Będzie beton zamiast drzew

Wycinka drzew przy DW 634

Trwa wycinka drzew przed planowaną przebudową drogi wojewódzkiej 634. W Wołominie, w okolicach ul. 1 Maja słychać dziś warkot pił mechanicznych. Do wycięcia wzdłuż wspomnianej drogi przeznaczono ich kilkaset w samym tylko Wołominie (wszystkie). – Walczymy o te drzewa które nie kolidują z projektem, które stoją w miejscach projektowanej zieleni. Walczymy tylko o te które mogą stać nie będąc przeszkodą w budowie drogi i te które są bezpieczne dla mieszkańców. Według specjalisty dr Marzeny Suchockiej to około 60% drzew które zaznaczone są do wycinki. Juz części tych drzew nie ma ze względu na wycinkę prowadzoną dzisiaj (6 grudnia) . Jutro (7 grudnia) będą kolejne drzewa cięte (te które mogły by zostać bo nie kolidują z projektem). A tak dla Ironi – >Na samym końcu będą cięte Topole na które wszyscy się zgadzają na wycinkę ze względów bezpieczeństwa. Mieszkańcy złożyli petycję, składali podpisy, pisali pisma urzędowe i prywatne wiadomości do władz miasta, starosty inwestora i wykonawcy – mówi Konrad Stawicki, mieszkaniec Wołomina, członek stowarzyszenia „Inicjatywa dla drzew – Wołomin”

Do tej pory, kiedy jechaliśmy ulicą 1 Maja w Wołominie, mijaliśmy setki kilkudziesięcioletnich ogromnych drzew. Szczególnie w maju cieszył oko widok kasztanowców kwitnących na czerwono, a latem dawał się wyczuć zapach kwitnących lip. Dzieci wiosną i latem szły do szkoły w ich cieniu, jesienią zbierały kasztany. Tysiące mieszkańców bloków w tej okolicy korzystało z zielonej osłony, która oddzielała ich od ruchliwej ulicy. Od dziś ma zabraknąć tej osłony, tego cienia i zapierających dech widoków czerwonych kwiatostanów. Pierwsze drzewa już zostały wycięte.

Co mieszkańcy dostaną w zamian? Trasa nr 634 nie zostanie poszerzona o dodatkowy pas ruchu. Dojdą ścieżki rowerowe i parkingi i parking wzdłuż bloków w miejscu kasztanowców. Przejazdy będą sprawniejsze i szybsze. Czy jednak interesuje to niezmotoryzowanych mieszkańców, zwłaszcza osoby starsze? Niewątpliwym minusem jest, że niektóre chodniki dla pieszych mają zaczynać się w odległości 1m od ścian bloków, a parkingi? W lecie beton będzie się nagrzewał. Życie w wołomińskich blokach zacznie się kojarzyć z klimatem Sahary.

Raczej nie o takim życiu i takim widoku marzyli mieszkańcy tego osiedla. Nic dziwnego, że protestują. Te drzewa były zapewne jedynym ładnym elementem krajobrazu za ich oknami. Widok kostki brukowej nie zrekompensuje im straty. Denerwują się i twierdzą, że nie było konsultacji społecznych w tej sprawie.

Co na to urzędnicy?

Pracownik Wydziału Mediów i Komunikacji Urzędu Miejskiego w Wołominie poinformował, że burmistrz Wołomina, Elżbieta Radwan, dąży do zachowania jak największej liczby drzew, rozmawia z wykonawcą i razem oceniają, które drzewa nie kolidują z inwestycją i mogą pozostać na swoim miejscu.

– Na moją prośbę odbyło się spotkanie z Panią Burmistrz Elżbietą Radwan.  Usłyszałem deklarację, że Gminie Wołomin zależy na uratowaniu tych drew przed wycinką (mowa o drzewach wskazanych przez  eksperta dr Marzenę Suchocką, zatrudnioną przez Gminę Wołomin)  – mówi Konrad Stawicki, mieszkaniec Wołomina, działacz stowarzyszenia „Inicjatywa dla Drzew”.

Inicjatywa dla Drzew – Wołomin

„Inicjatywa dla Drzew – Wołomin” to grupa ludzi w której działają zwykli mieszkańcy Wołomina. Założyli stowarzyszenie 24 listopada po to żeby móc rozmawiać z urzędnikami jako organizacja pozarządowa a nie poszczególni mieszkańcy. Pan Konrad wczoraj (5 grudnia) wstrzymał wycinkę jednego dużego dębu przy blokach. Pracownicy budowy nie otaśmowali terenu i pod drzewami spacerowały matki z wózkami. Interweniujący przywołał w rozmowie z drogowcami przepisy BHP do których się nie zastosowano narażając tym samym na niebezpieczeństwo przechodniów. Dziś teren był już nie tylko otaśmowany ale również dobrze zabezpieczony. Pan Konrad, powołując się na rozmowy i pisemne informacje od gminy o prowadzonych działaniach i rozmowach celem zachowania drzew o których mówi ekspertyza dr Marzeny Suchockiej spotkał się z ich strony z pobłażliwym uśmiechem.

