Ząbki – gospodarowanie odpadami – zmiany od 2023 roku

Zielonka - Stawka za odbiór śmieci w 2026 roku bez zmian

Od 1 stycznia 2023 r. w Ząbkach zmieniona zostaje metoda ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy.

Zmiana polega na rozszerzeniu podziału gospodarstw domowych ze względu na liczbę osób wchodzących w skład gospodarstwa.

Po zmianach obowiązywać będą następujące miesięczne stawki opłaty* za gospodarowanie odpadami komunalnymi:

  • 35 zł od gospodarstwa domowego jednoosobowego;
  • 70 zł od gospodarstwa domowego dwuosobowego;
  • 100 od gospodarstwa domowego trzyosobowego;
  • 115 zł od gospodarstwa domowego czteroosobowego lub większego.

OBOWIĄZEK SEGREGACJI

Pamiętajmy, że aktualnie nie mamy możliwości zrezygnowania z obowiązku zbierania odpadów w sposób selektywny . Niewywiązywanie się z obowiązku selektywnej zbiórki odpadów wiąże się z naliczeniem dwukrotnie wyższej opłaty, jak również z możliwością otrzymania grzywny za nieprzestrzeganie obowiązku wynikającego z przepisów ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, jak również uchwalonego na jej podstawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Ząbki.

ZŁOŻENIE DEKLARACJI

Wprowadzone zmiany wiążą się z ustaleniem nowego wzoru deklaracji**, którą po jej wypełnieniu należy złożyć:

  • osobiście w Urzędzie Miasta Ząbki, 05-091 Ząbki, ul. Wojska Polskiego 10
  • pocztą na ww. adres urzędu
  • za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej (np. przez platformę e-PUAP).

Nową deklarację należy złożyć do 31 grudnia 2022 r.

W przypadku zabudowy mieszkaniowej wielolokalowej (wielorodzinnej) konieczne jest przekazanie wspólnocie lub spółdzielni mieszkaniowej danych niezbędnych do wypełnienia deklaracji. Dzięki temu osoby reprezentujące wspólnotę/spółdzielnię mieszkaniową złożą deklarację w imieniu swoich mieszkańców, podając łączną informację o liczbie gospodarstw domowych oraz ich rodzaju w zależności od liczby osób w gospodarstwie.

Wzór deklaracji o wysokości opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów poniżej:

Oświadczenie dot. opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, dla właścicieli nieruchomości, którzy nie prowadzą gospodarstwa domowego:

ZWOLNIENIA W OPŁACIE

Wprowadzona została możliwość skorzystania z częściowego zwolnienia z opłaty w przypadku kompostowania bioodpadów stanowiących odpady komunalne w kompostowniku przydomowym w zabudowie jednorodzinnej w wysokości:

  • 4 zł od gospodarstwa domowego jednoosobowego;
  • 7 zł od gospodarstwa domowego dwuosobowego;
  • 10 zł od gospodarstwa domowego trzyosobowego;
  • 15 zł od gospodarstwa domowego czteroosobowego lub większego.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku zadeklarowania używania kompostownika przydomowego nie wystawiamy już bioodpadów w terminie ich odbioru. Natomiast fakt posiadania i użytkowania kompostownika może być zweryfikowany podczas oględzin nieruchomości.

Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi uiszcza się co miesiąc, z góry, w terminie do 10 dnia miesiąca, za który jest uiszczana.

Opłatę wnosimy w kasie UM lub na indywidualny numer rachunku bankowego przypisanego do nieruchomości. Numery rachunków bankowych pozostają bez zmian.

Podstawa prawna

 

 

Więcej informacji z Ząbek

Ząbki - Bezpłatne Warsztaty Malowania Eko Toreb dla Dzieci!

Ząbki – Bezpłatne Warsztaty Malowania Eko Toreb dla Dzieci!

Już 30 czerwca w Parku Miejskim im. Szuberta najmłodsi mieszkańcy będą mogli własnoręcznie ozdobić torbę wielokrotnego użytku, rozwijając kreatywność i ucząc się ekologicznych [...]
0 komentarzy
Dzień Otwarty w Miejskim Żłobku „Ząbkowskie Promyki”

Dzień Otwarty w Miejskim Żłobku „Ząbkowskie Promyki”

21 czerwca odbył się Dzień Otwarty w Miejskim Żłobku „Ząbkowskie Promyki”.  To była okazja, aby zobaczyć miejsce stworzone z myślą o najmłodszych mieszkańcach [...]
0 komentarzy
Ząbki - Burmistrz Małgorzata Zyśk z Wotum Zaufania i Absolutorium

Ząbki – Burmistrz Małgorzata Zyśk z Wotum Zaufania i Absolutorium

Podczas  Sesji Rady Miasta Ząbki Burmistrz Miasta Małgorzata Zyśk otrzymała Wotum Zaufania oraz Absolutorium. To bardzo ważna decyzja Rady Miasta, która oznacza pozytywną [...]
0 komentarzy
Zawody wędkarskie o Puchar Burmistrza Miasta Ząbki

Zawody wędkarskie o Puchar Burmistrza Miasta Ząbki

14 czerwca 2026 r. w Aleksandrowie nad Kanałem Żerańskim odbyły się zawody wędkarskie o Puchar Burmistrza Miasta Ząbki dla seniorów i juniorów z [...]
0 komentarzy
Ząbki - XXIV Mistrzostwa Klubu Kensei w skokach na ścieżce akrobatycznej za nami

Ząbki – XXIV Mistrzostwa Klubu Kensei w skokach na ścieżce akrobatycznej za nami

21 czerwca 2026 r. w hali Szkoły Podstawowej nr 6 w Ząbkach odbyły się XXIV Mistrzostwa Klubu Kensei w skokach na ścieżce akrobatycznej. [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.