?Akcja Aktywacja? w Dąbrówce na półmetku

W ramach projektu ?Akcja Aktywacja? Gminne Centrum Kultury w Dąbrówce ogłosiło jeszcze przed wakacjami konkurs na najciekawsze inicjatywy lokalne. Do realizacji wybrano kilka projektów, które zostały dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2017.

Do chwili obecnej w gminie Dąbrówka odbyły się dwa z czterech wybranych wydarzeń kulturalnych. Pierwszym z nich był festyn rodzinny nad Bugiem, który odbył się w niedzielę, 20 sierpnia. Mimo deszczowej aury nie zabrakło chętnych do wspólnej zabawy. Każdy mógł skorzystać z darmowych stoisk animacyjnych, wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych i skosztować przygotowanych z tej okazji smakołyków. Na scenie- samodzielnie ?ubitej? podczas warsztatów przed Festynem, wystąpił prawdziwy magik oraz Chór ?Radzyminianka? działający przy Stowarzyszeniu Seniorów Ziemi Radzymińskiej. Po występach rozpoczęto tańce ?na dechach?, które przyciągnęły i zatrzymały do późnych godzin wieczornych sympatyków zabawy na świeżym powietrzu.
Trzy tygodnie później, 10 września na placu świetlicy wiejskiej w Trojanach odbył się piknik rodzinny, którego zwieńczeniem było kino plenerowe. Organizatorzy zadbali o atrakcje dla dzieci i dorosłych. Dzieci brały udział w konkurencjach sprawnościowych, plastycznych i wiedzy na temat historii regionu. Dorośli natomiast w kategoriach na najlepsze ciasto i przetwory. Piknik zakończyły seanse filmowe, dla dzieci filmu Sing i dla dorosłych ?Asy bez kasy?.

– Od dawna szukaliśmy sposobu na zaangażowanie mieszkańców w tworzenie oferty kulturalnej na terenie gminy Dąbrówka. Do tej pory to my byliśmy organizatorami przedsięwzięć, a mieszkańcy brali w nich tylko udział. Program Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2017 dał nam szansę poznania naszych odbiorców, wsparcia ich merytorycznie i finansowo w podejmowanych działaniach. Już pierwszy etap projektu był dla nas zaskoczeniem. W spotkaniach badawczych mieszkańcy otwarcie wyrażali swoje opinie na temat działalności i potrzeb kulturalnych w gminie. Dzięki temu byliśmy w stanie opracować diagnozę potrzeb kulturalnych, na podstawie której będziemy poszerzać naszą ofertę. Drugim etapem był konkurs, w ramach którego oferowaliśmy wsparcie finansowe dla najciekawszych inicjatyw lokalnych. Ich wyznacznikiem było zaangażowanie jak największej ilości osób do tej pory nieaktywnych w życiu kulturalnym. Dofinansowanie otrzymały 4 inicjatywy. Za sobą mamy już dwie realizacje- Festyn Rodzinny nad Bugiem w Kuligowie i Piknik rodzinny, kino plenerowe ?Z rodziną na piknik? w Trojanach – powiedziała Anna Maniecka, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Dąbrówce

Na realizację czekają jeszcze 2 projekty, wśród nich inicjatywa mieszkańców Wszebor, zatytułowana ?Kulturalni razem?. Wszeborzanie postanowili powołać do życia amatorski teatr. Zadeklarowali, że sami uszyją część strojów, wykonają charakteryzację i niezbędne rekwizyty. Zaplanowali już dwa przedstawienia, które mają się odbyć we Wszeborach (13 października) oraz w siedzibie Gminnego Centrum Kultury w Dąbrówce (15 października). Celem inicjatywy jest przede wszystkim integracja mieszkańców, a także aktywizacja osób dotychczas biernych, pokazanie możliwości szerzenia kultury przez amatorów. Ponieważ w wydarzenie zaangażowani są m.in. nauczyciele miejscowej szkoły jednym z celów jest także budowanie wizerunku szkoły jako ośrodka integrującego społeczność lokalną i promującego pozytywne wartości.
Bardzo ciekawym i godnym naśladowania projektem jest inicjatywa Aktywny Senior, która zainauguruje działalność Klubu Seniora w Trojanach. Inicjatorzy, 7 października, zorganizują bal dla seniorów z całej gminy Dąbrówka. W promocję projektu, a także jego organizację zaangażowali się mieszkańcy Trojan w wieku emerytalnym. Celem imprezy jest nie tylko integracja środowiska seniorów, ale także zebranie informacji o potrzebach tej grupy wiekowej. Podczas imprezy zostaną także zebrane deklaracje członków powstającego Klubu Seniora.

Jak widać na przykładzie gminy Dąbrówka, mieszkańcy naszego powiatu doskonale potrafią zadbać o to, aby w naszych ?małych Ojczyznach? nie brakowało wydarzeń kulturalnych i inicjatyw społecznych.
Duża w tym zasługa kierownictwa i pracowników Gminnego Centrum Kultury, które za jeden z celów swojej działalności stawia integrację i aktywizację lokalnej społeczności.

– Efekty pracy mieszkańców są zdumiewające. Społeczności nie tylko podjęły się opracowania inicjatyw, ale również sumiennie i z zaangażowaniem zrealizowały swoje pomysły. Sukcesem inicjatyw była frekwencja na przedsięwzięciach. Mimo nieprzychylnej pogody i w Kuligowie i w Trojanach było dużo ludzi. Przed nami jeszcze dwie realizacje, za które mocno trzymamy kciuki ? podsumowała Anna Maniecka

Aleksandra Olczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.