Artystyczni Arkowicze

Od 21 września w siedzibie Fundacji Osób Niepełnosprawnych ARKA w Wołominie od kilku tygodni odbywają się artystyczne warsztaty prowadzone przez aktywnych seniorów skupionych przy Mazowieckim Forum Biznesu Nauki i Kultury. Trwający od 21 września projekt szybkimi krokami zbliża się do finału.
Projekt o nazwie „I Ty możesz zostać artystą” realizowany jest dzięki finansowemu wsparciu ze środków Gminy Wołomin. W ramach projektu jego uczestnicy mają zapewniony bezpłatny dostęp do niezbędnych materiałów, sprzętu i narzędzi a zajęcia prowadzą artyści na co dzień tworzących w różnych technikach. – Staramy się, aby proponowane przez nas formy zajęć odpowiadały możliwościom manualnym grupy oraz aby zaspokajały ich potrzebę doznań artystycznych. Stawiamy też przed uczestnikami zajęć coraz wyżej poprzeczkę. Widzimy jaką radość daje im możliwość własnoręcznego wykonania stroików na stół czy ozdób świątecznych – mówi Teresa Urbanowska, koordynator projektu w ramach którego w Arce równolegle pracują dwie grupy: jedna z nich pisze ikony druga zaś poszukuje form twórczości odpowiadających potrzebom i możliwościom niezdecydowanych. – Mnie najbardziej cieszy to, że coraz chętniej w zajęcia angażują się nawet osoby początkowo do nich nie przekonane. Po prostu siadają przy stole i tworzą.
Pojawił się też efekt projektu, na który po cichu liczyłam, przystępując do organizowania warsztatów u „Arkowiczów”. Ewa – jedna z osób należących do Fundacji, zainspirowana tymi działaniami, postanowiła również spróbować swoich sił jako instruktorka. Jej własna propozycja – tworzenia biżuterii przy użyciu niewielkich krosien – spotkała się z zainteresowaniem koleżanek i kolegów z Fundacji. Dzięki możliwości zgromadzenia niezbędnych materiałów wraz z grupą tworzy piękne bransoletki i naszyjniki. Podobnie jest z pisaniem ikon – nasi „uczniowie” coraz śmielej piszą je nawet w dni w bez instruktorów. To fajny efekt naszej współpracy – podkreśla koordynatorka projektu. W najbliższy piątek odbędą się ostatnie projektowe zajęcia jednak zarówno uczestnicy jak i instruktorzy mają nadzieję, że stworzą wspólnie jeszcze nie jedną pracę.

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.