Weź sprawy w swoje ręce. Idź na wybory!

Weź sprawy w swoje ręce. Idź na wybory!

Wybory samorządowe już 7 kwietnia. Tego dnia wybierzemy naszych przedstawicieli do rad gmin, miast, powiatów, a także do sejmiku województwa mazowieckiego. To od naszych głosów zależy, w którym kierunku pójdzie nasze miasto, gmina, powiat i województwo. Każdy głos ma znaczenie, a wybory samorządowe to prawdziwe święto demokracji.

Jaka będzie frekwencja? To zależy od nas

7 kwietnia będziemy wybierać przedstawicieli do sejmików województw, rad gmin, powiatów i dzielnic m.st. Warszawy, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Według danych PKW na Mazowszu w wyborach samorządowych może wziąć udział aż 4 186 479 wyborców, a głosowanie odbędzie się w 3468 obwodach. Każdy wyborca otrzyma 3 lub 4 karty do głosowania, w zależności od miejsca zamieszkania.

Niestety, jak pokazują badania wybory samorządowe cieszą się zwykle nieco niższą frekwencją, niż wybory parlamentarne. Mniejszy udział w wyborach zauważalny jest zwłaszcza w dwóch grupach wiekowych – młodzi i seniorzy. A to właśnie samorządowcy są najbliżej obywateli, ich codziennych spraw i mają realny wpływ na funkcjonowanie lokalnych społeczności.

Czy Mazowsze znów będzie liderem?

Podczas ostatnich wyborów samorządowych w 2018 r. jedynym regionem, w którym frekwencja wyniosła ponad 60 proc. było Mazowsze! Najliczniej głosowali mieszkańcy Warszawy – blisko 67 proc. Do urn chętnie poszli także wyborcy w powiecie przysuskim – 65 proc., sokołowskim, szydłowieckim i warszawskim zachodnim – wszędzie po blisko 62 proc.

Jak podkreśla Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, wybory samorządowe to esencja demokracji. – Wybory samorządowe są okazją do wzięcia spraw w swoje ręce i w przypadku wygranej – służby drugiemu człowiekowi i lokalnym społecznościom.

Do udziału w wyborach zachęcają również ludzie kultury. Jak zaznacza dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej, artystka operowa, Alicja Węgorzewska-Whiskerd, wybory to nie tylko nasz przywilej, ale przede wszystkim obowiązek.

Sejmik Województwa Mazowieckiego to kluczowy organ w budowaniu konkurencyjności, atrakcyjności i bezpieczeństwa regionu. Mazowsze, jako jedna z najszybciej rozwijających się części kraju, najliczniejsze województwo, jest liderem w realizacji inwestycji, projektów unijnych i programów wsparcia, które poprawiają życie każdej i każdego z nas. Jak zaznacza marszałek Adam Struzik, 25 lat samorządu województwa mazowieckiego to okres pełen wyzwań i skok cywilizacyjny dla wszystkich jego mieszkańców. – Kiedy 25 lat temu w naszym kraju przeprowadzono reformę administracyjną, każdy z nas z optymizmem patrzył w przyszłość. Oczywiście mieliśmy swoje obawy, ale wiedzieliśmy, że przyświeca nam wspólny cel – uwolnienie energii milionów Polek i Polaków. Tak ważne było to, aby każda i każdy z nas mógł współdecydować o swojej małej Ojczyźnie – nie tylko o kierunkach rozwoju gmin, powiatów i województw, ale przede wszystkim o tym, w jaki sposób będziemy żyć jako wspólnota.

Jak oddać ważny głos?

  1. Sprawdź swoje dane w rejestrze wyborców.

  2. Znajdź swój lokal do głosowania.

  3. Przygotuj odpowiedni dokument tożsamości.

  4. Zapoznaj się z listą kandydatów i programami wyborczymi, aby dokonać świadomego wyboru.

  5. Przyjdź do lokalu wyborczego z odpowiednim wyprzedzeniem, aby uniknąć pośpiechu i ewentualnych opóźnień.

  6. Na kartach do głosowania postaw „X” w polu obok wybranych kandydatów zgodnie z instrukcjami.

  7. Zachowaj ciszę wyborczą.

Pamiętajmy, że nasz głos ma znaczenie, dlatego ważne jest, abyśmy dokonali świadomego i odpowiedzialnego wyboru. – Pójdźmy na wybory i weźmy odpowiedzialność za naszą przyszłość. Pójdźmy na wybory dla naszych dzieci i wnuków. Pójdźmy na wybory dla lepszej perspektywy naszych regionów, miast, miasteczek i wsi. Pójdźmy na wybory także dla siebie – oddajmy swój głos, bo to najcenniejszy prezent, który otrzymaliśmy od poprzednich pokoleń – apeluje marszałek Adam Struzik.

fot. Rafał Latoszek

Więcej informacji z Mazowsza

Największe polskie firmy wspierają edukację na Mazowszu

W województwie mazowieckim powstało najwięcej branżowych centrów umiejętności. Są to miejsca, w których szkoły zawodowe i technika przy wsparciu największych polskich firm tworzą [...]
0 komentarzy

Likwidujemy „białe plamy”! Rozwój opieki wczesnodziecięcej w województwie mazowieckim

Dostęp do usług opieki nad małymi dziećmi korzystnie wpływa na ich rozwój społeczno-emocjonalny i poznawczy. To także więcej możliwości kontaktów społecznych i uczenia [...]
0 komentarzy
Ponad 112 mln zł na inwestycje w mazowieckie szpitale dla wzmocnienia systemu ochrony ludności i obrony cywilnej

Ponad 112 mln zł na inwestycje w mazowieckie szpitale dla wzmocnienia systemu ochrony ludności i obrony cywilnej

Kontynuujemy działania na rzecz budowy kompleksowego systemu ochrony ludności i obrony cywilnej. Jednym z kluczowych elementów są inwestycje w mazowieckie szpitale uczestniczące w [...]
0 komentarzy
Mazowsze świętuje – 10. Edycja Mazowieckiej Marki Ekonomii Społecznej (MMES)

Mazowsze świętuje – 10. Edycja Mazowieckiej Marki Ekonomii Społecznej (MMES)

Dziesięć lat temu zrodziła się inicjatywa, która dziś stała się jedną z najważniejszych form promocji wartości społecznych, przedsiębiorczości i solidarności na Mazowszu. W [...]
0 komentarzy
Mazowiecka Gala Rozwoju Obszarów Wiejskich

Mazowiecka Gala Rozwoju Obszarów Wiejskich

Za nami wielkie święto mieszkańców obszarów wiejskich! Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego, wręczyła nagrody producentom serów zagrodowych oraz gminom za najlepsze [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.