Wołomiński Festiwal Teatralny już po raz piąty

Zespół Teatralny „Zygzak” oraz Stowarzyszenie Kastor ponownie zaprosili mieszkańców na wielkie święto teatru! V Wołomiński Festiwal Teatralny im. Józefa Orwida odbył się 22 października 2022 r. w Powiatowym Centrum Kultury Fabryczka.

Festiwal skierowany był przede wszystkim do lokalnych, amatorskich grup teatralnych i miał formę konkursu. Na scenie Fabryczki wystąpiły w tym roku teatry z Wołomina, Zielonki, Marek, Sulejówka, Wyszkowa i Piaseczna, które oceniało profesjonalne jury. W jego skład wchodzili: Małgorzata Sadowska, prof. Stanisław Górka, Jacek Stachowicz i Mateusz Stefankowski.

Oprócz konkursu wydarzenie od lat pełni funkcję integracyjną dla lokalnych teatrów. Ponadto ma również na celu upamiętnić postać Józefa Orwida, aktora związanego właśnie z naszym powiatem, któremu poświęcona jest jedna z ulic w Wołominie.

Organizatorzy zapewnili upominki wszystkim grupom, widzowie zaś mogli także wcielić się w jury przyznając nagrodę publiczności. W tym roku przypadła ona Młodzieżowemu Teatrowi Profilaktycznemu Farsa. Na podium zaś stanęli:

I miejsce: Młodzieżowy Teatr Profilaktyczny Farsa (Wyszków) – „Zatoka Obietnicy”.

II miejsce: Teatr FUGA (Piaseczno) – „FUGA”;

 

III miejsce: Grupa Komedianci (Wołomin/Warszawa) – „Złota niedziela”;

 

Festiwal odbył się w formie hybrydowej – zarówno stacjonarnie, jak i online. Spektakle były transmitowane na żywo na Facebooku, nagrania nadal są dostępne i można je oglądać na facebook.com/teatrzygzak.

Atrakcją dnia była premiera spektaklu pt. „Nigdziebyt” w wykonaniu Zespołu Teatralnego „Zygzak” – głównego organizatora festiwalu. Tym razem grupa zaprosiła nas do mrocznej krainy władanej przez Nigdziekróla. Główna bohaterka – Gudrun, która została wodzem plemienia po śmierci matki, podczas corocznego Święta Ognia nie jest w stanie podołać rytualnej ceremonii, mającej uchronić plemię przed złymi duchami. W trosce o swój lud dziewczyna postanawia odzyskać matkę i w tym celu wyrusza do Nigdziebytu. Sztukę „Nigdziebyt” będzie jeszcze można zobaczyć 6 listopada 2022 r. o godz. 17:00 w Miejskiej Sali Koncertowej Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Radzymin.

Projekt był dofinansowany ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego oraz ze środków Powiatu Wołomińskiego. Patronat nad wydarzeniem objęli: Burmistrz Miasta Zielonka, Burmistrz Wołomina, Burmistrz Tłuszcza i Burmistrz Miasta Marki oraz media: Kurier W, Wieści podwarszawskie, Moja gazeta regionalna, Życie Powiatu na Mazowszu i Radio FaMa Wołomin.

Więcej informacji i zdjęć z Festiwalu na stronie: www.teatrzygzak.pl oraz na portalu Facebook: facebook.com/teatrzygzak.

Tekst: Monika Godlewska

Zdjęcia: Agata Gołaszewska, Filip Szymczak

 

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Mazowsze dla gospodarki o obiegu zamkniętym

Mazowsze dla gospodarki o obiegu zamkniętym

Rozwój PSZOK-ów, zakup inteligentnych koszy do segregacji odpadów czy projekty proekologiczne – to część zadań, które otrzymały pieniądze z programu „Mazowsze dla gospodarki o [...]
0 komentarzy
Zabierz flagę Mazowsza i ruszaj w drogę. Wakacyjna przygoda, która może wygrać tysiące złotych

Zabierz flagę Mazowsza i ruszaj w drogę. Wakacyjna przygoda, która może wygrać tysiące złotych

Mazowsze inspiruje do odkrywania, podróżowania i dzielenia się wyjątkowymi chwilami. Tegoroczne wakacje mogą być nie tylko okazją do poznania nowych miejsc, ale także [...]
0 komentarzy
Jubileusz „Słonecznego” – 20 edycja połączeń Kolei Mazowieckich nad morze

Jubileusz „Słonecznego” – 20 edycja połączeń Kolei Mazowieckich nad morze

Wakacyjne połączenia Kolei Mazowieckich wracają na kolejowy szlak w wyjątkowej atmosferze. Nadchodząca edycja upłynie pod znakiem jubileuszu. Będzie to już 20 uruchomione połączenie [...]
0 komentarzy
Wianki dla Seniorów w Zielonce

Wianki dla Seniorów w Zielonce

Kolorowe wianki, muzyka i rozmowy w letniej atmosferze. W Domu Pomocy Społecznej w Zielonce odbył się piknik „Wianki dla Seniorów”, który zgromadził mieszkańców [...]
0 komentarzy

Mazowsze wspiera rozwój społeczności energetycznych – ponad 6,4 mln zł dla gmin

Samorząd Województwa Mazowieckiego uruchamia drugą edycję programu wsparcia lokalnej energetyki. W ramach „Mazowsze dla społeczności energetycznych 2026” do gmin trafi ponad 6,44 mln [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.