Niejasności w sprawie wołomińskiej kompostowni

Gość Życia – Teresa Urbanowska zaprasza – Jerzy Mikulski Radny Miasta i Gminy Wołomin

O plusach i minusach hermetyzacji wołomińskiej kompostowni, kosztach przedsięwzięcia i terminach realizacji, a także o niejasnościach – z radnym Wołomina, Jerzym Mikulskim, rozmawia Barbara Wiśniowska.

– Czego dowiedział się Pan na kolejnym spotkaniu w sprawie hermetyzacji kompostowni?

– Na spotkaniu w zakładzie MZO na Starych Lipinach poinformowano nas, jak przerabiany jest obecnie kompost i jak potrzeba zagospodarować kompostownię, żeby przerabiała dużo więcej. Pokazano nam też, jak wygląda hala, której wybudowanie kosztowało 18 milionów. Pierwszym etapem rozbudowy według zarządu MZO i firmy doradczej będzie rozbudowa kompostowni i jej hermetyzacja. Wspomniano, że następnym etapem inwestycji będzie budowa linii segregującej, kolejnym ewentualnie biogazownia. Najważniejszym elementem kompostowni będzie hermetycznie zamknięta stacja przyjęć. Reaktory będą pracowały niezależnie w hali zamkniętej z zachowaniem wymogów technologicznych, z nadmuchem spod posadzki. Kto chciałby obejrzeć podobny obiekt, może zapisać się na wycieczkę w okolice Poznania, która wkrótce wyruszy z Wołomina. Jest dużym rozczarowaniem, że na spotkaniu nie został przedstawiony żaden projekt i żaden program dotyczący inwestycji. Nie powiedziano też, kto podjął decyzję o budowie tej kompostowni.

– Co powiedziano o finansowania budowy?

– Nie uzyskaliśmy na ten temat precyzyjnych informacji. Powiedziano, że całość pochłonie około 50 mln zł i że wkład 40 mln zł będzie stanowić nisko oprocentowana pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, którą zakład będzie musiał spłacać. Kiedy ma to spłacić? To już jest uzależnione od wykonawcy, który wygra przetarg. Nam, radnym, nie podoba się, że o wielu sprawach technicznych dowiemy się dopiero po wybudowaniu kompostowni, to nie jest dobre rozwiązanie dla miasta, powinniśmy najpierw poznać dokładny projekt. Najważniejsze, czego się dowiedzieliśmy to że kompostownia będzie przetwarzać rocznie 30-35 tys ton odpadów zielonych.

– Tydzień temu mówił Pan, że 20-25 tysięcy…

– Jak widać, ze spotkania na spotkanie te parametry wzrastają. Zielonych odpadów z Wołomina jest 4-5 tys ton, pozostałe mają być pozyskiwane z zewnątrz. Skąd? Odpowiedziano nam, że z tym nie będzie problemu, bo wszyscy chcą się pozbyć śmieci biodegradowalnych, zwłaszcza Warszawa. Zapytaliśmy także, dlaczego mamy budować taki wielki zakład, a nie mniejszy, który wystarczyłby na nasze potrzeby? Odpowiedziano, że kompostownia dla 5000 ton się nie opłaca, bo koszty są nieproporcjonalne do takiego sposobu przetwarzania. Domagaliśmy się analizy całego programu przebudowy: nie tylko kompostowni, ale segregowalni i biogazowni. Nie uzyskaliśmy odpowiedzi, jakie korzyści ta inwestycja przyniosłoby miastu. Odpowiedziano zdawkowo, że powstanie zakład, będą nowe miejsca pracy. Ile? Nikt nie był w stanie tego wyjaśnić. W ocenie wielu radnych ta inwestycja jest nie do końca zasadna i są wątpliwości, czy powinniśmy w nią wchodzić i zadłużać zakład. Zarząd MZO broni pomysłu z kompostownią za pomocą argumentów, że w okresie 3-5 lat wysypisko będzie wygaszane, a nie rozbudowywane i musi zarabiać na kompoście. Niestety – na rynku jest pod dostatkiem kompostu i jest nawet oddawany za darmo. Zyskowność tego przedsięwzięcia jest więc obarczona niewiadomą. Według radnych trzeba przeprowadzić analizę działań, które pozwolą na wykorzystanie potencjału MZO oraz na utrzymanie porządku w mieście.