Ktoś wezwał na miejsce Policję. – Policja przyjechała nie po to, żeby ochronić drzewa, ale żeby mnie usunąć – dodaje Stawicki. – Ja założyłem w obronie drzew petycję na stronie petycje.com, ostatnio było tam ok. 650 podpisów. Rozumiem, że topole kolidują z budową. Pogodziliśmy się, że będą wycięte. Nikt nie ma pretensji do budowlańców, że robią swoją robotę i zarabiają pieniądze. Pretensje są o to, że nikt wcześniej nie postarał się ochronić tych drzew, które nie kolidują z inwestycją: pięknych dębów, lip, kasztanowców i wielu innych cennych drzew. Dopiero teraz, gdy inwestycja weszła w stan realizacji a na oznaczone czerwonym X drzewa ostro zareagowali mieszkańcy, strona urzędowa się obudziła i przekonuje, że coś robi by te drzewa ratować, choć już prace przy wycince ruszyły pełną parą. Czas na takie działania był dawno, gdy zapadła decyzja o realizacji tej inwestycji i przygotowywano dokumentacje.
Dziś będzie w Wołominie rozświetlona choinka. Dziwna taka uroczystość, kiedy kilka ulic dalej słychać dźwięk pił – mówi nasz rozmówca.

Okiem inwestora

– Drzewa kolidują z inwestycją, to jest jedyny powód wycinki – informuje Monika Burdon, rzecznik prasowy Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Warszawie. – Na terenie Wołomina wycinamy 70 drzew. Dziś może się mieszkańcom wydawać, że z obecną drogą te drzewa nie kolidują, ale przecież ją poszerzymy. Na potrzeby tej inwestycji wykupiliśmy 250 nieruchomości. Za chwilę nie będzie ogrodzeń, które są widoczne teraz, będą przesunięte. Droga to nie tylko to, co widzimy. Będzie jezdnia, chodnik, ścieżka, ale też cała infrastruktura podziemna, czyli sieci wysokiego napięcia, gaz, teletechnika, światłowody, kanalizacja sanitarna, wodociągi – one też będą przesuwane. Często korzenie drzew kolidują z przenosinami sieci podziemnej. To naprawdę nie jest nasz wymysł. Staramy się realizować inwestycje w zgodzie z przyrodą. To nie jest tak, że idziemy i tniemy jak leci.

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich niedawno ukończył inwestycję w Brwinowie. Akurat tam była możliwość zachowania drzew, zostały otoczone osłonami i rosną do dziś.

Monika Burdon zwraca uwagę, że wybór jest trudny. Albo poszerzamy drogę o dodatkowy pas i wycinamy drzewa, albo zostawiamy tak jak jest i tylko remontujemy istniejącą nawierzchnię, żeby ochronić drzewa. Nie da się mieć ciastka i zjeść ciastka.

– Nagle w imieniu wielotysięcznego Wołomina wypowiada się 5 czy 10 osób? Zapytajmy wszystkich o zdanie – proponuje rzeczniczka MZDW. – Z mojej perspektywy to jest tak, że jedni mieszkańcy chcą zachowania drzew, a inni dzwonią do nas z pytaniami, kiedy droga będzie poszerzona, bo chcą szybciej odebrać dzieci ze szkoły i przedszkola. Domagamy się dobrej infrastruktury, więc ponieśmy konsekwencje rozbudowy. Ona też pozwoli miastu odetchnąć. Kiedy samochody nie stoją w korkach, produkują mniej spalin. Drzewa były sadzone w latach 80, wtedy ruch był żaden. Dziś codziennie tą drogą przejeżdża 40 tysięcy samochodów, w tym wiele ciężarowych. Drogi wojewódzkie są drogami tranzytowymi.

Rzeczniczka MZDW zwraca uwagę, że prace projektowe trwały 8 lat. Był sporządzony bardzo szczegółowy raport. Przez rok obserwowano okresy wegetacji lokalnych roślin. Nikt nie zgłaszał sprzeciwu na tym etapie, nie było odwołań. Pojawiły się później wraz z zezwoleniem na wykonanie inwestycji.

