem, jak wiele starań poprzedziło to wydarzenie oraz jak ważny jest to krok dla jednostek.   W  szeregach działają 32 Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze zrzeszające 298 członków, w tym 96 dziewcząt. Zachęcamy młodzież do wstępowania w szeregi. Jest to idealna opcja, nie tylko dla osób, które marzą o tym, by zostać strażakiem, ale także takich, które chcą rozwijać sprawność fizyczną, podnosić wiedzę i umiejętności w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej czy podejmować i realizować wiele pożytecznych zadań.

– W ilu akcjach uczestniczyli strażacy ochotnicy w minionym roku?

– W 2021 roku nasi druhowie wyjeżdżali do różnych zdarzeń łącznie 3155 razy, w tym 1118 razy do pożarów, 2037 wyjazdów zgodnie z danymi opublikowanymi w raporcie za 2021r. przez KP PSP w Wołominie zostało zakwalifikowane do kategorii inne wyjazdy bez rozdzielenia na wyjazdy do wypadków oraz innych zdarzeń. Łącznie na akacjach strażacy spędzili 259405 minut, co przekłada się na ponad 4300 godzin.

– Jak Pan ocenia stan wyposażenia i wyszkolenia naszych jednostek?

– W trakcie minionej kadencji Zarządu, kontynuowana była wymiana taboru samochodowego. Jednostki OSP zostały wyposażone w 19 nowych samochodów, 2 ciężkie, 14 średnich i 3 lekkie. Obok zakupu nowych samochodów, pozyskiwano także inne samochody, które po generalnych remontach, czy też karosacji w znacznym stopniu podniosły stan gotowości bojowej powiatu. Obecnie jednostki dysponują 112 wozami, z czego 12 ciężkimi, 55 średnimi, 20 lekkimi i 25 specjalnymi, jednak samochody bojowe to nie wszystko. Do akcji ratowniczych potrzebny jest także sprzęt pożarniczy i umundurowanie osobiste strażaków. W tym zakresie też zrobiono bardzo dużo. Zakupiono wiele zestawów HOLMATRO, dużą ilość pomp, agregatów prądotwórczych, aparatów powietrznych, pił do betonu i stali, pilarek do drewna oraz radiostacji. Niektóre jednostki zakupiły także łodzie ratownicze z wyposażeniem, sprzęt do ratownictwa wodnego czy wreszcie sanie lodowe.

W zakresie umundurowania bojowego zakupiono ubrania UPS, hełmy, obuwie specjalne, kominiarki, rękawice, ubrania koszarowe i kombinezony do zwalczania owadów błonkoskrzydłych. Mówię o tych zakupach dlatego, że zarówno sprzęt ratowniczy, jak i ubrania ochronne są towarami niezbędnymi do naszego działania a co najważniejsze towarami bardzo drogimi i niestety z uwagi na bardzo dużą ilość akcji trzeba je co jakiś czas wymieniać. Jednostki systematycznie podnoszą swoje umiejętności, dzięki czemu poszerza się lista jednostek należących do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Chciałbym w tym miejscu serdecznie podziękować za wsparcie, często kilkusettysięczne na jednostkę Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariuszowi Kamińskiemu z dotacji budżetowych, Ministrowi Sprawiedliwości Panu Zbigniewowi Ziobrze z Funduszu Sprawiedliwości, Ministrowi Klimatu i Środowiska Pani Annie Moskwa za wsparcie dotacyjne i pożyczkowe z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Serdecznie dziękuję także Samorządowi Województwa Mazowieckiego na czele z Panem Adamem Struzikem Marszałkiem Województwa Mazowieckiego za wprowadzone wiele lat temu programy wsparcia Ochotniczych Straży Pożarnych. Dotacje te wsparły zakup nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych, zakup środków ochrony osobistej oraz remonty i budowę strażnic oraz za przeznaczenie Funduszy Unijnych w ramach RPO Województwa Mazowieckiego na zakup pojazdów ratowniczo-gaśniczych lub innych pojazdów specjalistycznych, a także na profesjonalny sprzęt dla grup ratownictwa wysokościowego, wodnego, chemiczno-ekologicznego, grup poszukiwawczo-ratowniczych i realizujących zadania w zakresie ochrony przeciwpowodziowej.