– Jakie to mogłyby być działania?

– Na dziś borykamy się z problemem sprzątania koszy, ulic, koszenia trawników. Niektóre z tych działań są zlecane firmom zewnętrznym, a to właśnie MZO mogłoby na nich bardzo dobrze zarabiać. Bylibyśmy w stanie przedstawić kilka wariantów obsługi miasta łącznie z dbaniem o zieleń. Mamy obawy, że mimo hermetyzacji kompostowni i tak część odorów będzie się wydostawać. W tej chwili zapach wysypiska jest fatalny, a przecież w przyszłości chcemy zwiększyć ilość odpadów siedmiokrotnie. Musimy przedyskutować ponownie zasadność tej inwestycji.

MZO spółką skarbu gminy, nie może prowadzić polityki dla zysku i zwiększenia dochodu, to nie jest jej celem statutowym. Spółka powstała dla dbania o czystość miasta. Mogłaby dbać o tereny zielone, przycinać drzewa, na razie tego w mieście brakuje. Kiedy zaczęła się modernizacja DW634, niepotrzebnie wycięto wiele drzew, a taki właśnie zakład mógłby zadbać, żeby pozostawiono te, które nie kolidowały z inwestycją.

– Pojawiają się pytania, czy pożyczkę z NFOŚ będzie spłacać tak naprawdę miasto?

– Gmina musi udzielić gwarancji, że MZO spłaci pożyczkę: albo zastawić jakieś dobra, albo znaleć inne zabezpieczenia.

– Inne miasta, które by przywoziły śmieci biodegradowalne do naszej kompostowni, uiszczałyby za to opłaty?

– Oczywiście.

– Co jeśli owe miasta stwierdzą jednak, że taniej jest wozić śmieci do bardziej oddalonej kompostowni?

– Jeśli się nie zagwarantuje strumienia odpadów, będzie to stanowić zagrożenie dla płynności finansowej kompostowni. Miasto musi mieć klarowne dane dotyczące tej inwestycji. Na razie tego brakuje, zakłada się, że jakoś to będzie, a tak nie można. Radni domagają się szczegółowego raportu. Ja dodatkowo oczekuję, że powstanie komisja ochrony środowiska.

Więcej wiadomości z Mazowsza

Mazowiecka Grupa SPEED podsumowała tydzień intensywnych działań na drogach regionu

Mazowiecka Grupa SPEED podsumowała tydzień działań na drogach regionu

Ponad 855 ujawnionych wykroczeń, blisko 900 skontrolowanych pojazdów, 16 zatrzymanych praw jazdy i 47 dowodów rejestracyjnych — to efekt tygodniowych działań Mazowieckiej Grupy [...]
0 komentarzy

Niechlubny „rekordzista” zatrzymany przez drogówkę, miał 6 dożywotnich zakazów i ponad 1,5 promila- mężczyzna trafił do aresztu

Policjanci z otwockiej drogówki, podczas kolejnych działań pod kryptonimem „Trzeźwość” prowadzonych na terenie gminy Kołbiel, zatrzymali 43-latniego kierowcę Seata. Mężczyzna nie tylko miał [...]
0 komentarzy

Północnoprascy policjanci zatrzymali kolejnego dilera z Brzeskiej i jego pomocnika

Doskonale skoordynowane działania operacyjnych, kryminalnych i dzielnicowych z północnopraskiej komendy, w rejonie ul. Brzeskiej, poprzedzone szczegółową analizą aktywności osób z lokalnego środowiska, zakończyły [...]
0 komentarzy
Skok do wody na dawnej żwirowni zakończył się dramatem. 32-latek trafił śmigłowcem LPR do szpitala

Skok do wody na dawnej żwirowni zakończył się dramatem. 32-latek trafił śmigłowcem LPR do szpitala

Groźne zdarzenie nad wodą w miejscowości Trzcianka w powiecie wyszkowskim. W sobotę, 20 czerwca, około godziny 15:30 służby ratunkowe zostały wezwane na teren [...]
0 komentarzy
Samochód staranował ogrodzenie cmentarza w Zakroczymiu. Poranna kolizja zakończyła się bez rannych