– Odbyło się wiele spotkań. Ja uczestniczyłam w konsultacjach w Zielonce w 2010, kiedy pierwszy raz przystąpiliśmy do procesu projektowego – wspomina Monika Burdon.

Rzeczniczka przypomina, że wokół rozbudowanej drogi będą posadzone nowe drzewa, które nie rosną aż tak głęboko, wysoko i nie mają tak grubych pni, zatem nie stanowią zagrożenia dla użytkowników drogi: Pojawi się ponad 1800 krzewów i drzewa. Kompensacja wycinanej zieleni jest to obowiązek wynikający z ustawy.

Mieszkańcy nie chcą nowych drzew, tylko ratowania starych

Współtwórca stowarzyszenia „Inicjatywy dla Drzew – Wołomin” przygląda się planom projektu i ma szereg wątpliwości.

– Zainteresowałem się tą budową i mam projekty. W Wołominie wcale nie ma powstać trzeci pas, tylko ma być zrobiony parking – zauważa Stawicki. – Przy dobrych chęciach drzewa mogłyby zostać zachowane. Mam dużo żalu do urzędników, do wczoraj działałem w nadziei, że coś zrobią. Zdałem sobie sprawę, że nie mówili prawdy. Mydlili nam oczy. Fakty są takie, że drzewa leżą.

Konrad Stawicki prywatnie interesuje się przyrodą, hoduje nawet pszczoły.

– Zostaną posadzone nowe patyki, które nie zastąpią tych kilkudziesięcioletnich miododajnych lip – zapewnia. – Mają nigdy nie urosnąć za wielkie i nie stanowić problemu. Nie zastąpimy drzew różyczkami. Nawet 100 platanów nie zastąpi jednej dojrzałej kilkudziesięcioletniej miododajnej lipy. Lipa jest jednym z najdłużej żyjących obok dębów drzew, może w zdrowiu żyć 350 lat, niektóre dożywają 400 albo i więcej. Platany to nie są drzewa rodzime.

Petycję o uratowanie drzew podpisują coraz to nowe osoby. „Mieszkam przy ul. 1 Maja i wiem, jak dla nas mieszkańców te drzewa są ważne. Nie zgadzam się z całkowitym ich wycięciem!” pisze Pani Katarzyna z Wołomina. Komu bliski jest los drzew, może przyjść protestować wraz z innymi lub podpisać petycję:

https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fwww.petycjeonline.com%2Fratujmy_nasze_drzewa_wycinka_n_ul_1_maja%3Ffbclid%3DIwAR3sQLoBb2kyatSy1w2wbQvlo5uVcMsRRjYQKU07lGhbIVwBKy-VSHMj1HE&h=AT0dfpOUr9_oifqXrPOrbY0OpUFul1mNNWafIzzAKFOb9r_8KvmkSrmlPHvQrsxncm5ozT5xC51awTChgyClXPAPTfPO9dq8ISdfwD9STuJjk78Z367o6qGySHHjdQ9AQQ&__tn__=-UK-R&c[0]=AT2Sgun2PWeHhWOaFXreJu2fEukD-SBOo8dK4E-xXE3Uf_bbh3oUjtY6HkejtdpyLY_otCsdRSE6NWWNR-kbatM9WA-CLxvde_vtk0edjDkiaSWs_j5ei3rNUwqj-ADxsa5KQCp3nljwroJC_o1lhZcAFCmH2w7OUH49j3KMH5mHoelfV-wuci7lPVpMnkEcaNWOVnXXJ9X4

– Dziś może być już za późno na protestowanie, kiedy są wydane prawomocne decyzje na wycinkę – zauważa Igor Sulich, dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Wołominie. – Czas na to był wcześniej.

Miłośnicy przyrody nie poddają się i mają nadzieję, że póki drzewa stoją, a nie leżą – da się je obronić. – Ciągle wierzymy, że nasi włodarze mówili prawdę i uratują chociaż część tych drzew – mówi na zakończenie rozmowy z nami Konrad Stawicki.

Barbara Wiśniowska

Fot: Inicjatywa dla Drzew – Wołomin

 

Więcej wiadomości z Mazowsza

Poślizg zakończony wywrotką

Poślizg zakończony wywrotką

Strażacy wezwani do Kobyłki 14 września o godz. 21:01 na miejscu zdarzenia zastali dziwny widok. Samochód osobowy leżał na boku, był zamknięty i [...]
0 komentarzy
Auto w rowie

Auto w rowie

Podczas opadów obfitego deszczu, choć nie było u nas powodzi, ucierpieli podróżni i ich samochody. Niejeden kierowca wpadł w poślizg – ten w [...]
0 komentarzy
Zderzenie trzech samochodów

