Umowy na rewitalizację centrum Radzymina – podpisane!

Kolejna ważna duża inwestycja, która odmieni oblicze centrum Radzymina, staje się faktem. Dziś Krzysztof Chaciński Burmistrz Radzymina podpisał umowy na rewitalizację śródmieścia – budowę Radzymińskiego Rynku (w miejscu zatoki asfaltowej obok pomnik Tadeusza Kościuszki) oraz rewitalizację parku w centrum (ograniczonego ulicami Konstytucji 3-ego maja, POW, droga pod kościołem, Wyszyńskiego). Realizacją zadania zajmie się firma ZIEL-BUD Wojciech Rukat z Warszawy.

Koszt prac wyniesie łącznie ok. 8,6 mln zł, a ich zakończenie zaplanowano na koniec września bieżącego roku. Dofinansowanie zewnętrzne wyniesie 4,8 mln zł.

– Droga, którą musieliśmy przejść, aby dzisiaj móc podpisać umowy na zmianę wizerunku centrum naszego miasta nie była prosta. Mam jednak nadzieję, że już za kilka miesięcy wszyscy będziemy szczęśliwi, że Gmina Radzymin podjęła się tego zadania – mówi Burmistrz Krzysztof Chaciński. – Dzięki realizacji tej inwestycji i konsekwentnemu działaniu już krótce powstanie nowoczesna przestrzeń miejska dla mieszkańców, z przyjaznymi miejscami dla pieszych, w tym również osób z niepełnosprawnościami, z przestrzenią do relaksu i organizacji uroczystości gminnych. Docelowo poprawi się zarówno estetyka centrum miasta, jak i jakość infrastruktury. Dzięki tej inwestycji oraz budowie obwodnicy miasta, przebudowie parków i ograniczeniu tonażu, centrum Radzymina zyska zupełnie nowe oblicze.

Zmiana śródmieścia Radzymina poprzedzona była konkursem urbanistycznymi (w ramach którego zwyciężyła praca Radzyminiaka – Daniela Piotrowskiego), licznymi konsultacjami, skrupulatnym projektowaniem przestrzeni, procesem pozyskiwania funduszy zewnętrznych oraz trudnymi uzgodnieniami z konserwatorem zabytków. Dzisiaj wkraczamy w ostatni etap wieloletniej pracy.

centrum1.jpeg

 

centrum3.png

Kika kamieni milowych, które już za nami:

  • październik 2017 – pozyskanie 14 mln zł dofinansowania na rewitalizację dawnego terenu cmentarza ewangelickiego (zrobione), Parku Czartoryskiej (w trakcie realizacji) i części skweru w centrum Radzymina;
  • czerwiec 2018 – ogłoszenie konkursu urbanistycznego dla śródmieścia Radzymina wspólnie z Towarzystwem Urbanistów Polskich. W październiku ogłoszono wyniki i wybrano 2 zwycięskie prace;
  • czerwiec-wrzesień 2019 – konsultacje społeczne „Jakie centrum Radzymina” – poznanie opinii mieszkańców i organizacji społecznych na temat zwycięskich prac konkursowych;
  • listopad 2019 – prezentacja finalnej koncepcji rewitalizacji śródmieścia uwzględniających uwagi z konsultacji społecznych;
  • 2020 – podpisanie umowy na projektowanie parków i dróg w centrum;
  • 2021-2022 uzgodnienia z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków;
  • luty 2022 – pozyskanie 1 mln zł na rewitalizację Pl. Tadeusza Kościuszki
  • lipiec 2022 – uzyskanie pozwolenia na budowę parków;
  • 2022 – opracowywanie kosztorysów i innej niezbędnej dokumentacji;
  • grudzień 2022 – kwiecień 2023 –ogłoszenie i rozstrzygniecie przetargu (zadania 2-4);
  • marzec 2023 – pozyskanie kolejnego dofinansowania w kwocie 3 mln zł;
  • 06.04.2023r. – podpisanie umów z wykonawcą na realizację prac w zakresie rewitalizacji Radzymińskiego Rynku i pl. Tadeusza Kościuszki w Radzyminie.

 

Więcej informacji z Radzymina

Radzymin inauguruje Kolarską Triadę Powiatu Wołomińskiego 2026

W niedzielę 21 czerwca 2026 roku w Radzyminie rozpocznie się pierwsza Kolarska Triada Powiatu Wołomińskiego „Szlakiem Bitwy Warszawskiej 1920”. Inauguracyjny etap zostanie rozegrany [...]
0 komentarzy
Nabór na stanowisko Dyrektora/Dyrektorki Żłobka Gminnego w Radzyminie

Nabór na stanowisko Dyrektora/Dyrektorki Żłobka Gminnego w Radzyminie

Burmistrz Radzymina ogłasza nabór na wolne kierownicze stanowisko urzędnicze Dyrektora/Dyrektorki Żłobka Gminnego w Radzyminie. Miejsce pracy: Żłobek Gminny, ul. Wincentego Witosa 78, 05-250 [...]
0 komentarzy
Radzymin najlepszą gminą miejsko-wiejską w Polsce!

Radzymin najlepszą gminą miejsko-wiejską w Polsce!

Radzymin zajął 1. miejsce w Polsce w kategorii gmin miejsko-wiejskich w rankingu Perły Samorządu 2026. Podczas gali rankingu, która odbyła się 15 czerwca [...]
0 komentarzy
Radzymin - Spełnione marzenie Andrzeja Poczobuta - odwiedził Radzymin!

Radzymin – Spełnione marzenie Andrzeja Poczobuta – odwiedził Radzymin!

Spełniło się marzenie Andrzeja Poczobuta, który będąc w kolonii karnej marzył o odwiedzeniu Cmentarza Żołnierzy Polskich Poległych w 1920 roku w Radzyminie Niezwykłe [...]
0 komentarzy
Radzymin - Informacja o planowanych utrudnieniach drogowych - Cegielnia

Radzymin – Informacja o planowanych utrudnieniach drogowych – Cegielnia

Od dnia 16.08.2026 r. na ul. Sikorskiego, w rejonie skrzyżowań z ulicami Karskiego i Andersa, prowadzone będą roboty związane z montażem urządzeń bezpieczeństwa [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.