Samochód staranował bariery przed ogrodzeniem cmentarza w Zakroczymiu

Groźnie wyglądające zdarzenie drogowe w Zakroczymiu w powiecie nowodworskim. W sobotę, 21 czerwca 2026 roku, w godzinach porannych do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego [...]
0 komentarzy
Motocyklista zderzył się z ciężarówką. Lądował śmigłowiec LPR

Motocyklista zderzył się z ciężarówką. Lądował śmigłowiec LPR

Sezon motocyklowy trwa w najlepsze, a na drogach powiatu łosickiego można spotkać coraz więcej jednośladów. Motocykl daje poczucie wolności i pozwala czerpać radość [...]
0 komentarzy

Jego łupem padły okulary i namioty

Policjanci piaseczyńskiej drogówki zatrzymali 36-letniego obywatela Ukrainy podejrzanego o dokonanie kradzieży okularów i namiotów. Sprawca wyniósł z obiektu handlowego asortyment o wartości ponad [...]
0 komentarzy
Szczęśliwy finał poszukiwań 15-latki. W akcji uczestniczyło blisko 150 osób

Szczęśliwy finał poszukiwań 15-latki. W akcji uczestniczyło blisko 150 osób

Po kilku godzinach intensywnych poszukiwań zakończyła się akcja odnalezienia 15-letniej mieszkanki powiatu wołomińskiego, która 16 czerwca 2026 roku oddaliła się z miejsca zamieszkania [...]
0 komentarzy

Nocna kolizja w centrum Legionowa. Trzy osoby badane przez ratowników, droga była całkowicie zablokowana

Groźne zdarzenie drogowe w Legionowie. W piątek, 19 czerwca, około godziny 22:05 służby ratunkowe zostały zadysponowane do kolizji dwóch samochodów osobowych na ulicy [...]
0 komentarzy
Poważne zderzenie busa z motocyklem na DK62. Młody motocyklista trafił pod opiekę ratowników

Poważne zderzenie busa z motocyklem na DK62. Młody motocyklista trafił pod opiekę ratowników

Groźne zdarzenie drogowe na drodze krajowej nr 62 w rejonie miejscowości Goławin w powiecie płońskim. Dziś około godziny 13:40 doszło tam do zderzenia [...]
0 komentarzy
Bus wjechał do rowu – 4 osoby ranne

Bus wjechał do rowu – 4 osoby ranne

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w czwartek (18.06) na DK62 w Mołomotkach-Dwór (gm. Repki). Mundurowi ustalili, że kierujący Renaultem stracił panowanie nad samochodem i [...]
0 komentarzy
Miał jechać 50, pędził 128 km/h. Surowa kara dla 35-latka

Miał jechać 50, pędził 128 km/h. Surowa kara dla 35-latka

Rażącego złamania przepisów ruchu drogowego dopuścił się 35-letni mieszkaniec powiatu przasnyskiego, który w obszarze zabudowanym, przekroczył dozwoloną prędkość aż o 78 km/h. Mężczyzna [...]
0 komentarzy
Nietrzeźwy kierujący skuterem nie zatrzymał się do kontroli

Nietrzeźwy kierujący skuterem nie zatrzymał się do kontroli

Swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem stworzył zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. 49 – letni kierujący skuterem, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej, miał [...]
0 komentarzy
Fałszywe alarmy w całej Polsce. Prokuratura i cyberpolicja rozbiły grupę działającą przez internet

22-latek jechał pod wpływem narkotyków, miał przy sobie znaczne ilości mefedronu- trafił do aresztu

Policjanci z otwockiej drogówki zatrzymali 22-letniego kierowcę BMW, który prowadził pojazd pod wpływem THC i metamfetaminy. Podczas kontroli pojazdu policjanci ujawnili przewożone przez [...]
0 komentarzy
Wsiadł za kierownicę, mimo, że miał zatrzymane prawo jazdy na 3 miesiące. Teraz straci uprawnienia na kolejne 3

Wsiadł za kierownicę, mimo, że miał zatrzymane prawo jazdy na 3 miesiące. Teraz straci uprawnienia na kolejne 3

35-letni mieszkaniec powiatu płońskiego wsiadł za kierownicę mimo, że miał zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.