Zderzenie trzech samochodów

Wszystkie zderzenia i wypadki są bardzo przykre, ale zderzenia trzech samochodów – zwłaszcza. Niestety, zderzenie takie miało miejsce w Markach 15 września o [...]
0 komentarzy
Poszukiwany czerwoną notą wpadł przez nadmierną prędkość [wideo]

Poszukiwany czerwoną notą wpadł przez nadmierną prędkość [wideo]

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KSP podczas kontroli drogowej zatrzymali poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania 56-latka. Mężczyzna kierujący BMW, jadąc ulicą Puławską, przekroczył dopuszczalną prędkość. [...]
0 komentarzy

Policyjna eskorta do szpitala

W pracy policjanta każdy dzień jest inny i niesie ze sobą nowe wyzwania. Podczas swojej służby funkcjonariusze wykonują wiele różnych czynności. Tym razem [...]
0 komentarzy
Kosztowny wybryk chuligański - uszkodzili szyby w drzwiach wołomińskiej komendy

Kosztowny wybryk chuligański – uszkodzili szyby w drzwiach wołomińskiej komendy

Kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności grozi 29 i 24-latkowi, którzy kilka dni temu dopuścili się uszkodzenia szyby w drzwiach zewnętrznych wołomińskiej [...]
0 komentarzy

Motorowery ze zmodyfikowanymi silnikami, i ich nieletni kierowcy łamali przepisy [wideo]

Policjanci z garwolińskiej drogówki zatrzymali 16-letnich motorowerzystów, którzy wyprzedzali inny pojazd przekraczając podwójną linię ciągłą w rejonie przejścia dla pieszych. Okazało się, że [...]
0 komentarzy
Za niebezpieczną jazdę straciła prawo jazdy

Za niebezpieczną jazdę straciła prawo jazdy

Policjanci w wyszkowskiej drogówki zatrzymali prawo jazdy 55-letniej mieszkance gminy Wyszków za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Kobieta najpierw złamała przepisy ruchu [...]
0 komentarzy
Sprzątając domy, okradała ich właścicieli

Sprzątając domy, okradała ich właścicieli

31- letnia mieszkanka powiatu piaseczyńskiego sprzątała domy, jednocześnie okradając ich właścicieli. Jej łupem padły pieniądze, złota biżuteria oraz zegarki. Jak ustalono przestępczy proceder [...]
0 komentarzy
Złodzieja rowerów zdradziły ubrania w których dokonywał kradzieży

Złodzieja rowerów zdradziły ubrania w których dokonywał kradzieży

Efektem wnikliwych działań grodziskich kryminalnych jest zatrzymanie 30–latka i przedstawienie mu zarzutów kradzieży. Policjanci ustalili, że mężczyzna jest podejrzany o kradzież trzech rowerów [...]
0 komentarzy
Brutalny agresor trafił do aresztu na 3 miesiące

Brutalny agresor trafił do aresztu na 3 miesiące

Sąd przychylił się do wniosku Prokuratury Rejonowej w Otwocku o zastosowanie najsurowszego ze środków zapobiegawczych wobec 17- letniego mieszkańca Józefowa, który brutalnie zaatakował [...]
0 komentarzy
Areszt za kradzież rozbójniczą, uszkodzenie ciała oraz posiadanie narkotyków

Areszt za kradzież rozbójniczą, uszkodzenie ciała oraz posiadanie narkotyków

Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Tłuszczu wraz ze słuchaczami z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, kilka minut od zgłoszenia namierzyli i zatrzymali sprawcę [...]
0 komentarzy

Niewybuch – potrzebna była ewakuacja

Na terenie prac pogłębiania stawu w Siennie natrafiono na 50-kilogramowy niewybuch, którym okazała się bomba lotnicza z czasów II wojny światowej. Policjanci z [...]
0 komentarzy
Zmanipulowany przez fałszywych brokerów stracił 200 000 zł

Zmanipulowany przez fałszywych brokerów stracił 200 000 zł

12 września do siedleckiej policji zgłosił się mężczyzna, który padł ofiarą fałszywych brokerów. Chcąc wypłacić rzekomo zgromadzone kryptowaluty, dał się zmanipulować i stracił [...]
0 komentarzy
Policyjne działania „CICHE MIASTO II”. Mandaty na blisko ćwierć miliona złotych

Policyjne działania „CICHE MIASTO II”. Mandaty na blisko ćwierć miliona złotych.

567 mandatów karnych na łączną kwotę blisko ćwierć miliona złotych to efekt działań policjantów Wydziału Ruchu Drogowego, Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową, [...]
0 komentarzy

Jedno przemyślenie nt. „Będzie beton zamiast drzew

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.