Wyrazy podziękowania kieruję też do Starosty Wołomińskiego Pana Adama Lubiaka oraz Radnych Powiatu Wołomińskiego za historyczną decyzję wsparcia dotacjami w wysokości od 4,5 do 5 tysięcy złotych jednostek OSP na zakup sprzętu i umundurowania oraz wsparcie finansowe ze środków powiatu organizacji Powiatowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych oraz Powiatowych Zawodów Sikawek Ręcznych. Dziękuję wszystkim wójtom i burmistrzom oraz radnym z terenu powiatu, którzy często są członkami naszego Związku, za wsparcie OSP w bieżącej działalności jednostek, wszelką pomoc finansową i merytoryczną w zakupie samochodów ratowniczo-gaśniczych, sprzętu i umundurowania, dbanie o strażaków podczas wielogodzinnych, a czasem kilkudniowych, akcji ratowniczo-gaśniczych, oraz Nadleśniczemu Nadleśnictwa Drewnica Panu Arturowi Delegaczowi za współpracę w organizacji ćwiczeń na obszarach leśnych oraz wsparcie finansowe ćwiczeń i zawodów sportowo-pożarniczych. Nie sposób w tym miejscu zapomnieć  także o pozostałych sponsorach, którzy chcą często pozostać anonimowymi, a regularnie od wielu lat wspierają nasze jednostki.

Przy dużej pomocy Komendy Powiatowej PSP w Wołominie, która realizuje porozumienie zawarte pomiędzy Komendantem Wojewódzkim PSP w Warszawie i Prezesem Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Warszawie kontynuujemy szkolenia strażaków ochotników w różnych stopniach wiedzy pożarniczej. Odpowiedzialność strażaków za ratowanie ludzi i ich mienia została potraktowana w sposób należyty, o czym świadczy liczba uczestników, którzy ukończyli te kursy. W ostatnich latach łącznie przeszkolono 691 druhen  i druhów na 28 kursach w następujących kategoriach: kurs podstawowy strażaków ochotników, szkolenie dowódców, szkolenie kierowców-konserwatorów oraz kurs z ratownictwa technicznego.

Reasumując, w mojej ocenie jednostki OSP z terenu Powiatu Wołomińskiego  w znacznej większości posiadają niezbędne wyposażenie, a jego braki są na bieżąco uzupełniane. W dużej mierze liczby mówią same za siebie. W rozmów ze strażakami wynika, że oni także są zadowoleni z warunków, w których pełnią swoją odpowiedzialną służbę, a przez wiele lat działalności wszyscy przekonaliśmy się, że wiele spraw prędzej czy później da się załatwić dzięki dobrej współpracy i wzajemnemu zrozumieniu. Dla mnie najważniejsze jest,  że zarówno w Zarządzie Powiatowy ZOSP RP w Wołominie, jak i strażakach wciąż są chęci i zapał do rozwoju oraz działalności tak jak kilka lat temu. Wierzę, że jest to gwarantem przyszłych sukcesów.

– Plany na rok 2022, to?

– Nadal chcemy robić wiele w zakresie ochrony życia i mienia mieszkańców Powiatu oraz  w zakresie rozwoju naszej organizacji, a przez to całego Związku. Myślimy także, że poprzez naszą działalność jesteśmy dobrymi kontynuatorami tradycji strażackich, historii i poczynań w zakresie wszelkiego typu działań dla dobra mieszkańców. Dzięki współpracy, zaangażowaniu oraz ciężkiej pracy i odpowiedzialnej służbie możemy prężnie się rozwijać  i być widocznymi w społeczeństwie. Bardzo się cieszę, że w ostatnich latach strażacy stali się nieodzownym elementem życia społeczności. Są oni widoczni podczas wydarzeń kulturalnych, patriotycznych, a także imprez plenerowych. Mieszkańcy nie wyobrażają sobie bez nich życia i mogą czuć się bezpieczniej wiedząc, że ich bezpieczeństwa strzeże blisko 2 tys. aktywnych strażaków z naszego terenu, którzy zawsze są tam, gdzie zachodzi taka potrzeba.

– W jaki sposób można przekazać 1% podatku na rzecz poszczególnych OSP?

Związek Główny ZOSP RP prowadzi akcję „1 podatku dla Związku OSP RP”, dzięki której  w łatwy sposób można przekazać środki dla jednostki. Wystarczy, że podatnik w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym wskaże KRS NR 0000116212 (pole 136), a w informacjach uzupełniających i rubryce „cel szczegółowy 1%” (pole 138) wskazaną jednostkę OSP. W tym celu należy podać skróconą nazwę OSP oraz jej dokładny adres włącznie z kodem pocztowym. 

