Bezpieczny weekend majowy dobiega końca, zadbajmy o bezpieczny powrót

Majowy weekend 2018 dobiega już końca. Przed nami już tylko powroty do miejsc zamieszkania i pobytu. Duża grupa zmotoryzowanych wyruszy w krótsze bądź dłuższe trasy. Pamiętajmy: to, czy dojedziemy bezpiecznie do celu, w dużej mierze zależy od nas samych. Nad naszym bezpieczeństwem cały czas będą czuwać policjanci drogówki i prewencji. Należy się także spodziewać częstych kontroli stanu trzeźwości.

 

Weekend majowy 2018 powoli zbliża się do końca. Teraz czekają nas już tylko powroty do miejsc zamieszkania. Zarówno w sobotę jak i niedzielę należy się spodziewać częstszych kontroli drogowych. Policjanci będą zwracać uwagę na stan techniczny pojazdów, sposób przewożenia pasażerów oraz czy mają zapięte pasy bezpieczeństwa. Nie będzie żadnej taryfy ulgowej dla piratów drogowych łamiących ograniczenia prędkości czy wyprzedzających „na trzeciego”. Należy się także spodziewać częstych kontroli stanu trzeźwości.

Jednak nawet najlepiej zorganizowane i przeprowadzone działania policyjne nie są w stanie zapewnić każdemu bezpieczeństwa. Zapewniamy je sobie sami przez kulturalną jazdę, zgodną z przepisami prawa. Apelujemy też do pasażerów: nie bądźcie bierni w przypadku brawurowej, ryzykownej, pozbawionej wyobraźni jazdy! Trzeba reagować i stanowczo się temu sprzeciwiać, żądając bezpiecznej jazdy.

Kilka praktycznych rad przed wyjazdem w trasę:

1. Należy sprawdzić stan techniczny pojazdu.
2. Dokładnie zaplanować trasę podróży, uwzględniać prognozy pogody, korzystając z mapy aktualnych i prognozowanych warunków drogowych w Polsce oraz korzystać z atlasów samochodowych, planów miasta itp.
3. Kierowca musi być wypoczęty i trzeźwy!
4. Wyjazdu nie należy odkładać na ostatnią chwilę.
5. Należy unikać jazdy na wschód w godzinach przedpołudniowych i na zachód w godzinach popołudniowych, ponieważ wtedy oślepia słońce.
7. Po dwóch ? trzech godzinach jazdy należy obowiązkowo zrobić co najmniej 15-minutową przerwę w bezpiecznym miejscu ? na parkingu, przy motelu, na stacji paliw.
8. Nigdy nie umawiajmy się z rodziną na konkretną godzinę przyjazdu do miejsca docelowego, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich zdarzeń na drodze.
9. Pamiętajmy – nie jesteśmy sami na drodze, a kodeks drogowy obowiązuje przez cały rok, a nie tylko wtedy, gdy Policja prowadzi działania!
10. Apelujemy także do motocyklistów o rozwagę i bezpieczną, zgodną z przepisami, jazdę. Niech nadmierna prędkość i brawura nie staną się przyczyną kolejnej tragedii.

Warto pamiętać o tych kilku zasadach, a być może podróż samochodem zamiast stresu, sprawi nam i naszym bliskim sporo przyjemności, a co najważniejsze bezpiecznie dotrzemy do celu.

źródło: KPP Wołomin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.