Cztery łapy w służbie garnizonu mazowieckiego

O tym, jak ważna i potrzebna jest praca psich funkcjonariuszy, świadczą znakomity zmysł węchu, słuchu, szybka zdolność reakcji i odbierania bodźców dotykowych. Dlatego funkcjonariusze wielu służb, także Policji, chętnie korzystają z ich pomocy podczas swojej codziennej służby.

Kilka dni temu zakończył się kurs specjalistyczny dla przewodników psów patrolowo-tropiących w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Na kursie szkoliło się trzech policjantów z trzema nowo zakupionymi owczarkami niemieckimi. Zakup psów możliwy był dzięki wsparciu ze strony Powiatu Grójeckiego, Węgrowskiego oraz Gminy Regimin, które przekazały środki finansowe na zakup psów dla KPP Grójec, KPP Węgrów oraz KPP Ciechanów. Oprócz psów zakupiono również akcesoria ułatwiające pracę, takie jak obroże z nadajnikami GPS, transportery do bezpiecznego przewozu zwierząt, specjalne ledowe szelki, aby ułatwić pracę w warunkach niedostatecznej widoczności, apteczki podstawowej pomocy dla zwierząt i inne. Współpraca w zakresie bezpieczeństwa pomiędzy Policją a powiatami jest bardzo ważna i doceniana.

Psy szkolone na potrzeby Policji już na samym początku tresury otrzymały swój unikatowy i niepowtarzalny numer identyfikacyjny oraz imię służbowe. Poza tym każdy przewodnik nadał swojemu podopiecznemu imię, które tylko on stosuje i na które pies reaguje. Zakupione psy otrzymały imiona służbowe PLUS, PANTERA i POGODA. Pochodzą z różnych hodowli na terenie kraju. Są to młode owczarki niemieckie w wieku około 2 lat. Różnią się temperamentem i usposobieniem. Wszystkie zostały bardzo ciepło powitane w swoich jednostkach.

Przewodnicy nie mieli do tej pory pod opieką żadnego psa służbowego. To jest dla nich zupełnie nowe doświadczenie, nowe wyzwanie, ale też nowe obowiązki. Bo praca z psem oprócz tego, że jest przyjemna i oparta na wzajemnym zaufaniu, jest też wymagająca poświęceń, zaangażowania i pełnej dyspozycyjności. Po półrocznym szkoleniu trzy nowe teamy będą nawzajem dalej się uczyć i pracować, ponieważ gdy pracuje się z organizmem żywym, wymaga to ciągłej nauki. Nowi przewodnicy doskonale o tym wiedzą i z pełną świadomością zobowiązali się wykonywać nowe obowiązki. A obowiązki psów to przede wszystkim patrolowanie i tropienie, gdyż do takich zostały wyszkolone. Wszystkie owczarki niemieckie są kategorii patrolowo ? tropiącej do działania bez kagańca. Wraz z sierż. szt. Marcinem Brzezińskim, sierż. Przemysławem Naguszewskim oraz st. post. Łukaszem Pędzichem będą wspólnie pracować na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom powiatów grójeckiego, ciechanowskiego i węgrowskiego. Z niecierpliwością oczekujemy wspaniałych sukcesów, zaangażowania w służbie. Życzymy powodzenia i przyjaźni na całe życie.

Policja Mazowiecka / Wydział Prewencji asp. Edyta Sułkowska

 

 

Więcej wiadomości z Mazowsza

Pies wbiegł pod rower, 12-latek wjechał pod auto. Dwa zdarzenia z udziałem cyklistów

Policjanci poszukują świadków potrącenia dziecka na rowerze

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu Komendy Miejskiej Policji w Płocku prowadzą czynności w sprawie wypadku drogowego, do [...]
0 komentarzy
Makabryczny wypadek na DW631. Auto rozpadło się podczas dachowania. Trzy osoby walczą o życie w szpitalach

Motocyklista bez prawa jazdy, ale za to z sądowym zakazem kierowania trafił do szpitala. Z miejsca zdarzenia zabrał go śmigłowiec LPR

26-letni mieszkaniec powiatu ostrołęckiego przekonał się, jak niebezpieczne mogą być konsekwencje lekceważenia przepisów i wsiadania za kierownicę bez prawa jazdy. Ponadto mężczyzna za [...]
0 komentarzy

Driftowanie zakończone utratą prawa jazdy i wysokim mandatem.