– Czy można także w inny sposób mieszkańcy mogą wspomóc OSP?

– Zachęcamy mieszkańców sołectw, w których funkcjonuje fundusz sołecki, aby nie zapominali o działających na ich terenie jednostkach OSP. Środki przekazane na ich działalność mogą posłużyć na doposażenie jednostki, remont strażnicy, czy np. tak jak miało to miejsce  w 2021 roku w Jasienicy, jako wkład własny do zakupu nowego samochodu ratowniczo- gaśniczego. Wizytując strażnice z różnych okazji, czy to bezpośrednich zaproszeń, czy po prostu przejeżdżając koło nich trzeba stwierdzić, że są one coraz piękniejsze- nowe elewacje wykonane po uprzednim dociepleniu, nowe dachy, nowe drzwi garażowe, nowe okna i drzwi, kostka przed budynkami, wymienione ogrodzenia placów, itp. Jest to duża zasługa druhów z poszczególnych OSP, którzy bardzo dobrze współpracują z samorządowcami oraz właśnie mieszkańców, którzy widzą, jak wiele działań podejmują strażacy- ochotnicy i wspierają ich chociażby dobrym słowem czy podziękowaniem, dodając im tym samym energii do działania i dalszych starań.

 

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Informacje z Mazowsza

W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego „Informacje z Mazowsza” mówimy m.in. o 20 latach Polski w Unii Europejskiej, nowej pracowni w [...]
0 komentarzy
Majówkę czas zacząć

Majówkę czas zacząć

Zbliża się długi majowy weekend. To idealny czas na aktywny odpoczynek na łonie natury, ale także zwiedzanie i poznawanie uroków naszego regionu. Na [...]
0 komentarzy
Trzy inwestycje sejmiku Mazowsza w ogólnopolskim konkursie

Trzy inwestycje sejmiku Mazowsza w ogólnopolskim konkursie

Trwa głosowanie na najciekawsze budowy i modernizacje w Ogólnopolskim Konkursie Otwartym „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”. Wśród nominowanych są trzy inwestycje sfinansowane [...]
0 komentarzy

Nowy dworzec w Tłuszczu otwarty dla pasażerów

Nowoczesny wygląd, elewacją ze szkła i cegły licowej, przestronne, minimalistyczne, ale komfortowe wnętrze i wiele rozwiązań przyjaznych środowisku oraz osobom z niepełnosprawnościami – [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim, Wyszkowskim, Ostrowskim, Węgrowskim i Sokołowskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

W dniach od 26 kwietnia do 7 maja planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego. Obszar Data rozpoczęcia Data [...]
0 komentarzy
Pożar samochodu ciężarowego w Kobyłce

Pożar samochodu ciężarowego w Kobyłce

24 kwietnia w Kobyłce na ul. Wrzosowej doszło do pożaru samochodu ciężarowego. W wyniku zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń. Po dojeździe na miejsce [...]
0 komentarzy
Stracił pieniądze, bo uwierzył fałszywej funkcjonariuszce

Stracił pieniądze, bo uwierzył fałszywej funkcjonariuszce

Ponad 240 tysięcy złotych stracił mieszkaniec powiatu wołomińskiego, który wpadł w pułapkę fałszywej funkcjonariuszki Centralnego Biura Śledczego Policji. Oszustka podczas rozmowy telefonicznej, przedstawiła [...]
0 komentarzy
I sesja nowej Rady Miasta Marki

I sesja nowej Rady Miasta Marki

Postanowienie Komisarza Wyborczego w Warszawie III z dnia 16 kwietnia 2024 roku Na podstawie art. 20 ust. 2 i art. 29a ust. 2 [...]
0 komentarzy
Duże utrudnienia na linii wołomińskiej w majówkę

Duże utrudnienia na linii wołomińskiej w majówkę

Od 27 kwietnia do 3 maja 2024 r. wystąpią bardzo duże utrudnienia w kursowaniu pociągów na linii R6 i R60 (Warszawa Wileńska – [...]
0 komentarzy
37 tys. zrealizowanych projektów na Mazowszu dzięki UE

37 tys. zrealizowanych projektów na Mazowszu dzięki UE

Ponad 37 tys. projektów o wartości ponad 200 mld zł zrealizowanych na Mazowszu, z czego aż 14 tys. z programów regionalnych – to [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.