W związku z prognozowanymi wysokimi temperaturami zwracam się z apelem do wszystkich mieszkańców Powiatu o zachowanie szczególnej ostrożności oraz troskę o bezpieczeństwo własne i innych osób.
Upały mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach również życia. Szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze, osoby chore, samotne, z niepełnosprawnościami, a także osoby pracujące lub przebywające przez dłuższy czas na zewnątrz. W czasie wysokich temperatur przypominam, że należy unikać długotrwałego przebywania na słońcu, ograniczyć wysiłek fizyczny w godzinach największego nasłonecznienia, regularnie pić wodę oraz przebywać, w miarę możliwości, w chłodnych i zacienionych miejscach. Warto również pamiętać o nakryciu głowy, lekkiej i przewiewnej odzieży oraz o stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych.
Zwracajmy również uwagę na osoby z najbliższego otoczenia, które mogą potrzebować pomocy w czasie upałów. Przypominam także, aby nie pozostawiać dzieci, osób starszych ani zwierząt w zamkniętych pojazdach, nawet na krótki czas. Wysoka temperatura wewnątrz samochodu może bardzo szybko stworzyć bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. W przypadku zauważenia osoby wymagającej pomocy lub wystąpienia objawów przegrzania organizmu, takich jak osłabienie, zawroty głowy, nudności, dezorientacja, omdlenie czy bardzo wysoka temperatura ciała, należy niezwłocznie wezwać pomoc, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Dbajmy o siebie nawzajem. Odpowiedzialność, rozwaga i wzajemna troska mogą zapobiec wielu niebezpiecznym sytuacjom.
– Starosta Powiatu Wołomińskiego Arkadiusz Werelich
Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego
Apel Starosty Powiatu Wołomińskiego związany z prognozowanymi upałami
Ząbki uruchomią autobus do Dworca Wschodniego
Marki – Wotum zaufania i absolutorium
Twój głos jest ważny!