„Latanie bokiem” na publicznej drodze skończyło się surowym finałem dla młodego kierowcy z powiatu legionowskiego. W środowy wieczór w Wierzbicy policjanci błyskawicznie ukrócili [...]
0 komentarzy
Budowa II linii metra – wydano pozwolenia na użytkowanie wschodniego odcinka

Utrudnienia w kursowaniu pociągów linii metra M1

Z przyczyn technicznych pociągi linii metra M1 kursują na trasie Młociny – Politechnika. Trwa uruchamianie autobusowej linii Za Metro na trasie: kierunek Kabaty: Metro Politechnika 05 – Waryńskiego – Al. Armii [...]
0 komentarzy
Na hulajnodze elektrycznej jechał 63 km/h środkiem jezdni

Na hulajnodze elektrycznej jechał 63 km/h środkiem jezdni. Niebezpieczną jazdę przerwali policjanci

Brakiem wyobraźni i nieodpowiedzialnością wykazał się 16‑letni mieszkaniec Ostrołęki, który poruszał się hulajnogą elektryczną środkiem jezdni z prędkością aż 63 km/h. Nastolatek, mimo [...]
0 komentarzy

150 km/h na „siódemce”. Kierowca miał sądowy zakaz i cofnięte uprawnienia

Przekroczenie prędkości o 50 km/h to poważne naruszenie przepisów. Gdy jednak za kierownicą siedzi osoba, która w ogóle nie powinna prowadzić pojazdu, sprawa [...]
0 komentarzy
Dwukrotnie przekroczył dopuszczalną prędkość poza obszarem zabudowanym

Dwukrotnie przekroczył dopuszczalną prędkość poza obszarem zabudowanym. Stracił prawo jazdy na 3 miesiące

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego węgrowskiej komendy zatrzymali kierującego pojazdem Renault, który dwukrotnie przekroczył dopuszczalną prędkość poza obszarem zabudowanym. Mężczyzna jechał 140 km/h w [...]
0 komentarzy

Po interwencji policji i obrońców zwierząt psy trafiły pod właściwą opiekę

Garwolińscy policjanci otrzymali informację, że na jednej z posesji na terenie gminy Garwolin znajdują się zaniedbane i chore zwierzęta. Interwencja policji i fundacji [...]
0 komentarzy

Trzech kierowców odpowiedziało za driftowanie [wideo]

Trzech kierowców, trzy samochody, jedno miejsce i ten sam finał. Motoryzacyjne popisy na jednej z ulic w Górze Kalwarii zakończyły się wysokimi mandatami, [...]
0 komentarzy
„Kobra” się nie zatrzymuje, po raz kolejny w akcji

„Kobra” się nie zatrzymuje, po raz kolejny w akcji

Operacyjni z „Kobry” wspólnie z policjantami CBŚP wspierani przez kryminalnych z komisariatu w Wesołej zatrzymali dwóch podejrzanych o kradzieże z włamaniem 6 pojazdów. [...]
0 komentarzy

Odpowie za usiłowanie zabójstwa swojego kuzyna

Po udzieleniu pomocy pokrzywdzonemu mężczyźnie, grodziscy policjanci zatrzymali 65-latka, który zadał mu cios nożem. Jak ustalili funkcjonariusze, ta niebezpieczna sytuacja była efektem kłótni [...]
0 komentarzy
Kradł by dorobić - kieszonkowca zatrzymali kryminalni

Kradł, by dorobić – kieszonkowca zatrzymali kryminalni

44-letni mieszkaniec Radomia przyjeżdżał do Warszawy i kradł. Jego ofiarami padali pasażerowie jednej linii autobusu miejskiego. Zatrzymali go kryminalni z komendy na Pradze [...]
0 komentarzy
Zostawili go nocą przy trasie S61. 37-latek zmarł z wychłodzenia. Jest akt oskarżenia

Zostawili go nocą przy trasie S61. 37-latek zmarł z wychłodzenia. Jest akt oskarżenia

Prokuratura Rejonowa w Ostrowi Mazowieckiej zakończyła śledztwo w sprawie śmierci 37-letniego Michała P., mieszkańca Łomży. Mężczyzna został odnaleziony martwy w głębokim rowie w [...]
0 komentarzy
Ford uderzył w drzewo, kierująca zginęła na miejscu. Policja apeluje do świadków

Ford uderzył w drzewo, kierująca zginęła na miejscu. Policja apeluje do świadków

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim poszukują świadków wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym. Do zdarzenia doszło 14 czerwca br., około [...]
0 komentarzy
Pijany rowerzysta sprawcą kolizji drogowej

Pijany rowerzysta sprawcą kolizji drogowej

Ponad 2 promile alkoholu w organizmie miał 58-letni rowerzysta, który wczoraj (22.06) na ul. Ciechanowskiej w Gąsocinie uderzył w pojazd Toyota. Mężczyzna nie [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.