Bieganie zaczyna się po sześćdziesiątce

Eugeniusz Dembiński z Wołomina został Mistrzem Polski na mistrzostwach kraju w półmaratonie. Zwyciężył w kategorii wiekowej 60 ? 69 lat.

Pokaźna grupa wołomińskich biegaczy wystartowała w prestiżowych Mistrzostwach Polski w Półmaratonie w Pile. Dziesięciu długodystansowców z Towarzystwa Aktywny Relaks i KB Huragan wystartowało z prawie we wszystkich kategoriach wiekowych (poza najmłodszą i najstarszą). Zawody przyciągnęły nie tylko polskich biegaczy, lecz również wielu gości z zagranicy, chociażby z Japonii i Kenii. Zwyciężył właśnie Kenijczyk Michael Koronei ze znakomitym czasem 1:03.25. Do tej pory w mistrzostwach kilkakrotnie reprezentował Wołomin tylko jeden biegacz Dariusz Król, z którego inicjatywy wyjazd został zorganizowany.

Pogoda sprzyjała biegaczom, chociaż temperatura nie przekraczała 18 stopni, a czasami bieg utrudniał porywisty wiatr. Reprezentanci Towarzystwa Aktywny Relaks uzyskali znacznie lepsze rezultaty niż miesiąc wcześniej w biegu Radzymin ? Ossów. Najszybciej z wołomińskich zawodników dystans 21 km pokonał Dariusz Król z czasem 1:21.41. Na metę wbiegł jako 96 biegacz, zaś w swojej kategorii wiekowej (M40) zajął 21 lokatę. Znakomicie spisał się Eugeniusz Dembiński, który zwyciężył w M60 z czasem 1:29.42 i zdobył tytuł mistrza kraju. Poprawił jednocześnie wynik z sierpniowego biegu o 2 sekundy. Mistrz biega rekreacyjnie z młodzieżą, w każdy piątek zaprasza na stadion ?Huraganu? na wspólne bieganie w godzinach 18-20.

Pilskie zawody ukończyły 1092 osoby. Jeszcze trzy lata temu zaledwie jeden z lokalnych biegaczy był w stanie przebiec półmaraton poniżej 1:30.00, teraz robi to już pięciu (również Adam Banaszek z Kobyłki i Jarosław Szczepaniuk z Wołomina w kategorii M30). Na dodatek udało się wykreować spośród swojego grona Mistrza Polski na najważniejszej imprezie w kraju. Warto zastanowić się nad startem naszych biegaczy w przyszłym roku na Mistrzostwach Europy weteranów lekkoatletyki, chociażby dlatego by dać im szansę sprawdzenia się na tym szczeblu. Towarzystwo Aktywny Relaks kieruje się ideą, że sport dla wszystkich bez ograniczeń, którzy tylko mogą i chcą go uprawiać.